- FŐOLDAL
- FOTÓK
- CIKKEK
- A LEGJOBB FOTÓK
- FELHASZNÁLÓK
- GÉPTÍPUSOK
- SAJÁT FOTÓK
- ÚJ VÉLEMÉNYEK
- ÚJ VÁLASZOK
- FOTÓK FELTÖLTÉSE
- ISMERTETŐ
- SZABÁLYZAT
KATEGÓRIÁK
- absztrakt[?A valóság törvényszerűségeitől, összefüggéseitől tárgyi formáitól elszakadt alkotói módszer. A formák, alakzatok, fény és árnyék, valamint színek játéka sokszor eredményezhet nagyszerű felvételt. Csak jó szemre van szükség és a leghétköznapibb tárgyakból vagy egy mindennap látott és unalomig ismert épület egy részletének kiragadásával, remek fotó készülhet, melyet nézegetve - és ez a lényeg - az ember sok mindenre asszociálhat, elsőre nem is biztos hogy rájön a szemlélő, hogy mit ábrázol a kép. Híres képviselői: Moholy-Nagy László, Man Ray, H. Bayer]
- abszurd[?Egymással valószerűtlen, képtelen, olykor hihetetlen összefüggésben álló elemek (emberek-történések) egyidejű megjelenése fényképen, mely sajátosan ]
- akt[?Az emberi test fotografálása régóta foglalkoztatja az embereket. Az akt nem összetévesztendő a pornográfiával és nem feltétlenül célja a szexualitás bemutatása. A fények és árnyékok, izgalmas formákra és részletekre irányíthatják a figyelmet, ízlésesen mutatva meg mindazt, amit egyébként a ruha alá rejtünk. Elsősorban portré-objektívot érdemes használni, tehát 50-135mm-es gyújtótávval, a perspektívikus torzítást elkerülendő. Az érzékiséggel átszőtt, érzékenységgel, finom erotikus esztétikai érzékkel készült felvételek valók ide!]
- állatfotók[?Talán ez a kategóriai meghatározás szorul legkevésbé magyarázatra. Nem meglepő módon állatok fotói kerülhetnek ide. Elsősorban házi kedvencek, háztáji állatok fotói, hiszen a vadonban, természetes környezetben készült állatfelvételeknek sokkal inkább a „természet” kategóriában a helyük. Aki próbálta már lefotózni a kutyáját vagy a macskáját illetve bármilyen más kedvencét, tapasztalhatta, hogy bizony nem egyszerű feladat csak lencsevégre kapni is őket, hiszen izegnek mozognak, nemhogy olyan felvételt készíteni, amely érdeklődésre tarthat számot mások szemében is. ]
- barlangfotók[?A barlangban sötét van! Ez talán a legfontosabb tényező, ami miatt a barlangi fotózást önálló kategóriaként tárgyalhatjuk és ami a fotózás technikáját alapvetően meghatározza, de a legtöbb barlangi kép kompozíciójának is természetes eleme a sötétség. A földfelszín alatt is születnek a természet vad formáit bemutató ]
- családi/emlékkép[?Bizonyára mindenki készített már fotókat a családtagokról, barátokról, egy kedves ismerősről otthonában, vagy nyaraláskor. Legtöbbjük persze attól értékes, hogy a fotós számára kedves alanyt ábrázolnak, de ha olyan fotót készítettél, mely véleményed szerint mindenképpen érdekes lehet mások számára is, akkor válaszd ezt a kategóriát!]
- csendélet[?Szabadon csoportosított tárgyakat, virágokat, gyümölcsöket, ételeket ábrázoló műalkotás. A fotózásban témául szolgálhatnak az élettelen tárgyak, vagy a természet egyes részletei is. Egyszerűen talán úgy fogalmazható meg, hogy a szép, az esztétikus bemutatása.]
- csillagászat/égbolt[?A fotózás egyik legizgalmasabb területe az égbolt objektumainak bemutatása. Az objektívet az égboltra irányítva hosszú záridővel megörökíthető a csillagok járása, egy nagyobb teleobjektívvel vagy távcső segítségével pedig fényképezhetővé válhatnak a bolygók, csillagködök, galaxisok is. Ha valaki ennek szenteli idejét rengeteg élményben lesz része. ]
- digit. illusztráció[?A digitális fotográfia rendkívüli módon megkönnyíti dolgunkat, hogy kiélhessük kreativitásunkat, hiszen egy számítógép segítségével, csak képzeletünk szabhat határt a fotók manipulálásában. A végeredmény általában nem is emlékeztet a kiinduló felvételre, vagy egyáltalán fotóra. Több réteg alkalmazásával pl. átfedéseket érdekes hatásokat érhetünk el. De a színek megváltoztatása, vagy montázsok létrehozása is eredményezhet olyan alkotást, melyet esetleg érdemes megmutatni másoknak is. ]
- divat[?Divatbemutatókon számtalanszor látjuk a villogó vakuk százait. Stílus, elegancia, csillogás. Különös világ, melybe csak kevesek nyerhetnek betekintést. Divatbemutatón, vagy egy barát közreműködésével készült ruházati fotókat ide várjuk.]
- dokumentumfotók[?Alapkövetelménye a realisztikus ábrázolásmód, a hitelesség. A képet az élet „szerkeszti“ ezért az ebbe a kategóriába tartozó képek nem beállítottak, előre megrendezettek, megkomponáltak. Viszont előre eltervezettek lehetnek. Sőt sok esetben szükséges az előzetes felkészülés, érdeklődés a téma iránt. Az előzetes információbeszerzés segíti az alkotót abban, hogy dokumentumfotója a lehető leghitelesebb legyen. Lehet egy képben is dokumentálni valamit, azonban sokszor képsorozatok formájában tudjuk igazán egy adott cselekvés, történés, helyzet ... stb lényegét képben elmondani. Neves képviselői: Henri Cartier-Bresson, Kertész Andor, Korniss Péter.]
- életképek[?Zsánerképnek is szokták nevezni. Mindennapi életünk egy-egy jellemző jelenségének, pillanatának bemutatása. Az utcán sétáló, dolgozó emberek fotózása, mely akkor sikerülhet jól, ha észrevétlenek maradunk, ami sokszor nem is olyan könnyű, hiszen kíváncsi szempárok vetülnek a fotósra. Sokan nem szívelik ha fotózzák őket, tehát rosszalló tekintetekkel is szembetalálhatjuk magunkat.]
- elkapott pillanatok[?A megismételhetetlen, vagy különleges pillanatok megörökítése nagyon izgalmas és nehéz feladat. Nehéz, hiszen sokszor pillanatokra tűnik csak fel a téma, nincs idő komponálni sem. És izgalmas, mert egy igazán jó felvételben nagy örömünket lelhetjük.]
- glamour[?A Glamour olyan fotográfiai terület ahol az alkoto az érzékiséget, bűbájt próbálja ábrázolni, a modell segítségével, egy pillantással egy mozdulattal, akár egy kivillanó női mellbimbóval. ]
- hangulatképek[?Válaszd a hangulatfotó kategóriát, ha olyan képed van, ami tartalmilag pontosabban körülhatárolható, mint egy „egyéb”, mert a legfőbb jellemzője, hogy mások számára is értelmezhető hangulati, érzelmi töltettel bír, esetleg a fő sajátsága a gondolatiság, s ezek válnak a kép fő erényévé, nem a klasszikus kategóriákkal szemben támasztott technikai követelmények. Egy ilyen fotó témája bármi lehet: virág, portré, csiga, tájkép, vagy akár tárgy is, ha látványában kiváló, és elsősorban a hangulata miatt hat a nézőre.]
- humor[?Azt gondolhatnánk, hogy könnyű humoros fotót készíteni. Pedig igazán jót készíteni egyáltalán nem az, sőt, talán az egyik legnehezebb feladat. Attól, mert jópofán belevigyorgunk a gépbe, még nem lesz egy fotó humoros és jó is. Vicces, groteszk helyzetek megörökítésekor is törekedni kell igényes alkotás létrehozására.]
- infravörös fotók[?Optikai és digitális infravörös szűrővel készített, akár jelentős utómunkát tartalmazó infrafotók. A technika lényege egy olyan szűrő használata, mely csak az infravörös, az a látható vörös alatti hullámtartományt engedi át.]
- koncert - színpad[?Koncertek, színi- és táncelőadások, egyszóval az előadóművészetek és az előadóművészek fényképezése különleges feladat elé állítja a fotóst. Jelenlétével a legkisebb mértékben sem zavarhatja az előadókat, és mivel vaku használata csak ritkán megengedett, a meglévő, legtöbbször nem a fotózáshoz megteremtett fényben kell dolgoznia. Az előadásokról, az előadóművészekről és közönségükről készült fotókat - legyen az bármely műfaj, stílus vagy irányzat bemutatása - ebbe a kategóriába várjuk.]
- légifotók[?Valamilyen repülőalkalmatosságból készített felvétel nem mindennapi perspektívából mutatja be a tájat. A földről oly’ jól ismert térség a levegőből egészen új arcát mutatja. Nem egyszerű feladat jó felvételt készíteni, hiszen repülőgép, vagy helikopter remegését, mozgását ki kell egyensúlyozni, ehhez nagy gyakorlat szükséges. Előnyt jelenthet valamilyen optikai kép-stabilizátorral ellátott objektív használata.]
- makró[?Sokan gondolják úgy, hogy a makrófotózás kizárólag a parányi dolgok fotózásával egyenlő. Pedig valójában a közelfényképezés is idetartozik, tehát a rovarok, növények tárgyak fotói mellé ebbe a kategóriába kerülhetnek akár egy száz méter magas fa kérgéről készült közel-felvételek is. Talán ez a kategória az, amelynél a kompakt gépek tulajdonosai egyszerűbb helyzetben lehetnek, hiszen egyes típusok közelpontja egy cm is lehet, nincs szükség csereobjektívre és különböző egyéb kiegészítőkre, igaz egy komoly tükörreflexes felszereléssel érhető el a legjobb eredmény, a legnagyobb leképezési arány.]
- panoráma[?A fényképezőgép egy fotón keresztül az általunk látott tájnak csak egy meghatározott szeletét képes bemutatni. Viszont ha sok ilyen fotót egymáshoz illesztünk, akkor egy felvételen mutathatjuk meg a fotóst körülvevő tájat. Készülhet tehát ilyen felvétel sok kisebb fotó összeillesztésével, melyben számos erre „szakosodott” szoftver nyújt segítséget, illetve olyan speciális fényképezőgéppel, mely a szokványos 36x24 mm-es filmkocka-mérettől eltérően jóval elnyújtottabb képarányú felvételt készít, vagy akár úgy, hogy egy adott felvételt utólag is ilyen formátumúra vágunk.]
- portré[?A fotográfia születésével egyidős az arcképek, emberek megörökítésének igénye. Egy jó portré legtöbbször egy pillanatba és képkockába sűríti az ábrázolt egyén személyiségét, érzéseit. Minden ember egyedi és megismételhetetlen, ezért is bizonyosan mást mond egy portré annak aki ismeri az ábrázolt személyt, mint egy idegen számára. Ezért is nehéz, ha ugyan nem a legnehezebb ága ez a fotózásnak. Pár négyzetcentiméteren ábrázolni a múltat, a jelen érzéseit, magát az EMBERT, igazi kihívás. Gyakorlatilag lehetetlen megmondani mitől jó egy portré, de talán annyi mégis elvárható, hogy hiteles legyen. Készülhet portré műteremben, gondosan megvilágítva és készülhet spontán, mintegy elkapva egy pillantást, egy érzelem kivetülését az arcra a szabadban.]
- riport[?Amióta írott sajtó létezik, igény van az írások mondanivalójának, témájának kiemeléséhez egyfajta képi anyagra is. A fotográfia elterjedése előtt ezt rajzokkal oldották meg. Ahogy fejlődött a technika és elég gyorssá váltak a nyersanyagok, fényerős objektívek születtek, valamint a gépek mérete is csökkent, a rajzokat mind gyorsabban váltották fel a fotók. A riportfotó publicisztikai műfaj, valamely időszerű eseményről, jelenségről, az aktuális érdeklődés előterében álló személyiségről készített beszámoló, melynek elsődleges feladata a dokumentálás, mégis napjainkban egyre inkább igény van a művészi értékeket hordozó riportfotókra. Ha társadalmi, vagy sportrendezvényen, esetleg más közéleti történésen készült fotót szeretnél feltölteni, akkor ezt a kategóriát válaszd!]
- sport[?A legtöbb sporteseményen a profi fotósok foglalhatják el a legjobb helyeket, ahonnan jó rálátásuk van a történésekre. Viszont kis leleményességgel és szerencsével magunk is készíthetünk jó felvételeket. Ezt általában teleobjektívvel felszerelkezve érdemes elkezdeni, hiszen sokszor a témától távolról kell exponálnunk. Amennyiben valamely híres sportolót, technikai sportot vagy egy barátot sportolás közben ábrázoló felvételed szeretnéd megmutatni, akkor erre a kategóriára kattints!]
- szociofotók[?Valamely társadalmi réteg, leggyakrabban a munkásosztály életének, társadalmi, politikai helyzetének, életkörülményeinek bemutatása. Az ember mindennapi küzdelmének érzékeltetése nem könnyű, de rendkívül szép és érdekes feladat.]
- tájkép[?Az első tájképek egyidősek a fotográfia feltalálásával. Törekedhet egy tájkép arra, hogy teljesen hűen adja vissza a látottakat, de hangulatkép jellegű tájképek is léteznek. Legtöbbször nyaralás, utazás színhelyeinek megörökítése a cél. Általában jobbá tehetjük felvételünket akkor, ha az előtérbe komponálunk egy tájrészletet, ezzel adva tagoltságot a képnek és érzékeltetve a távlatokat és arányokat.]
- tárgyfotók[?A műszaki fényképezés egyik fontos területe. Mint ilyen, célja a fotón a tárgyak látványának valósághű ábrázolása. De pl. a fotóművészeti csendélet keretein belül a tárgyak esztétikai lényegük kifejezésére is törekedhet. Például műteremben a különböző világítási trükkökkel operálva készíthetjük el a legjobb felvételeket. Híres képviselője: Ansel Adams]
- természet[?Témája lehet minden, ami a természetben megtalálható. Érdekes felhőalakzatok, kőzetek, fák, virágok állatok. Célja a fényképezendő alany és annak közvetlen illetve tágabb környezetésnek megörökítése. Nincs is izgalmasabb, mint egy ritkán látott vagy azelőtt csak az állatkertben megismert állat becserkelése, és természetes környezetében való fotózása. Ide tartozik így pl. a lessátras fotózás is.]
- utcaifotók[?Az utcai fotózás ugyan jellemzően a közterületen történő fényképezésről szól, de témája általában az ember illetve ennek életvitele olyan tereken, ahol alapvetően hiányzik a négy fal nyújtotta intimitás védelme. A megnevezés ellenére nem feltétel az utca, sőt, még a városi környezet sem. Azokat a fényképeket várjuk ide, ahol érdekes, beszédes, többnyire elkapott pillanatokat sikerül lencsevégre kapni emberekről vagy embercsoportokról (esetleg házikedvencekről) egy nyilvános hely nyújtotta szabadságban. Habár a klasszikus utcaifotózást normál- illetve széles látószögű objektívekkel művelték, ma már bőven látunk példát az enyhe teleobjektívek illetve telezoomok használatára is.]
- város, építészet[?Lakóhelyünk környékén vagy egy utazás alkalmával idegen országban járva a témák kimeríthetetlen tárházát találhatjuk. Utcák látképe, jellegzetes építészeti stílusok, épületek megörökítése. Magas épületeket fotózva, sokszor kényszerülünk a gépváz megdöntésére, de ez mindenképpen azt eredményezi, hogy az épület falai összetartóak lesznek az elkészült felvételen. Célunktól függően ez lehet előny is, de általában utólagos korrekcióra szorulnak felvételeink. Létezik megoldás arra is, hogy utólag egyáltalán, vagy sokkal kevésbé kelljen „belenyúlnunk” a fotóba. Műszaki fényképezőgéppel, vagy ún. shift-objektívvel az összetartó vonalak korrigálhatók már a kép elkészülte előtt.]
- vízalatti fotók[?Mind a technikával, mind a fotóssal szemben nagy követelményeket támaszt a fotózás ezen ága. A víz egészen más közeg, mint a levegő, optikailag is teljesen másképp’ viselkedik. Jó víz alatti felvételek akkor készülhetnek, ha teljességgel a fotózásra tudunk koncentrálni, ehhez viszont elengedhetetlen, hogy a vízben teljességgel biztonságban érezzük magunkat, magabiztosan mozogjunk benne. Ez búvártanfolyam elvégzésével és sok gyakorlással érhető el. Ha van az embernek kitartása és sokat gyakorol, akkor előbb utóbb elsajátítható a fotózás ezen rendkívül érdekes ága. Szerencsére ma már sok fényképezőgéphez kapható víz alatti tok.]
- feldolgozott fotók[?Ha egy fotót nézve úgy érzed, hogy valamit másképpen vagy jobban csináltál volna, akkor - amennyiben a fotó tulajdonosa ezt nem tiltotta meg – az általad végrehajtott módosítások után a véleményezésed követően válaszd a "feldolgozás feltöltése" opciót. E kategória fájlméret határa 500 kB.]
- így készült[?A kategóriába olyan képeket várunk, melyek egy - már korábban feltöltött - fotó elkészültének körülményeit mutatják be, többnyire feltüntetve az alkalmazott világítás módja egy rajz vagy werkfotó alakjában. A kategória nem pontozható, de kredittel jutalmazhatóak ezek a képek, ha a fotós segített vázlatával az alkalmazott módszerek megértésében illetve azok későbbi megvalósításában. Az ide feltöltött képek után 2,5 kreditet utalunk vissza, amennyiben a feltöltött illusztráció egy, az oldalon már megjelent fotó készítési körülményeit mutatja be és írja le. A kreditet Üzenetben kell igényelni!]
- egyéb[?Ha a feltöltendő fotó jó szívvel egyetlen másik kategóriába sem skatulyázható be, akkor ezt a kategóriát célszerű választani!]
- pályázat[?Időről időre felbukkan az oldalon egy-egy pályázat. Az aktuális pályázat fotói tölthetők ide, de csak feltöltési időszakban.]
- Online fotókiállítások[?Oldalainkon sűrűn szerepelnek kiállításokról szóló meghívók, amelyek egy-egy alkotó, vagy alkotócsoport műveinek galériában, kiállítóteremben történő ünnepélyes bemutatására invitálnak. Bár kis ország vagyunk, a távolságok még így is elég nagyok ahhoz, hogy az ország egyik felében rendezett kiállításra az ország másik feléből már csak kevesen jussanak el. Noha sok fotóklubnak és fotóművésznek van már saját web- vagy facebook oldala, ezek látogatottsága a legtöbb esetben alatta marad a lehetőségeknek. Hiába a sok jó fotó, hiába a remek weboldal, ha kevesen találnak oda. Ezen kívánunk segíteni a Fotózz!hu közösségi oldalunk új szolgáltatásával. A művészeknél a jó fotók, nálunk az infrastruktúra és a napi több ezres látogatottság A Fotózz!hu - mint Magyarország legnagyobb fotós közösségi oldala - ingyenes bemutatkozó lehetőséget kínál fotográfusoknak és fotókluboknak. A bemutatkozáshoz nincs másra szükség, mint az oldalon történő regisztrációra (egyéni fotográfus aktív regisztráció mellett is kezdeményezhet új regisztrációt, ide a kiállításokon megjelent műveit töltheti fel). Kérjük regisztrációkor felhasználói névként a fotóklub illetve fotográfus teljes nevét adják meg, pl. Ellenfény Fotóklub, vagy Nagy Gábor Sándor, valamint a már létező weboldal vagy facebook oldal címét is szerepeltessék az adatok között. Ha kiállítást csak jövőre terveznek, kérjük akkor is regisztráljanak már idén, hogy az igényeket fel tudjuk mérni és ennek megfelelően tudjuk kialakítani a megjelenések várható képét. A regisztrációt követően küldje el a fotókiállítás megnyitójának meghívóját az ir@pixinfo.com e-mail címre, s ne felejtse el közölni az e-mailben a Fotózz!hu regisztrációja felhasználói nevét. Az e-mail megérkezése után a felhasználói névhez tartozó kreditszámot megemeljük, hogy a kiállítás képei digitális formában feltölthetők legyenek. Kérjük a képek méretezésénél ne lépjék át az 1000 pixeles képmagasságot, valamint az 1200 pixeles képszélességet. A kiállítás megnyitóját követően a Fotózz!hu közösségi oldalunkra egyszerre kerülnek ki a kiállítás képei (a feltöltött képek a feltöltés pillanatában még nem kerülnek publikálásra, csak a megnyitó időpontját követően). Az így feltöltött online kiállításokról külön hírt adunk, valamint a Fotózz!hu főoldalán külön is szerepeltetjük azokat a kiállítás ideje alatt. Bízunk benne, hogy mind az alkotó közösségek, mind az egyre népesebb felhasználó táborunk egyaránt örömüket lelik majd a fotozz.hu online kiállítási lehetőségében.]
ÉRTÉKELÉSEK JÓVÁHAGYÁSA elohím1970 (4,74)
összesen: 51 darab
Fogócska (5)
"totál baromság" Ha totál baromság amiket írtam, nem tudom miért tartottad hasznosnak! Amiért hasznosnak ítélted, kaptam 0,6 kreditet de majd visszaadom, ebből nem szeretnék fotót feltölteni, köszi! (most még nem tehetem nincs 6 kreditem ha lesz megkapod)
Fogócska (5)
Mégegyszer részletesebben leírom, amit röviden megfogalmaztam: Azzal kezdem, hogy nem hétköznapi pillanatot mutatsz és látszik a fotódon, hogy szereted a természetet és az állatokat fotózni. Hatalmas munka az mikor a fotós hidegben télen kicipel mindent és lessátrazik, vagy berendez magának egy zárt búvóhelyet a földalatt, amit sötétített ablaküveggel és álcahálókkal álcáz, közben eteti az állatokat és várja a megfelelő pillanatot.. Mátrában lakom én is, igaz a hegy (Kékestető ) túloldalán és sok hasonló fotóssal találkoztam, már akinek ez a hobbija és gyönyörű fotókat készít, amire már én sem lennék képes. Mármint a rengeteg idő és türelem, nem az én műfajom., én inkább érdekes helyeket keresek és azt fotózom... Tehát: Megnyitom a fotódat immár tizedszer és az első amire a szemem ugrik a baloldali madár föltartott szárnya ami viszont a bemozdulás miatt életlen, vagy homályos. Aztán a tekintetem másodjára a baloldali üres részre ugrik, onnan pedig a nagyon vakító alsó havas üres részre.Végül a madarak látványa egyben már nagyon élvezetes és végül megformálódik az egész jelenet, ami tényleg lenyűgöző. Viszont nem értem az üres baloldali rész jelentőségét, főleg, hogy felül közvetlenül a szárnynál vége a jelenetnek. Ha fönt semmi tér nincs, akkor balra minek? A madarak mozgása, jobbról alulról balra fölfelé mutat, aztán hirtelen a szárny végénél végetér az átlós szerkesztés vagy inkább mozdulat. Én tisztában vagyok azzal, gogy a fotós szabályok azt írják a mozgás iránya előtt kell helyet hagyni, de én ezt most nem érzem szükségesnek ezért is javasoltam a négyzetes vágást. Tudom írtad, nem volt felül hely, de ha ez így van akkor felesleges a bal oldal. A fényeket azért hiányolom, mert az erős fények nagyobb mélységet adtak volna a fotódnak és talán a háttér is sötétebb árnyékos lett volna, amiből látványosabban, erőteljesebben kiemelkedtek volna a amadarak. Én utólagos engedelmeddel már letőltöttem a képet, és négyzetesre vágtam, majd a színtelítettséget lehúztam (xnview classic) és meglepödtem mennyire megváltozott az egész kép hangulata. A madarak tollainak a struktúrája sokkal dinamikusabban erőteljesebben látszanak ff-ben, mint ebben a természetes umbra színben. Ráadásul a háttér is ugyan azokból a színekből áll, mint a madartak tolla. Ha volna egy kiállítás és egy négyzetesre szerkesztett képen ff-ben látnám ezt a jelenetet, megállnék mellette és csodálnám,. Viszont ha így látom ahogyan mutatod, sokkal kevesebb ideig időznék előtte. Remélem érted amit próbálok megfogalmazni. Persze nem biztos, hogy az én értékrendem a helytálló, de ez fórumos oldal, ezért leírom az őszintét, remélem nem sértelek meg. A szerencse kifejezés az én szótáramban nem létezik, mégis én úgy gondolom, hogy egy ilyen fotóhoz óriási "szerencsére" IS szükség van. Miért mondom: Nem hinném, hogy létezik olyan természet fotós, aki eltervezi, hogy verekedő-harcoló-küzdő vagy esetleg játszadozó ölyveket fog fotózni ma az erdő széli réten. Ráadásul ezek a madarak ragadozók és inkább csak a frisshúst szeretik, persze láttam, már a hollók között döglött állatot csipegetni föleg télen és nem is egyszer. Tehát úgy gondolom, hogy kitettél etetőanyagot és vártál. Gondolom, jött is egy madár, azt fotóztad, aztán a második is megérkezett, összecsaptak és fotóztál. Persze ha nem így történt akkor írd meg légyszi mert érdekelne. Tehát az összegzésem a következő: A túl kicsi mélységélesség miatt, nem lett éles mindenhol a madarak teste, tehát a madarak tollai lábai sok helyen bemozdulás miatt életlenek, de nem annyira, hogy ez fokozza a mozgás dinamikát, számomra inkább zavaró. Ha megfelelő fényeid lettek volna talán egy másik záridővel tudtál volna fotózni, nagyobb élességtartományban és így lehetett volna a képen minden éles, a háttér is megváltozott volna. Ha nem kellett volna gyorsan reagálnod a pilllanatra, talán a szárny fölött is lehetett volna elég hely, hogy ez az átlós bemutatás egy fekvő formátumban sem legyen zavaró. Akkor talán nem kellene a négyzetes szerkesztés, amit ajánlottam. Ha napfénynél fotóztad volna, akkor a színek is és a háttér is változott volna, tehát ezért írtam a fények hiányát. Az, hogy beleér a jobboldali madárnak a szárnytolla a hóba, azért nem szerencsés véleményem szerint, mertr az alsó vakítóan fehér részlettelen havas rész nagyon zavaró, az összképet tekintve, ami pedig a kép kb. egyötöd része.. Mindent összevetve apróbb hibákat látok a képen, és nem vettem kedved a további ölyv fotózástól mert abszolút nem ez volt a cél. További szép fotókat.
Lebegés (5)
Érdekes lett így elforgatva, bár szerintem forgatás nélkül is hangulatos részlet, nem hiába ragadott magával a látvány mikor ott jártál, ezért is fotóztad. A lombok közt beszűrődő fénysugarak érdekes ábrákat szoktak rajzolni az avarba és nekem kismillió hasonló fotóm van, nem bírom megállni, hogy ne rögzítsem, hiszen soha nem áll így össze mégegyszer minden. Hasonló lehet, de ugyan olyan soha. Avatar lebegő hegyek / flux vortex / jutnak eszembe a képet nézve, felül a súly az élesség, alul a távolban sejtetőlegesen még egy tartó oszlop is látszik. A színek erősítik a hatást. Nekem tetszik a kép merészsége is, de a színek - fények festményszerűsége dominál.
A képre adott pontszám: 5
Egy csippentés (5)
Hát igazából nem tudom, hogyan lehetne ettől jobb Cyanistes caeruleus fotót készíteni, de azért töröm rajta a fejem :) Jól kiemelted a háttérből és nagyon szépek a színek is. A legszebb rész számomra a fotódon a madár jobboldali kapaszkodó lába. Ha beállított etető ahhoz is gratulálok, mert természetes hatása van, egyszóval minden összeállt, szép fotó, gratulálok.
A képre adott pontszám: 5
Gábor (5)
Ajjjj de jó kép ez! Negatív? Megnyitod és megijedsz... :)))(pedig rokonszenves Gábor) Nem tudok hibát keresgélni se, szerintem nincs is :))) Van egy teljesen úJ smena m8 gépem örökségből, lehet, hogy elkezdek diázni....??? Nekem az a nagy problémám, hogy reszket az újam, ha megtetszik valami, a diással ezt nem szabadna :))) Gratulálok nagyon jó fotó!
A képre adott pontszám: 5
Fogócska (5)
Kár, hogy beleér a hóba a jobboldali madár farka és szárnya, teljesen homogén háttérrel ütősebb volna. Én soknak tartom a két oldali üres részt, főleg a bal oldalon, a felkavarodott apró hópihék nem adnak többet a fotóhoz, mint amennyit a nagy üresség elvesz szerintem. A fények sem voltak sajnos veled, ezért hiányolok még egy kis mélységet vagy erősebb színdinamikát a fotóból.. Négyzetes vágást javasolnék és talán ff-ben még jobban mutatna a csapkodós pillanat a kontrasztot is feljebb vinné egy ügyes ff konverzió... (színtelítettség totál lehúzása is megfelelő szerintem). Nem hiszem, hogy vártál erre a pillanatra, gondolom, mást akartál fotózni és hirtelen eléd jött ez a két gyönyörű madár, egy jó fotósnak kell a "szerencse" is. Remélem nem sért meg, hogy picit elemezgettem a fotót, a pontozásom, úgy sem hangsúlyos. További hasonló szerencsés szép fotókat!
A képre adott pontszám: 4.5
- (5)
Furcsa egy ilyen fotót elemezgetni... :) Innen vágnék, itt meghagynám...stb...stb... :) Hngulatos színvilágot találtál és érdekes fotómodellt, gratulálok a fotóhoz. Ja jó a bugyi is! az is (tükrözött :)))
A képre adott pontszám: 5
Valóság! Ez a valóság, nem amit a TELE VÍZIÓ mutogat. Most vezettem át nógrád megyén, (Jobbágyi-Szarvasgede- Szirák-útvonalon egészen Vácig) Hát siralmas a látvány. Azt hittem, hogy csak heves, meg borsod a lepusztult, (az utak szétesve...)de nem sajnos. Sok hasonlót fotózhattam volna, de nem álltam meg, minek itt is van nem messze hasonló a faluszélen, majd mutatok fotókat. Ez az időutazós csőszerű bemutatás fokozza a hangulatot, gratulálok! Ja egy egy birkás jelenetért megkellett volna állnom, nem tettem, azóta is bánom... :)
A képre adott pontszám: 5
Uncsi-tucat (5)
Mivel tudatosnak látom az erős lila színvilágot, gondolom hangulati elemként hagytad meg. Nem egy mindennapi tucatfotó az biztos, a régi diás filmes világban soxor örültünk ha ilyen jó élesre sikerült egy kép., persze ha elkaphattunk egy ilyen vagy hasonló vidám pillanatot még nagyobb volt az öröm.. Régen az egyik barátom csíkos kismalacot hurcolászott pórázon, amit az erdőből hozott haza. Volt olyan év az 1990-es évek elején, mikor annyi vaddisznó volt az erdőben, mint az ápolatlan kutyába a bolha :) Aztán jött is a pestris járvány és megritkította az állományt. Őszintén szólva én ilyet még nem is láttam, hogy a tulaj pórázon vezeti a birkát! 5 pont de 2 birka két 5 pont! :)
A képre adott pontszám: 5
Salgóvár (5)
Nincsenek ufók! és a törökök sem ostromolták meg ezt a magyar kősziklát! Egyiket sem, az egrit meg a sirokit sem...egyiket sem ebben az országban! Ugyan minek tették volna félmeztelen mínusz 20 fokba? Mégcsak erre sem jártak!
"A hely szépsége megfogott, lefotóztam és lezártam magamban a témát."
Azt mondtad mentálisan fejlődni szeretnél, vagy akkor mégsem? Miért nem érdekel mi vesz körül? Csak fotózod oszt jóvan? Ez nagyon nagy probléma hidd el, jó indulatból mondom, mint egy fotós barát! Üdv.
"A hely szépsége megfogott, lefotóztam és lezártam magamban a témát."
Azt mondtad mentálisan fejlődni szeretnél, vagy akkor mégsem? Miért nem érdekel mi vesz körül? Csak fotózod oszt jóvan? Ez nagyon nagy probléma hidd el, jó indulatból mondom, mint egy fotós barát! Üdv.
Salgóvár (5)
Szia. Szép fotó, hangulatos. Hagy kérdezzem meg tőled, hogy mi a véleményed, vagyis szerinted mi célt szolgál az a kő épület ott a hegy tetején? De bármelyik várat kérdezhetném, hozzánk a siroki vár van közel, (az is egy kőszikla tetején) de nem értem, hogy milyen céllal építették a hegy tetejére ezeket a várakat. Te mit gondolsz? Természetesen nem arra gondolok, amit az iskolákba tanítanak, hanem a saját logikádra. Semmi hátsó szándék nincs bennem amiért ezt kérdezem, csak őszintén érdekelne mit gondolsz, ha már lefotóztad és fotón mutatod... Üdv.
gljzsf válasza:
Köszönöm! Nem tudom. Lehet jól belátható a környék. Vagy nehéz oda felmenni. Mire felmész elfáradsz és még rohamozni is kellene. Nem lehet lőni csak lentről. Nem lehet belátni, csak drónról. A középkorban ez még nem volt jellemző. Viszont nehéz oda felvinni mindent. Ha elfogy a víz élelem, fel kell adni a várat. De ha másféle magyarázatot szeretnél, akkor lehet ufók építettek, vagy földönkívüliek, vagy ki tudja kik, és miért. Ezen nem agyaltam soha. A hely szépsége megfogott, lefotóztam és lezártam magamban a témát.
Köszönöm! Nem tudom. Lehet jól belátható a környék. Vagy nehéz oda felmenni. Mire felmész elfáradsz és még rohamozni is kellene. Nem lehet lőni csak lentről. Nem lehet belátni, csak drónról. A középkorban ez még nem volt jellemző. Viszont nehéz oda felvinni mindent. Ha elfogy a víz élelem, fel kell adni a várat. De ha másféle magyarázatot szeretnél, akkor lehet ufók építettek, vagy földönkívüliek, vagy ki tudja kik, és miért. Ezen nem agyaltam soha. A hely szépsége megfogott, lefotóztam és lezártam magamban a témát.
The Road To Hell (5)
Nagyon jó hangulatú fotó. Ismerek pár helyet a fővárosban ahol ilyen erdő található, ahol a borostyán levelek átvették a hatalmat. Dinamikus és az ff is jól áll neki ezzel az erős kontraszttal vibrál minden, nagy élmény lehetett ott fotózni.
A képre adott pontszám: 5
Így málik el a dicsőség (3,74)
Szia. Baloldalt és alul nem tudom miért hagytál nagyobb helyet, szerintem ott még vágni kellett volna a jobboldalhoz viszonyítva. Nagyon jó dokumentumfotónak tartom egyébként, ha valami régi ütöttkopott létra is csatlakozna hozzá, még élethűbb-hatásosabb volna, de persze ez nem von a kép értékéből. Szépek a színek és a kovácsmester is szépen dolgozott annak idején, nem semmi zsanér sajna ma már a tecskóban veszik az emberek a mesterek meg eltűnnek...További jó fotózást.
A képre adott pontszám: 4.9
Angyalok (2,38)
Szia. Egy plüssállat a kezébe a baloldali kislánynak sokat javított volna az összképen szerintem. Kár, hogy alul nem mutatsz többet, szűknek érzem. Nagyon szépek és aranyosak, ez a fotó örök emlék lesz majd a digitális fényképalbumban. Nekem tetszenek a vidám színek és az élesség is rendben van. Engem ami zavar még a felső világos üres tapéta csík a gyermekek feje fölött, picit megtöri a harmóniát, persze erre a helyszínen nehéz figyelni.... Boldog vidám, gondtalan életet kívánok nekik.
A képre adott pontszám: 4.8
Egyszerű reggel (3,29)
"A fotó feltöltőjének ahhoz is joga van, hogy egy részletes, számára nagyon hasznos véleményt kredittel jutalmazzon. Ez az előző bekezdésben részletezett kredit-átutalással szemben nem kerül kreditjébe az ajándékozónak. A jutalomkredit ajánlásához az adott véleményre írt válaszban kell jelezni, hogy hány kreditet kíván jutalomként adni. Fontos, hogy az értékelésre adott válaszban egyértelműen, irónia nélkül szerepelnie kell, hogy az értékelés a feltöltő számára igen hasznos volt!
A jutalomkredit ajánlás feltételei:
Csak olyan pontozott vélemény jutalmazható, amelynek pontszáma kisebb, mint 4,5.
A jutalmazott vélemény megválaszolásakor ki kell választani a "A vélemény jutalmazása" opciót, s ide kell beírni a jutalomkredit értékét.
Egy adott véleményező egy héten csak egyszer jutalmazható (több felhasználótól természetesen többször).
A jutalom 0,5-2,0 kredit lehet.
Egy jutalmazó egy héten maximum 8 kreditet ajánlhat fel.
A jutalmazásokat ellenőrizzük, a nem valós (ironikus válasz, a válaszban a hasznosság nem egyértelműen leírt) jutalmazásoknál a jutalmazott kreditmennyiség 2×-esét vonjuk le a jutalmazótól, illetve ismerős, haver sorozatos jutalmazása esetén a felhasználót kitiltjuk."
A jutalomkredit ajánlás feltételei:
Csak olyan pontozott vélemény jutalmazható, amelynek pontszáma kisebb, mint 4,5.
A jutalmazott vélemény megválaszolásakor ki kell választani a "A vélemény jutalmazása" opciót, s ide kell beírni a jutalomkredit értékét.
Egy adott véleményező egy héten csak egyszer jutalmazható (több felhasználótól természetesen többször).
A jutalom 0,5-2,0 kredit lehet.
Egy jutalmazó egy héten maximum 8 kreditet ajánlhat fel.
A jutalmazásokat ellenőrizzük, a nem valós (ironikus válasz, a válaszban a hasznosság nem egyértelműen leírt) jutalmazásoknál a jutalmazott kreditmennyiség 2×-esét vonjuk le a jutalmazótól, illetve ismerős, haver sorozatos jutalmazása esetén a felhasználót kitiltjuk."
Egyszerű reggel (3,29)
Úgy tudom, hogy ha megfelelő indoklást kapsz a pontlevonás mellé, kredit adható, amit nem a Te kreditjeidből vonnak! Ha nincs kredited akkor is adhatsz. (szabályzat) Üdv
Téli minimál (5)
Szia. Érdekes amit mutatsz, és ahogyan mutatod, biztos a pecások akasztják rá a szákot... Nagyon merész is egyben ez a bemutatás. Az élesség a nagymonitorom valahová a jég alá kerülhetett :)) A kicsin viszont élesnek látom, lehet, hogy csak a szemeim rakoncátrankodnak, nem tudom. (Az is lehet, hogy kézből készült és picit bemozdulhatott a gép) Nehéz azt is eldönteni, hogy ff vagy szépia, vagy eredeti színek? Passz. Erős fényeknél talán egy fa árnyékával fokozhattad volna a kép hatását, persze ezek nem nagy hibák, inkább csak elmélkedések a részemről, mindent összevetve kedves tóminimál... További jó fotózást.
A képre adott pontszám: 4.9
Befagyott világ (5)
Szia. Szépek az ff tónusok, és az észrevétel is érdekes. Picit a házból sokat takar a bal alsó rész és mikor megnyitom, mindig oda rántja a tekintetem a nagy üres folt, és ez picit elvesz a kép értékéből. Színesben is érdekes lehet. Remélem nem sért az apró észrevétel, további érdekes szép fotókat.
A képre adott pontszám: 4.5
gljzsf válasza:
Szia! Köszönöm. Több fotót is készítettem, Ezt találtam a legjobbnak. A baloldali jeges részt szerintm kiegyensúlyozza valamennyire a jobb oldali falrész. Persze lehetnek más vélemények, nyilván ezért vagyunk itt. A saját fotóját a legtöbb ember túlértékeli, ezért is érdekesek a visszajelzések, melyekből lehet tanulni is, és meg is lehet sértődni.
Szia! Köszönöm. Több fotót is készítettem, Ezt találtam a legjobbnak. A baloldali jeges részt szerintm kiegyensúlyozza valamennyire a jobb oldali falrész. Persze lehetnek más vélemények, nyilván ezért vagyunk itt. A saját fotóját a legtöbb ember túlértékeli, ezért is érdekesek a visszajelzések, melyekből lehet tanulni is, és meg is lehet sértődni.
Egyszerű reggel (3,29)
Megvan az oka, hogy ez alá a fotód alá írok: Őszinte lesze hozzád: Vannak olyan fotósok, akik fotóznak érdekes pillanatokat, vagy tájakat, természetet...stb, komponálnak szerkesztenek és néha próbálnak a fotóból művészi alkotást kreaálni, de az nehéz ügy és azt MÁR valamiért(?) észre lehet venni. Mármint, hogy különlegeset (különleges-művészi fotót PRÓBÁL az illető alkotni!!!) Ez a fotó és a többi fotód sem nem olyan. Ez a fotó belőled jön, az ott érzett érzéseket és hangulatot próbálja visszaadni, de merészen-bátran-művészien és nem erőltetett módon. Nagyon nehéz szavakba önteni és nem is fogok végigmenni a fotó aspektusain, csak annyit írok: Ez a jobb alsó kék virág megbújva és körülötte a környezet harmóniája egyedi és utánozhatatlan, szívből és egyéniségből jövő, tehát művészi, ezért ezt a látásmódot, vagy fotós szemléletet mímelni vagy utánozni lehetetlen. Maradj ennél a merész természetességednél + művészies bemutatásnál és adj lehetőséget a többieknek a pontszerzésre, de csak ha normálisan indokol, jutalmazz kredittel. Felülről nézz, más perspektívából, (ahogyan ez a fotód is mutatja) ne úgy, ahogyan a többiek látnak itt vagy bárhol más oldalakon... (Úgy is tudni fogod már, hogy mit említenek hibának, ha megteszik mosolyogj. őszintén gratulálj jutlmazz ponttal, meglátod jó érzés lesz :))) ) Kíváncsi vagyok a földalatti másik verziójára is! Szép estét!
Havasi Pál válasza:
Köszönöm! Jutalmazni kredittel hiába is szeretnék, nem tudok - mert nincs. Egyetlen egy fotó feltöltéséért is egy hétig kell küzdeni, mire a tizedekből 1 kredit összejön ahhoz, hogy fel tudjam tölteni. És akkor még mindig csak 1 fotóról beszélünk! Mindenki a saját látásmódját keresi a fotókban. Ha nem látják meg, akkor jön a negatív kritika. A jó pontokért nem elég jó fotókat készíteni. Be kell állni a sorba és követni az elvárt trendet. Én a fényképezési tanácsokat megfogadtam, sokat is segítettek. A kompozíciósakat viszont nem fogadtam el, nem műszaki rajzot készítek. Így alig vannak értékelőim, - és mint írtam - elmagyarázzák miért 4,5 vagy 5 ér nekik a fotóm, de pontozás nélkül. Viszont a 3,5 pontokat mindig bejelölik következetesen. Azt a legalább 3 - 4 portréfotós tagot külön is hiányolom, akiknek az összes fotóját mindig értékeltem, de még 1 fotóm nem volt, amire írtak volna! Itt sajnos nem nettó 100%-ig csak a fotózásról szól a társaság. És néha az értékelések sem a fotók valódi értékeiről. Főleg, ha már előre tudják ki töltötte fel.
Köszönöm! Jutalmazni kredittel hiába is szeretnék, nem tudok - mert nincs. Egyetlen egy fotó feltöltéséért is egy hétig kell küzdeni, mire a tizedekből 1 kredit összejön ahhoz, hogy fel tudjam tölteni. És akkor még mindig csak 1 fotóról beszélünk! Mindenki a saját látásmódját keresi a fotókban. Ha nem látják meg, akkor jön a negatív kritika. A jó pontokért nem elég jó fotókat készíteni. Be kell állni a sorba és követni az elvárt trendet. Én a fényképezési tanácsokat megfogadtam, sokat is segítettek. A kompozíciósakat viszont nem fogadtam el, nem műszaki rajzot készítek. Így alig vannak értékelőim, - és mint írtam - elmagyarázzák miért 4,5 vagy 5 ér nekik a fotóm, de pontozás nélkül. Viszont a 3,5 pontokat mindig bejelölik következetesen. Azt a legalább 3 - 4 portréfotós tagot külön is hiányolom, akiknek az összes fotóját mindig értékeltem, de még 1 fotóm nem volt, amire írtak volna! Itt sajnos nem nettó 100%-ig csak a fotózásról szól a társaság. És néha az értékelések sem a fotók valódi értékeiről. Főleg, ha már előre tudják ki töltötte fel.
Underground (3)
Szia. Úgy látom kevesen írnak a fotód alá, mert megmondom őszintén iszonyatosan nagy feladat elé állítod a fotódat véleményezni akaró "nagy"közönséget :). Én utólagos engedelmeddel letöltöttem a képet és a "számízemhez" !!! :) mérten állítottam rajta, hogy fokozzak picit a látványon és hangulaton. Így picit laposnak-hétköznapinak-unalmasnak érzem. Persze nem lehet egy ilyen "csodaszép" helyet megunni, ahol a flakonok-üres sorösdobozok-cigisdobozok-HELL palackok szétvannak dobálva és a csodálatos művészi kéznyomukat a falon hagyták az unatkozó kamaszok. "Fődalatt van úgyse láttya senki :)))" Na mindegy, az alapkép technikailag tökéletes kétség nem fér hozzá, jó a szerkesztés is, viszont talán egy másik napszakban kellett volna mutatni erős napsütésnél, még akkor is ha az alsó rész vagy a falak bebukással fenyegetnek. Esetleg egy távolodó alakot várni... Vagy valamilyen mesterséges fénnyel világítani belülre...nem merem a vakut említeni, mert tudom fotós körökben ez TABU, meg a fehér fény is ronthat a látványon. Na szóval nekem XnView classic programom van és azon próbáltam javítgatni, de egyetlen egy megoldás tűnt számomra érdekesnek mégpedig a gammasat kb 50%-os növelése, aztán világosítás és gyenge kontraszt, amit a sötét felület még elbír. Viszont nagyon szép színeket kaptam szerintem próbáld ki PS-ben jobban működne. Volt olyanom, de most ez van... Ui.: Egy sztori: Mátraballa és Pétervására között az útszéli árokban (erdős hegyvidéki rész 5 km) pár éve közel 100 HELL feliratú palackot számoltam meg. bringával szoktam arra járni és elhatároztam megszámolom... Már soxor voltunk (minden évben) útszéli szemétgyűjtési akciókan, de nem sok eredménye, aznap tiszta minden másnap kezdődik előről a pokolpalackok támadása! :(((
A képre adott pontszám: 4.5
Havasi Pál válasza:
Köszönöm! Van olyan is amit említettél. Kívülről fotózva az aluljáró bejárata, ami előtt egy fiatal lány alak áll és néz előre, nekem háttal. A szerkesztést most (is) kihagyom. Az én "műfajom" amikor minimális szerkesztéssel (Vágás, kontraszt, fények beigazítása) lehetőleg olyan természetes fotókat próbálok készíteni, amivel szégyenkezés nélkül felvehetem minőségben és kompozícióban a versenyt a mesterségesen szerkesztett, agyonhypolt "művészi alkotásokkal" Igazad van, jól látod te is, valóban kevesen értékelik a (jobb) fotóim. Általában egy-egy ember szokta. Ha többen írnak dícséretet, akkor kikapcsolják a pontozást. Viszont ha rossz fotót hozok akkor egy napon alatt 3, esetenként 5 értékelőtöl is halmozódnak a rossz pontok. Amikor valaki folyamatosan csak rossz pontokat kap, nem tud fejlődni, hanem folyamatosan esik az átlaga. Ez aránytalanul hamis képet ad a valóságról. Ezért hagytam itt hosszabb időre, és nem is foglalkozom olyan komolyan az oldallal. Félévente egyszer-egyszer megnézem mi történt, és feltöltök pár fotót - ha van kedvem hozzá.
Köszönöm! Van olyan is amit említettél. Kívülről fotózva az aluljáró bejárata, ami előtt egy fiatal lány alak áll és néz előre, nekem háttal. A szerkesztést most (is) kihagyom. Az én "műfajom" amikor minimális szerkesztéssel (Vágás, kontraszt, fények beigazítása) lehetőleg olyan természetes fotókat próbálok készíteni, amivel szégyenkezés nélkül felvehetem minőségben és kompozícióban a versenyt a mesterségesen szerkesztett, agyonhypolt "művészi alkotásokkal" Igazad van, jól látod te is, valóban kevesen értékelik a (jobb) fotóim. Általában egy-egy ember szokta. Ha többen írnak dícséretet, akkor kikapcsolják a pontozást. Viszont ha rossz fotót hozok akkor egy napon alatt 3, esetenként 5 értékelőtöl is halmozódnak a rossz pontok. Amikor valaki folyamatosan csak rossz pontokat kap, nem tud fejlődni, hanem folyamatosan esik az átlaga. Ez aránytalanul hamis képet ad a valóságról. Ezért hagytam itt hosszabb időre, és nem is foglalkozom olyan komolyan az oldallal. Félévente egyszer-egyszer megnézem mi történt, és feltöltök pár fotót - ha van kedvem hozzá.
Ha kedveled a jó képeket, akkor Lájkold a Fotózz.hu új Facebook oldalát, illetve az ott megjelenő legjobb képeket, hogy a barátaidnak is legyen minden nap miben gyönyörködniük.
