Naszóval.
Néhány technikai jellegű tanács:
1. Mindenképp szűk rekeszt használj. Kompaktokon sajnos F8 a "csúcs" ilyen téren általában, de azért amit lehet, meg kell tenni az ügy érdekében. A lámpák kiégett pacák helyett kis csillagokat fognak formázni akkor. Sokkal szebb.
Ha megnézed pl. ezt: Foto_ID=118543, akkor látod, mire gondolok.
2. A Lánchíd világítása: nehéz ügy. A lámpabúrák mindig túlexponáltak lesznek, de ez a fent leírt módon tolerálhatóvá válik. Nagyobb gond a pillérek teteje. Jóval erősebb fényt kaptak, mint a híd többi része. Egy digitális gép, főleg egy kompakt számára túl nagy az eltérés, ekkora dinamikával nem bír a szenzor, így ha a kép egésze korrektül exponált, garantáltan kiég a pillér teteje. Ezen úgy tudsz segíteni, ha az állványra tett géppel csinálsz egymás után két képet, az egyiken a hidat, a másikon a pillér tetejét korrektül kiexponálva. Utána PS-ben egymásra húzod a kettőt, mint két réteget, és a pillérek tetején "kiradírozotod" a világosabb képet kicsit. Így átjönnek a sötétebb fotón meglévő részletek.
3. Kék óra: fontos. Nagyon feldobja, sokkal szebb lesz. Kb. a naplemente után fél órával, néha picit később aktuális. Nevével ellentétben nem fél óra, hanem kb. 10 perc a fotózásra alkalmas időszak. Akkor érdemes fotózni, ha az égbolt és a téma (város) között +/- 1 fényérték eltérés van. Magyarán szólva, ha a géped 8-as rekesz mellett mondjuk az egyikre 6 másodpercet mér, akkor a másik 3 és 12 között legyen.
4. Konkrétan erre a képre: valamit csinálnod kéne a fehéregyensúllyal, leginkább a lámpák környezetében. A kék kontúrok nagyon kiábrándítóak.
5. Nézőpont: lehet olyan it találni, ahol nem lóg be a szalagkorlát. Keresgélj. :)
- FŐOLDAL
- FOTÓK
- CIKKEK
- A LEGJOBB FOTÓK
- FELHASZNÁLÓK
- GÉPTÍPUSOK
- SAJÁT FOTÓK
- ÚJ VÉLEMÉNYEK
- ÚJ VÁLASZOK
- FOTÓK FELTÖLTÉSE
- ISMERTETŐ
- SZABÁLYZAT
- absztrakt[?A valóság törvényszerűségeitől, összefüggéseitől tárgyi formáitól elszakadt alkotói módszer. A formák, alakzatok, fény és árnyék, valamint színek játéka sokszor eredményezhet nagyszerű felvételt. Csak jó szemre van szükség és a leghétköznapibb tárgyakból vagy egy mindennap látott és unalomig ismert épület egy részletének kiragadásával, remek fotó készülhet, melyet nézegetve - és ez a lényeg - az ember sok mindenre asszociálhat, elsőre nem is biztos hogy rájön a szemlélő, hogy mit ábrázol a kép. Híres képviselői: Moholy-Nagy László, Man Ray, H. Bayer]
- abszurd[?Egymással valószerűtlen, képtelen, olykor hihetetlen összefüggésben álló elemek (emberek-történések) egyidejű megjelenése fényképen, mely sajátosan ]
- akt[?Az emberi test fotografálása régóta foglalkoztatja az embereket. Az akt nem összetévesztendő a pornográfiával és nem feltétlenül célja a szexualitás bemutatása. A fények és árnyékok, izgalmas formákra és részletekre irányíthatják a figyelmet, ízlésesen mutatva meg mindazt, amit egyébként a ruha alá rejtünk. Elsősorban portré-objektívot érdemes használni, tehát 50-135mm-es gyújtótávval, a perspektívikus torzítást elkerülendő. Az érzékiséggel átszőtt, érzékenységgel, finom erotikus esztétikai érzékkel készült felvételek valók ide!]
- állatfotók[?Talán ez a kategóriai meghatározás szorul legkevésbé magyarázatra. Nem meglepő módon állatok fotói kerülhetnek ide. Elsősorban házi kedvencek, háztáji állatok fotói, hiszen a vadonban, természetes környezetben készült állatfelvételeknek sokkal inkább a „természet” kategóriában a helyük. Aki próbálta már lefotózni a kutyáját vagy a macskáját illetve bármilyen más kedvencét, tapasztalhatta, hogy bizony nem egyszerű feladat csak lencsevégre kapni is őket, hiszen izegnek mozognak, nemhogy olyan felvételt készíteni, amely érdeklődésre tarthat számot mások szemében is. ]
- barlangfotók[?A barlangban sötét van! Ez talán a legfontosabb tényező, ami miatt a barlangi fotózást önálló kategóriaként tárgyalhatjuk és ami a fotózás technikáját alapvetően meghatározza, de a legtöbb barlangi kép kompozíciójának is természetes eleme a sötétség. A földfelszín alatt is születnek a természet vad formáit bemutató ]
- családi/emlékkép[?Bizonyára mindenki készített már fotókat a családtagokról, barátokról, egy kedves ismerősről otthonában, vagy nyaraláskor. Legtöbbjük persze attól értékes, hogy a fotós számára kedves alanyt ábrázolnak, de ha olyan fotót készítettél, mely véleményed szerint mindenképpen érdekes lehet mások számára is, akkor válaszd ezt a kategóriát!]
- csendélet[?Szabadon csoportosított tárgyakat, virágokat, gyümölcsöket, ételeket ábrázoló műalkotás. A fotózásban témául szolgálhatnak az élettelen tárgyak, vagy a természet egyes részletei is. Egyszerűen talán úgy fogalmazható meg, hogy a szép, az esztétikus bemutatása.]
- csillagászat/égbolt[?A fotózás egyik legizgalmasabb területe az égbolt objektumainak bemutatása. Az objektívet az égboltra irányítva hosszú záridővel megörökíthető a csillagok járása, egy nagyobb teleobjektívvel vagy távcső segítségével pedig fényképezhetővé válhatnak a bolygók, csillagködök, galaxisok is. Ha valaki ennek szenteli idejét rengeteg élményben lesz része. ]
- digit. illusztráció[?A digitális fotográfia rendkívüli módon megkönnyíti dolgunkat, hogy kiélhessük kreativitásunkat, hiszen egy számítógép segítségével, csak képzeletünk szabhat határt a fotók manipulálásában. A végeredmény általában nem is emlékeztet a kiinduló felvételre, vagy egyáltalán fotóra. Több réteg alkalmazásával pl. átfedéseket érdekes hatásokat érhetünk el. De a színek megváltoztatása, vagy montázsok létrehozása is eredményezhet olyan alkotást, melyet esetleg érdemes megmutatni másoknak is. ]
- divat[?Divatbemutatókon számtalanszor látjuk a villogó vakuk százait. Stílus, elegancia, csillogás. Különös világ, melybe csak kevesek nyerhetnek betekintést. Divatbemutatón, vagy egy barát közreműködésével készült ruházati fotókat ide várjuk.]
- dokumentumfotók[?Alapkövetelménye a realisztikus ábrázolásmód, a hitelesség. A képet az élet „szerkeszti“ ezért az ebbe a kategóriába tartozó képek nem beállítottak, előre megrendezettek, megkomponáltak. Viszont előre eltervezettek lehetnek. Sőt sok esetben szükséges az előzetes felkészülés, érdeklődés a téma iránt. Az előzetes információbeszerzés segíti az alkotót abban, hogy dokumentumfotója a lehető leghitelesebb legyen. Lehet egy képben is dokumentálni valamit, azonban sokszor képsorozatok formájában tudjuk igazán egy adott cselekvés, történés, helyzet ... stb lényegét képben elmondani. Neves képviselői: Henri Cartier-Bresson, Kertész Andor, Korniss Péter.]
- életképek[?Zsánerképnek is szokták nevezni. Mindennapi életünk egy-egy jellemző jelenségének, pillanatának bemutatása. Az utcán sétáló, dolgozó emberek fotózása, mely akkor sikerülhet jól, ha észrevétlenek maradunk, ami sokszor nem is olyan könnyű, hiszen kíváncsi szempárok vetülnek a fotósra. Sokan nem szívelik ha fotózzák őket, tehát rosszalló tekintetekkel is szembetalálhatjuk magunkat.]
- elkapott pillanatok[?A megismételhetetlen, vagy különleges pillanatok megörökítése nagyon izgalmas és nehéz feladat. Nehéz, hiszen sokszor pillanatokra tűnik csak fel a téma, nincs idő komponálni sem. És izgalmas, mert egy igazán jó felvételben nagy örömünket lelhetjük.]
- glamour[?A Glamour olyan fotográfiai terület ahol az alkoto az érzékiséget, bűbájt próbálja ábrázolni, a modell segítségével, egy pillantással egy mozdulattal, akár egy kivillanó női mellbimbóval. ]
- hangulatképek[?Válaszd a hangulatfotó kategóriát, ha olyan képed van, ami tartalmilag pontosabban körülhatárolható, mint egy „egyéb”, mert a legfőbb jellemzője, hogy mások számára is értelmezhető hangulati, érzelmi töltettel bír, esetleg a fő sajátsága a gondolatiság, s ezek válnak a kép fő erényévé, nem a klasszikus kategóriákkal szemben támasztott technikai követelmények. Egy ilyen fotó témája bármi lehet: virág, portré, csiga, tájkép, vagy akár tárgy is, ha látványában kiváló, és elsősorban a hangulata miatt hat a nézőre.]
- humor[?Azt gondolhatnánk, hogy könnyű humoros fotót készíteni. Pedig igazán jót készíteni egyáltalán nem az, sőt, talán az egyik legnehezebb feladat. Attól, mert jópofán belevigyorgunk a gépbe, még nem lesz egy fotó humoros és jó is. Vicces, groteszk helyzetek megörökítésekor is törekedni kell igényes alkotás létrehozására.]
- infravörös fotók[?Optikai és digitális infravörös szűrővel készített, akár jelentős utómunkát tartalmazó infrafotók. A technika lényege egy olyan szűrő használata, mely csak az infravörös, az a látható vörös alatti hullámtartományt engedi át.]
- koncert - színpad[?Koncertek, színi- és táncelőadások, egyszóval az előadóművészetek és az előadóművészek fényképezése különleges feladat elé állítja a fotóst. Jelenlétével a legkisebb mértékben sem zavarhatja az előadókat, és mivel vaku használata csak ritkán megengedett, a meglévő, legtöbbször nem a fotózáshoz megteremtett fényben kell dolgoznia. Az előadásokról, az előadóművészekről és közönségükről készült fotókat - legyen az bármely műfaj, stílus vagy irányzat bemutatása - ebbe a kategóriába várjuk.]
- légifotók[?Valamilyen repülőalkalmatosságból készített felvétel nem mindennapi perspektívából mutatja be a tájat. A földről oly’ jól ismert térség a levegőből egészen új arcát mutatja. Nem egyszerű feladat jó felvételt készíteni, hiszen repülőgép, vagy helikopter remegését, mozgását ki kell egyensúlyozni, ehhez nagy gyakorlat szükséges. Előnyt jelenthet valamilyen optikai kép-stabilizátorral ellátott objektív használata.]
- makró[?Sokan gondolják úgy, hogy a makrófotózás kizárólag a parányi dolgok fotózásával egyenlő. Pedig valójában a közelfényképezés is idetartozik, tehát a rovarok, növények tárgyak fotói mellé ebbe a kategóriába kerülhetnek akár egy száz méter magas fa kérgéről készült közel-felvételek is. Talán ez a kategória az, amelynél a kompakt gépek tulajdonosai egyszerűbb helyzetben lehetnek, hiszen egyes típusok közelpontja egy cm is lehet, nincs szükség csereobjektívre és különböző egyéb kiegészítőkre, igaz egy komoly tükörreflexes felszereléssel érhető el a legjobb eredmény, a legnagyobb leképezési arány.]
- panoráma[?A fényképezőgép egy fotón keresztül az általunk látott tájnak csak egy meghatározott szeletét képes bemutatni. Viszont ha sok ilyen fotót egymáshoz illesztünk, akkor egy felvételen mutathatjuk meg a fotóst körülvevő tájat. Készülhet tehát ilyen felvétel sok kisebb fotó összeillesztésével, melyben számos erre „szakosodott” szoftver nyújt segítséget, illetve olyan speciális fényképezőgéppel, mely a szokványos 36x24 mm-es filmkocka-mérettől eltérően jóval elnyújtottabb képarányú felvételt készít, vagy akár úgy, hogy egy adott felvételt utólag is ilyen formátumúra vágunk.]
- portré[?A fotográfia születésével egyidős az arcképek, emberek megörökítésének igénye. Egy jó portré legtöbbször egy pillanatba és képkockába sűríti az ábrázolt egyén személyiségét, érzéseit. Minden ember egyedi és megismételhetetlen, ezért is bizonyosan mást mond egy portré annak aki ismeri az ábrázolt személyt, mint egy idegen számára. Ezért is nehéz, ha ugyan nem a legnehezebb ága ez a fotózásnak. Pár négyzetcentiméteren ábrázolni a múltat, a jelen érzéseit, magát az EMBERT, igazi kihívás. Gyakorlatilag lehetetlen megmondani mitől jó egy portré, de talán annyi mégis elvárható, hogy hiteles legyen. Készülhet portré műteremben, gondosan megvilágítva és készülhet spontán, mintegy elkapva egy pillantást, egy érzelem kivetülését az arcra a szabadban.]
- riport[?Amióta írott sajtó létezik, igény van az írások mondanivalójának, témájának kiemeléséhez egyfajta képi anyagra is. A fotográfia elterjedése előtt ezt rajzokkal oldották meg. Ahogy fejlődött a technika és elég gyorssá váltak a nyersanyagok, fényerős objektívek születtek, valamint a gépek mérete is csökkent, a rajzokat mind gyorsabban váltották fel a fotók. A riportfotó publicisztikai műfaj, valamely időszerű eseményről, jelenségről, az aktuális érdeklődés előterében álló személyiségről készített beszámoló, melynek elsődleges feladata a dokumentálás, mégis napjainkban egyre inkább igény van a művészi értékeket hordozó riportfotókra. Ha társadalmi, vagy sportrendezvényen, esetleg más közéleti történésen készült fotót szeretnél feltölteni, akkor ezt a kategóriát válaszd!]
- sport[?A legtöbb sporteseményen a profi fotósok foglalhatják el a legjobb helyeket, ahonnan jó rálátásuk van a történésekre. Viszont kis leleményességgel és szerencsével magunk is készíthetünk jó felvételeket. Ezt általában teleobjektívvel felszerelkezve érdemes elkezdeni, hiszen sokszor a témától távolról kell exponálnunk. Amennyiben valamely híres sportolót, technikai sportot vagy egy barátot sportolás közben ábrázoló felvételed szeretnéd megmutatni, akkor erre a kategóriára kattints!]
- szociofotók[?Valamely társadalmi réteg, leggyakrabban a munkásosztály életének, társadalmi, politikai helyzetének, életkörülményeinek bemutatása. Az ember mindennapi küzdelmének érzékeltetése nem könnyű, de rendkívül szép és érdekes feladat.]
- tájkép[?Az első tájképek egyidősek a fotográfia feltalálásával. Törekedhet egy tájkép arra, hogy teljesen hűen adja vissza a látottakat, de hangulatkép jellegű tájképek is léteznek. Legtöbbször nyaralás, utazás színhelyeinek megörökítése a cél. Általában jobbá tehetjük felvételünket akkor, ha az előtérbe komponálunk egy tájrészletet, ezzel adva tagoltságot a képnek és érzékeltetve a távlatokat és arányokat.]
- tárgyfotók[?A műszaki fényképezés egyik fontos területe. Mint ilyen, célja a fotón a tárgyak látványának valósághű ábrázolása. De pl. a fotóművészeti csendélet keretein belül a tárgyak esztétikai lényegük kifejezésére is törekedhet. Például műteremben a különböző világítási trükkökkel operálva készíthetjük el a legjobb felvételeket. Híres képviselője: Ansel Adams]
- természet[?Témája lehet minden, ami a természetben megtalálható. Érdekes felhőalakzatok, kőzetek, fák, virágok állatok. Célja a fényképezendő alany és annak közvetlen illetve tágabb környezetésnek megörökítése. Nincs is izgalmasabb, mint egy ritkán látott vagy azelőtt csak az állatkertben megismert állat becserkelése, és természetes környezetében való fotózása. Ide tartozik így pl. a lessátras fotózás is.]
- utcaifotók[?Az utcai fotózás ugyan jellemzően a közterületen történő fényképezésről szól, de témája általában az ember illetve ennek életvitele olyan tereken, ahol alapvetően hiányzik a négy fal nyújtotta intimitás védelme. A megnevezés ellenére nem feltétel az utca, sőt, még a városi környezet sem. Azokat a fényképeket várjuk ide, ahol érdekes, beszédes, többnyire elkapott pillanatokat sikerül lencsevégre kapni emberekről vagy embercsoportokról (esetleg házikedvencekről) egy nyilvános hely nyújtotta szabadságban. Habár a klasszikus utcaifotózást normál- illetve széles látószögű objektívekkel művelték, ma már bőven látunk példát az enyhe teleobjektívek illetve telezoomok használatára is.]
- város, építészet[?Lakóhelyünk környékén vagy egy utazás alkalmával idegen országban járva a témák kimeríthetetlen tárházát találhatjuk. Utcák látképe, jellegzetes építészeti stílusok, épületek megörökítése. Magas épületeket fotózva, sokszor kényszerülünk a gépváz megdöntésére, de ez mindenképpen azt eredményezi, hogy az épület falai összetartóak lesznek az elkészült felvételen. Célunktól függően ez lehet előny is, de általában utólagos korrekcióra szorulnak felvételeink. Létezik megoldás arra is, hogy utólag egyáltalán, vagy sokkal kevésbé kelljen „belenyúlnunk” a fotóba. Műszaki fényképezőgéppel, vagy ún. shift-objektívvel az összetartó vonalak korrigálhatók már a kép elkészülte előtt.]
- vízalatti fotók[?Mind a technikával, mind a fotóssal szemben nagy követelményeket támaszt a fotózás ezen ága. A víz egészen más közeg, mint a levegő, optikailag is teljesen másképp’ viselkedik. Jó víz alatti felvételek akkor készülhetnek, ha teljességgel a fotózásra tudunk koncentrálni, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a vízben teljességgel biztonságban érezzük magunkat, magabiztosan mozogjunk benne. Ez búvártanfolyam elvégzésével és sok gyakorlással érhető el. Ha van az embernek kitartása és sokat gyakorol, akkor előbb utóbb elsajátítható a fotózás ezen rendkívül érdekes ága. Szerencsére ma már sok fényképezőgéphez kapható víz alatti tok.]
- feldolgozott fotók[?Ha egy fotót nézve úgy érzed, hogy valamit másképpen vagy jobban csináltál volna, akkor - amennyiben a fotó tulajdonosa ezt nem tiltotta meg – az általad végrehajtott módosítások után a véleményezésed követően válaszd a "feldolgozás feltöltése" opciót. E kategória fájlméret határa 500 kB.]
- így készült[?A kategóriába olyan képeket várunk, melyek egy - már korábban feltöltött - fotó elkészültének körülményeit mutatják be, többnyire feltüntetve az alkalmazott világítás módja egy rajz vagy werkfotó alakjában. A kategória nem pontozható, de kredittel jutalmazhatóak ezek a képek, ha a fotós segített vázlatával az alkalmazott módszerek megértésében illetve azok későbbi megvalósításában. Az ide feltöltött képek után 2,5 kreditet utalunk vissza, amennyiben a feltöltött illusztráció egy, az oldalon már megjelent fotó készítési körülményeit mutatja be és írja le. A kreditet Üzenetben kell igényelni!]
- egyéb[?Ha a feltöltendő fotó jó szívvel egyetlen másik kategóriába sem skatulyázható be, akkor ezt a kategóriát célszerű választani!]
- pályázat[?Időről időre felbukkan az oldalon egy-egy pályázat. Az aktuális pályázat fotói tölthetők ide, de csak feltöltési időszakban.]
- Online fotókiállítások[?Oldalainkon sűrűn szerepelnek kiállításokról szóló meghívók, amelyek egy-egy alkotó, vagy alkotócsoport műveinek galériában, kiállítóteremben történő ünnepélyes bemutatására invitálnak. Bár kis ország vagyunk, a távolságok még így is elég nagyok ahhoz, hogy az ország egyik felében rendezett kiállításra az ország másik feléből már csak kevesen jussanak el. Noha sok fotóklubnak és fotóművésznek van már saját web- vagy facebook oldala, ezek látogatottsága a legtöbb esetben alatta marad a lehetőségeknek. Hiába a sok jó fotó, hiába a remek weboldal, ha kevesen találnak oda. Ezen kívánunk segíteni a Fotózz!hu közösségi oldalunk új szolgáltatásával. A művészeknél a jó fotók, nálunk az infrastruktúra és a napi több ezres látogatottság A Fotózz!hu - mint Magyarország legnagyobb fotós közösségi oldala - ingyenes bemutatkozó lehetőséget kínál fotográfusoknak és fotókluboknak. A bemutatkozáshoz nincs másra szükség, mint az oldalon történő regisztrációra (egyéni fotográfus aktív regisztráció mellett is kezdeményezhet új regisztrációt, ide a kiállításokon megjelent műveit töltheti fel). Kérjük regisztrációkor felhasználói névként a fotóklub illetve fotográfus teljes nevét adják meg, pl. Ellenfény Fotóklub, vagy Nagy Gábor Sándor, valamint a már létező weboldal vagy facebook oldal címét is szerepeltessék az adatok között. Ha kiállítást csak jövőre terveznek, kérjük akkor is regisztráljanak már idén, hogy az igényeket fel tudjuk mérni és ennek megfelelően tudjuk kialakítani a megjelenések várható képét. A regisztrációt követően küldje el a fotókiállítás megnyitójának meghívóját az ir@pixinfo.com e-mail címre, s ne felejtse el közölni az e-mailben a Fotózz!hu regisztrációja felhasználói nevét. Az e-mail megérkezése után a felhasználói névhez tartozó kreditszámot megemeljük, hogy a kiállítás képei digitális formában feltölthetők legyenek. Kérjük a képek méretezésénél ne lépjék át az 1000 pixeles képmagasságot, valamint az 1200 pixeles képszélességet. A kiállítás megnyitóját követően a Fotózz!hu közösségi oldalunkra egyszerre kerülnek ki a kiállítás képei (a feltöltött képek a feltöltés pillanatában még nem kerülnek publikálásra, csak a megnyitó időpontját követően). Az így feltöltött online kiállításokról külön hírt adunk, valamint a Fotózz!hu főoldalán külön is szerepeltetjük azokat a kiállítás ideje alatt. Bízunk benne, hogy mind az alkotó közösségek, mind az egyre népesebb felhasználó táborunk egyaránt örömüket lelik majd a fotozz.hu online kiállítási lehetőségében.]
| ELŐZŐ KÉP | KÖVETKEZŐ KÉP |
- Feltöltve:
2005. október 29. 19:18 - érzékenység: ISO 100
- fókusztávolság: 35 mm
- rekeszérték: F2.8
- zársebesség: 1/2 sec
- Készítés helye (ország): Magyarország
- Készítés helye: Budapest
Köszi mindenkinek a segítséget! Aranyosak vagytok. Cím javaslatokat is írhattok :-)
fishbence válasza:
Nahát, nahát betévedt egy ismerös forumtárs értékelni :) Látod ez a kép még a D50 elötti idökböl vn de én nagyon büszke vagyok rá, mondjuk úgy: hibáival együtt szeretem. Egyébként irigyellek hogy ilyen részletes értékeléseket írsz, nekem ezért nem lesz meg soha a kreditem hogy feltöltsek ide mégegy fotot.. :) Mégvalami: van olyan PSben hogy Merge to HDR, amikor 2-3 képböl relative automatikusan összebuherál egy HDR képet neked, én azt használtam már, szerinted azzal is ugyanaz lenne az eredmény mint a radirozgatással? Örülök h benéztél, énis meg fogom nézegetni a képeidet itt, bár nemhiszem hogy ilyen részletes véleményt fogok írni. Üdv (bah, nem tudlak jutalmazni kredittel :P)
fishbence válasza:
Oké. De figyelj hogy hosszabb értékelést írj mert az admin-ok kredit levonást alkalmaznak előszeretettel..
Nekem nagyon tetszik a kép. Pont azért, mert természetes. Kár lett volna a lámpák fényét csillagszerűvé tenni, az a képet mesterségessé tenné.
A másik dolog, amit sokan írtak, hogy szűkebb blendével hosszabban exponálj, az kisimította volna a vizet. Nekem nagyon tetszett a víz, az apró fodrozódások, pont úgy, ahogy az ember a valóságban látná.
Gratulálok a szép képhez!
137
fishbence válasza:
Örülök hogy te is megnézted és köszi az értékelést is.
Gyönyörű! A másik oldalon nőttem fel kb. 200 méterre a hídtól. Nagyapám vezette az elektromos munkákat a világháború utáni újjáépítésnél. Kicsit kötődöm ehhez a hídhoz. Mostanában minden nap ott megyek el, ahonnan készítetted, a legkülönbözőbb napszakokban, és mégis meglepett a kép. Nyugodt, fenséges. Nagyon utálom azokat a kékes fényű lámpákat, szerintem nagyon nem illenek a hídhoz, de még azok is rendben vannak a képen. Nagyon jó a teljes besötétedés előtt fotózni, de ennek a képnek kell a sötét. Nekem tökéletes a vágás. Mindennek ára van. Megváltoznának az arányok, és többet rontana, mint javítana. A képen nem látszik, hogy milyen ronda a korlát, azt csak tudjuk, de ez egy felesleges információ, amikor a képet nézem. Egyébként a tükörképbe is belemetszenél egy durvát, ha levágnád a korlátot.
Örülök, hogy nem csillagfényűek a lámpák. Felvételi szűrőzéssel lehet legkönnyebben előállítani, de nem a Te esetedben.
Gratulálok!
fishbence válasza:
:-) Mindig öröm olyan értékelést olvasni ami gondolatokat ébreszt abban aki megnézte a képet! Ennek örülök a legjobban, tényleg. Tegnap este próbálkoztam és rájöttem hogy tudok én is csillagfényt varázsolni a lámpák fényéből de talán jobb ez így. Az emberi szem sem csillagnak látja. Köszönöm hogy leírtad a gondolataidat!
Szia, tetszik a keped, de azert nem otos szerintem. A tag rekeszt mar leirtak, engem a szalagkorlat is zavar alul, nyugodtan levaghattad volna. Az hogy a hid nem fut ki a kepbol nem baj, mert a mogotte levo epuletek is szepek. Csak igy tovabb, lesz sokkal jobb ejszakai fotod is, mivel ez se rossz.
fishbence válasza:
Köszi a biztatást, gyakorlatozni fogok, főleg most hogy átállították az órát, bőséges sötétben lesz részünk minden nap :S De legalább lehet éjszakai képeket csinálni :] Optimizmus rulezz
Gyönyörűen elkészített, nagyon hangulatos kép, valószínűleg aki minden este így láthatja,
annak nem jelent túl nagy újdonságot, nekem viszont nagyon tetszik.
Nagyon jók a vízben a visszatükröződések, szinte még egy híd van az igazi mellett, csak ez fényből.
fishbence válasza:
Bizony szép fővárosunk van este is. Van a közelben egy nagyon szűk kivilágított utca..az a következő célpontom! Köszönöm hogy leírtad a véleményed.
fishbence válasza:
:-)
Ez egy nagyon jó fotó, attól függetlenül, hogy a Lánchíd baloldali vége nem látszik, hiányzik. Gyönyörűek a fények, a tükröződések. Igaz, hogy hosszabb idő és szűkebb rekesz esetén a távolabbi lámpák nem folytak volna így össze, de ez így is elfogadható, jól sikerült felvétel. 'denhoda' által javasolt szürkületi fényképezésnek van pozitív oldala (a beégést könnyebb elkerülni), meg van hátránya is: azok az épületek és egyéb parti elemek is megjelennek, amelyek így nem látszanak, de szerintem nem is kellenek ehhez a képhez. No meg, akinek problémái adódnak a villanyfényes beégésekkel...... Hm. Jó kép. GRAT.
fishbence válasza:
Köszönöm hogy ilyen szép hosszan értékelted :) Örülök hogy tetszik, végülis ezért készült.
Nos, én lazán 5-öt adok erre a képre, mert gyönyörűen ki van exponálva az, ami kell. De ha azt akarod elérni, hogy ne "égjen be", akkor ne várd meg legközelebb, míg ennyire besötétedik, hanem még szürkületben készítsd el a képet. Mindenesetre el kell fogadni, hogy vannak tartományok, amiket sem diával, sem negatívval, sem digivel nem lehet átívelni. Ráadásul a szem automatikusan korrigálja a tónusértékeket, sőt még a színeket is. (Mellesleg a színegyensúlyt is szépen beállítottad). Szóval nyugi, ez egy nagyon jó kis fotó! Készíts esetleg legközelebb sorozatot különböző expozíciókkal és talán lesz még jobb. De mondom, ezzel semmi baj!
fishbence válasza:
Ha te mondod én elhiszem. Csak soha nem vagyok elégedett azzal ami van, de hát fejlődni így lehet nem? Köszi a biztatást, jolesik :-)
Én a hasonló témát a lehető legszűkedd blendével fotózom, hosszú záridővel. Persze állványról
Ez nálam 32-es blendét jelent, 30 mp idővel. A komponálással még próbálkozz, most a híd berobban a bal szélről, és a kép jobb oldalán eltűnik a nagy semmiben. Ha híd: fusson ki a képből, Ha város, akkor nem kell az egész.
De kezdetnek ígéretes
fishbence válasza:
Hát igen az én blende értékem 2.8 volt.. Esetleg azt még megirhatnád, vagy adhatnál egy linket hogy mire gondolsz amikor azt mondod a híd fusson ki a képböl. Tudsz mutatni egy olyan képet? Köszi az értékelést
Na hát a csillag alakú lámpák: Ha tudsz manuálisam blendét állítani a gépeden akkor a szűkítés mértéke legyen maximális (tehet legyen minél nagyobb a F-szám). Akkor a képen látszani fog hogy hány tagú a blende a gépedben és ahény tagó annyi ágú lesz a csillag. A másik mód amiben nem vagyok biztos: lehet venni úgy nevezett csillag szűröt amit ha a gépre raksz ugyanilyen hatást érsz el, de a te gépedre szerintem ilyet nem lehet tenni ugyhogy az első módszert javaslom.
Ha írsz egy e-mail címet elküldöm az egyik tegnap esti képemet és megnézheted hogy nekem hogy sikerült.
Üdv
fishbence válasza:
Értem. A blendét legközelebb nagyra állitom majd. Mármint szám-értékileg. Az email cím: fishbence@citromail.hu Szívesen megnézném, köszönöm a segítséged.
Szerintem nagyon jó kép! Kár hogy egy kicsitkevés a záridő! Ha több lenne a víz elmosodna és az na gyon jól mutat! A korlátot azéer levágtam volna! Tök jó neked fenn élsz Pesten és egy csomó jo képet tudsz csinálni!
Grt:Ki más?
fishbence válasza:
Hát hétközben eleget vagyok Budapesten, egyetemre járok :-) A híd alatt van egy hajó is ajánlom figyelmedbe. A záridővel abszolút igazad van csak nem mertem többre állitani. Köszi h írtál.
semmi baja nincs ennek a képnek a beégésekkel!
én fotoztam ugyanezt a hidat egy 1d mkII essel aminek messze foldön hiresen nagyobba dinamika tartomanya de ott is odavan a felső rész!
ez igy szép!
aszem is hasonloan latja! fényarban uszik!
inkabba latoszöget lehetne nővelni!
(latoszöget amugy nem lehet nővelni csak ha hatrébb avgy akkor benne van az egész hid!
)
fishbence válasza:
Hű, köszönöm szépen ez jolesett. Van abban valami amit mondasz, hogy a szem is hasonlóan látja. Az a baj hogy nem lehet hátrébb menni mert akkor benne van a felső sétány lámpástul mindenestül. Ez a gép meg nem tud nagyobb látószöget. De azért a pilléreket próbáltam így is értelmes helyre komponálni. Köszi szépen az értékelést :-)
fishbence válasza:
Pedig elég sötét, nem olyan zavaró azt hittem. Kösz
Hát egy kicsit szűkebb blende nem ártott volna mert egybefolynak a lámpák a hídon. Aztán valami nehezéket rakj az állványra, mert egy picit be is mozdult. Meg ki kellet volna vágni lentről a szalagkorlátot.
Aztán mehettél volna messzebb a parttól mert így nincs benne az egész híd meg a szépen kivilágított épület sem a tüloldalon, pontosabban a homlokzat benne van de túl szűkre vágtad az oldalát.
Tegnap éjjel voltam ugyanott ahol te csináltad, és tudom mászós meg macerás meló de megéri.
Ennyit tudtam segíteni.
További jó próbálkozást!
Üdv
fishbence válasza:
Köszi szépen. Én az alsó rakpart fölött voltam egy szinttel, ott még nem kellett mászni,viszont az ottani lámpák kicsit zavaró hatásuak. Ez a nehezék jó ötlet, köszi, Nem tudod esetleg hogy hogyan lehet elérni azt hogy a fények csillag alakban jelenjenek meg a képen? Pl egy lámpa fénye. Ami nálam sima kör. Más is megirhatja ha tudja. Köszi az értékelést.
Ha kedveled a jó képeket, akkor Lájkold a Fotózz.hu új Facebook oldalát, illetve az ott megjelenő legjobb képeket, hogy a barátaidnak is legyen minden nap miben gyönyörködniük.

