A mélységélességről már előttem többen írtak, így a FOTOZZ! oldalon is. "A fény, az ISO, a blende, a zársebesség, a gyújtótávolság" cikknek az utolsó részében olvashatunk igen részletesen erről a témáról, ezért ebben a cikkben nem térnék ki a leírására, de fel szeretném hívni a figyelmet, egy egyszerűen kezelhető mélységélesség számító programra. Akik még bizonytalanok a mélységélesség mibenlétében, célszerű az előbb említett cikkel kezdeni, aztán visszatérni ehhez a részhez.
Különösen, a nem cserélhető objektíves digitális gépek tulajdonosai vehetik nagy hasznát a DOF MASTER programnak, hiszen ezen géptípusok objektívjére nem lehet egyszerűen csak ráírni ezeket a változó adatokat, mivel a ZOOM változtatásával a DOF (Depth OF Field) azaz az mélységélesség mértéke is változik. A fix fókusztávolságú cserélhető objektívekre rendszerint a gyártók szépen felrajzolják a DOF adatokat, mellyel a már gyakorlattal rendelkező fotósok mindig számolnak, terveznek és tudatosan változtatják mértékét.
A DOFMASTER programmal mindenki könnyen kiszámíthatja és főleg grafikusan meg is jelenítheti a saját fényképezőjének illetve az objektívjének a mélységélességét.
DOFMASTER FREE és letölthető a http://www.dofmaster.com címről. Letöltés után a telepítés sem okozhat nagy gondot, elég egy parancsikont létrehozni a kicsomagolt "C:\Program Files\dofmaster\DOF.exe" helyről. A program indítása után, meg kell adni néhány kiinduló paramétert a PROPERTIES, azaz tulajdonságok ablakban.
Objektív és formátum beállítása:
Tárgytávolság mértékegysége az UNITS mezőbe váltható láb vagy méter között.
Grafikus megjelenítés nagyságára a SCALE WIDTH és CALCULATOR SIZE van hatással.
A mélységélességre egyik legnagyobb hatással a fényképező képformátuma van, példaképen egy átlagos digitális fényképformátumot, azaz DIG adjuk meg. CIRCLE OF CONFUSION mezőben pontosan is megadhatjuk a sajátgépünk adatát, amit a http://www.dofmaster.com/digital_coc.html címen géptípusonként megtalálhatunk.
További nagyhatással a blende és az objektív fókusza lehet, ezért ezeket is érdemes pontosan megadni a LENS1 részben. Több objektív adatot is meg lehet egyszerre adni, ZOOM objektív esetén például a végállásokhoz tartozó értékekkel, így egyszerre látható, miként változik a mélységélesség. Egyenlőre az egyszerűbb érhetőség miatt, csak a LENS1 részt töltsük ki, adjuk meg az objektívünk fókuszát, majd a legszűkebb rekesz (blende) értékét, amit a fényképezőgépünk megenged. Aztán a grafikus megjelenítéshez azokat a rekesz értékeket jelöljük ki, amelyet szeretnénk látni. Itt lehet álmodozni azokról a cserélhető objektívekről, amelyeknek extrém nagy a fényereje és a blende átfogása.
A DISTANCE SCALE fülnél megadhatjuk milyen lépésekben és mennyi felirattal jelenjen meg a tárgytávolság skálája. Nem érdemes mindent kijelölni, mert akkor nem lesz átlátható.
Minden beállítás azonnal módosítja a számítások eredményét és máris látható a képernyő közepén megjelenő DOF skálán. Egérrel könnyen tologatható a tárgytávolság, miközben leolvasható a DOF mértéke.
Az elkészült diagram kinyomtatásával, majd körbevágásával készíthetünk egy magunkkal vihető változatot. Aminek hasznát vehetjük a terepen történő fotózáskor.
Köszönöm a figyelmet.