BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Szűrők, szűrőzés
Nyúlvány - 2007. május 9. 15:40

Pontok: 46

Ha nem tudod mit, de szeretnél szűrő(ke)t venni, kísérletezgetni, talán ez az útmutató segít.

Mióta fényképezés létezik, mindig is érdekelte az embereket, miképpen lehetne megváltoztatni egy-egy kép hangulatát, minőségét. Sokfajta próbálkozás, és kísérletezés döbbentette rá a fotósokat; végtelen lehetőségek adódhatnak e téren. Akár egy hullámos üvegdarabot teszünk az objektív elé, akár egy - már az objektívre készített - szűrőt, mindenképp fantasztikus hatások érhetők el.

A fotográfiában 2 főcsoportra lehet osztani a felvételi szűrőket, ezek között azonban átfedések is vannak: A fekete-fehér és a színes fényképezésnél használatos szűrők. Nagyításhoz kattintson a képre!

Lássuk először hogyan működnek.

Ami talán a legfontosabb, hogy egy-egy szűrő mindenképpen elnyeli az objektívbe jutó fény egy bizonyos hányadát. Ezt nevezzük szűrőtényezőnek, vagy szűrőfaktornak. Ezt az értéket gyakran Fé-ben (fényérték), vagy blendében adják meg, ez azonban csak tájékoztató jellegű. A 2X-es szűrőfaktor tehát 2X-es expozíciónövelést "ír elő", amit a blende nyitásával, és/vagy az expozíciós idő növelésével lehet kompenzálni, esetleg az ISO érték növelésével. Pl.: a sötétzöld szűrőfaktora nagyobb, mint a világoszöldé, mivel több fényt nyel el.
Nagyításhoz kattintson a képre!

A színszűrők:
Olyan optikai anyagok, amelyek megváltoztatják a fény színösszetételét.
Pozitívszűrők: A szűrő színének megfelelő színű fényt engedi át, a többit elnyeli. Fényvisszatartásuk nagy, ezért fényszegény szűrők.
Negatívszűrők: A fehér fényből a szűrő színének ellentétes (komplementer) színű fényt tarták vissza, a többit nem. A pozitívval ellentétben fényvisszatartásuk kicsi.
Dikroitikus-, vagy keverőszűrők: 2 fajta különálló színtartományt engednek át, ezen szűrők színe ezek keverékéből adódik. Ezeket elsősorban a nagyítógépek keverőfejében alkalmazzák.
Speciális célú szűrők: UV, polár, szürkeszűrő, hatás-, vagy effektszűrők (ezekről később)

Nagyításhoz kattintson a képre! A fekete-fehér fotózás szűrői
A f-f fotózásban a színek tónusértékekkel jelentkeznek, így főleg színes szűrőket használhatunk. Ezek festett üveglemezek, így kezelésük egyszerű (amennyiben nem töröd el őket, így azért már nehezebb velük fényképet csinálni, de aki szereti a kihívásokat...)

Nagyításhoz kattintson a képre! Fekete-fehér fotózás szűrőinek a táblázata Kiegyenlítőszűrőzés: a domináns színeket, az adott szín komplementerével (ellentétes színével) lehet mérsékelni. Pl. a kék eget egy sárga színű szűrővel lehet mérsékelni, de ez nem olyan gyakori eset, mivel ezt a színt szeretjük hangsúlyozni (erről a polárszűrőnél). Ennek a fordítottja a kiemelőszűrőzés, ahol egy adott színt ugyan olyan színű szűrővel, még dominánsabbá tehetjük.
Éjszakai hatást úgy érhetünk el, ha narancs, vagy vörös színű szűrővel az égboltot feketévé, míg a fehér témarészleteket vakító fehérré tesszük.
Ködszűrés: A levegőben lévő pára és köd a kék színű fényt rendkívüli módon szórja, ugyanakkor a sárga és a vörös színeket zavartalanul átengedi, így egy narancs, vagy vörös szűrővel a ff pozitív képen a táj sokkal közelibbnek, tisztábbnak látszik. Infrafilmnél pedig olyan dolgok is előtűnnek a képen, amelyeket a fotós nem is látott.

A színes fotózás szűrői:
Konverziós szűrők: 2 féle filmtípust különböztethetünk meg. A műfényre és a napfényre érzékenyített filmet. Ezeket a digitális gépeken is megtalálhatjuk, viszont itt már sokkal több lehetőség közül választhatunk. Míg a digitálisnál csak 1 gombnyomás ezt megváltoztatni, a filmes, vagy analóg fényképezésnél nem cserélgethetjük állandóan a filmet. Erre találták ki az ún. konverziós szűrőket. Ugyanis ha a napfényre érzékenyített filmünket műfénynél (azaz lámpavilágításnál) szeretnénk használni, szükségünk lesz a kékes konv.-ós szűrőre. Fordított esetben pedig egy ámbrás (barnásvörös) színű szűrőt rakhatunk fel az objektívünkre.
A kompenzálószűrők használatával a természetes megvilágításnál jelentkező színhőmérséklet-módosulásokat egyenlíthetjük ki. A Skylight szűrők enyhén rózsaszínűek, használatukra a kép melegebb, kellemesebb színvilágú lesz.

A trükk- és effektszűrők:
Ezek a leglátványosabb szűrők, mivel a képet nem csak színükkel befolyásolhatják, hanem különböző tulajdonságaival is.

Nagyításhoz kattintson a képre! Lágyító előtétek: Elsősorban portré-, és tájfotózáshoz alkalmazandó. A kontúrokat enyhén elmossák, de az élességet csak kis mértékben befolyásolják. A színeket pasztellszerűvé változtatják.
Átmeneti szűrők: Felezett, vagy központra szerkesztett szűrők, amik egy része festett, más része nem. A színárnyalat rendszerint folyamatosan elhalványul, és átmegy más színjellegbe, esetleg szürkébe.
Csillagszűrők: A fénypontokat csillag alakúvá alakítja. Nagyításhoz kattintson a képre! Képelem-sokszorozó prizmák: A sötét háttér előtti képrészleteket centrális, vagy más mértani megosztással többszörözik meg.
Képfelület-felezők: Olyan fedőrészek, amelyek az objektív 1-1 részét lefedik, így időben egymás után történt eseményeket egyetlen képkockán lehet visszaadni, több expóval.

Fényszűrők:
A fény nem színbeli, hanem fizikai összetételét változtatják meg.
UV-szűrők: Ez talán a leggyakrabban használt szűrő. A káros sugarakat kiszűri, ezáltal a kép színtelítettsége javul, az égbolt sötétebb lesz. Másik előnye, hogy az objektív frontlencséjét megvédi a külső behatásoktól, így ez a szűrő mindig rajta hagyható az objektíven.
Infraszűrő: Csak a hősugárzást engedi át, így infrafilmhez használható.
Szürkeszűrő: Nincsen színjellege, a különböző színeket azonos mértékbe nyeli el. Túl erős megvilágításnál, de esetleg tág rekesz használatánál, rekeszelés helyett lehet használni. Nagyításhoz kattintson a képre!

Polárszűrő: Ránézetre olyan, mint a szürkeszűrő. Ez lényegében 2 üveglemez közé ragasztott fóliaszűrő. Elforgatásával a polarizált fényt kiolthatjuk. (Polarizált fény: a fényes felületekről visszaverődő egy síkban rezgő fény. Kivétel a fémfelületről visszavert fény.) Megfelelő módon forgatva a csillogások kiszűrhetők. Hatására az ég sokkal mély kékebb lesz, és a színek telítettebbek lesznek, ugyanakkor a szűrőfaktora nagy. Nagyításhoz kattintson a képre! A polárszűrő hatása (egy kirakat) 2 féle típusban gyártják: Lineáris, és cirkuláris polárszűrő. A cirkuláris polárszűrő a fény rezgési síkját 90°-kal elforgatja. A TTL rendszerű (Trough The Lens - A lencsén keresztül) belső fénymérőjű (D)SLR gépnek a belső szerkezete ugyanis polarizálja a fényt, így a tükör alatti fénymérőnél a sarkított fények összeadódhatnak - amit a rezgési sík elforgatása megakadályoz -, ezért hibás mérési eredmény jöhet létre. Tehát az ilyen gépekhez cirkuláris polárszűrőt alkalmazzunk.

Összefoglalva tehát rengeteg lehetőség közül válogathatunk, így remélem valamelyest sikerült eligazodni a szűrők rendkívül sűrű és zavaros világában.

Bálint Sebestyán (Nyúlvány)

ötfelezős | | 2010-09-26 20:13:43
"A cirkuláris polárszűrő a fény rezgési síkját 90°-kal elforgatja." Ez példanélküli pongyola. A polarizált fényt két részre bontva az egyik részt forgatja el. Ha a két részt összegezzük, akkor kapunk cirkulárisan poláros fényt, de kezelhetjük a két komponenst külön-külön is. Akárhogy tekintjük, a továbbiakban egy tükör vagy egy lineáris polár nem képes a fényt kioltani - és ezért csinálják.
fkorei | | 2009-12-24 21:09:16
Hali! PL vs. CPL szűrőhöz egy kis adalék: http://www.ozy.hu/fotozz/szocikk.php?tema_id=24 (nem a fénymérés miatt kell CPL, az AF miatt kellHET)
__styx__ | | 2008-05-12 18:56:07
Egy kezdőnek mindenképpen hasznos (most magamról beszéltem:) )
btian1990 | | 2008-04-08 22:22:21
Hasznos kis cikk volt, bár igazából ha képeket még feltennétek akkor az segítene a kezdő fotósoknak hogy ha veszünk egy szűrőt akkor milyen eredményeket kaphatunk.
sagig | | 2007-09-18 21:24:47
Most szűrő vásárlás elött jól jött ez a kis infó, bár sajnos nem igazán derül ki, belőle, hogy egy viszonylag kező fotósnak melyik az ajánlott. Egy két példa mintakép még jól jött volna. De azért gratula, nem olvastam még ilyen összeszedett cikket a témáról
trixilw | | 2007-07-14 10:30:16
Mire elkezdtem volna belemélyedni, már vége is volt :) De kezdőkenk, nekem is, nagyon jó volt... Köszönöm.
nandor | | 2007-06-02 00:23:34
az ilyen kezdőknek, mint én, hasznos.
biszak | | 2007-05-21 21:21:37
Szerintem az alapok benne vannak, erdekes fotozni FF-ben szurokkel, de a szurok vilaga hatalmas, es meg ha kombinaljuk oket kettos-harmassaval akkor szerintem soha nem ert volna a vegere! De ha valakine kedvet hozott a cikk irany a Google (es esetleg egy angol szotar :) ) Szerintem jo cikk volt!
tompyka75 | | 2007-05-20 20:33:30
Köszönöm szépen! Jelenleg csak, figyelek, tanulgatok és kattintgatok. Cikked nagyon sokat segített, hogy értsem hogyan tudnak egyesek , egyedi szinvilágú képeket készíteni. Örülnék egy még részletesebb cikknek ahol több példafotót is beszúrsz. Mégegyszer, Köszi!
kornelsoma | Hasznos volt | 2007-05-16 12:58:24
Köszi! Még annyit hozzá lehetne írni, hogy a tükörreflexes gépekbe (legalábbis a Canon 350D-be) be van építve a szűrőfunkció, azaz ff -re állítva lehet hozzá "szűrőt" választani, és ki is lehet próbálni, milyen hatást kelt. Persze biztos nem olyan, mint az igazi szűrő... Üdv: Kornél
lesaux | Hasznos volt | 2007-05-15 16:46:16
Hát, elég részletes, alapos munka, főleg a fekete-fehér fotózás szűrői, azon párszor még át kell rágnom magam. :) Viszont szerintem a szürkeszűrők még megérdemeltek volna egy mondatot, nevezetesen a baromi hosszú záridő nyújtotta érdekes lehetőségeket. Vagy pl. a Nap fotózását, ha valakinek erre van ingere. Hopp, ez nem is egy, hanem két mondat. :)
nestea | Hasznos volt | 2007-05-15 09:30:59
Jó cikk, hasznos volt.
mmit | Hasznos volt | 2007-05-14 14:28:03
Köszönöm! Elindulásnak kitűnő!
7of9 | Hasznos volt | 2007-05-14 11:05:06
fargo74 | Hasznos volt | 2007-05-13 18:18:36
én is azt olvastam, hogy a lineáris polárszűrő sem zavarja a TTL rendszereket, de ettől függetlenül ez egy jó cikk, tanultam belőle.
kanal83 | Hasznos volt | 2007-05-13 14:49:44
Igazán jó cikk, gratulálok hozzá!
agent01 | Hasznos volt | 2007-05-13 13:36:44
tesztfoto | Hasznos volt | 2007-05-13 11:22:51
norbee_usr | Hasznos volt | 2007-05-12 11:24:52
bevezetőnek, kedvcsinálónak jó! nem ártott volna több példa kép, hogy a szűrők hatásait láthassuk.
morris | Hasznos volt | 2007-05-12 08:12:17
Nem rossz cikkecske, de szerintem inkább csak belekaptál több témába. Egyes szűrők használatáról és alkalmazásáról lehetett volna sokka részletesebben írni. Kedvcsinálónak azonban jó, üdv, morris
LeO78 | Hasznos volt | 2007-05-12 06:43:49
Jó volt, bár a szűrőkről azért ennél hosszabban, részletesebben is lehetett volna írni.
newgam | Hasznos volt | 2007-05-11 22:34:59
Hasznos információk a fotózást "színesítő" kütyükről. Szívesen olvasnék róluk bővebb terjedelemben;)
Nyúlvány | | 2007-05-11 20:14:34
Köszönöm.
.virus. | Hasznos volt | 2007-05-11 13:47:54
Hasznos , és értelmesen leírt cikk .
muranyig | Hasznos volt | 2007-05-11 12:35:53
Köszi a bemutatót. Már tudom ,hogy nekem lineáris polárszűrő kell:)
Mausp7 | Hasznos volt | 2007-05-11 00:58:13
Zöldike | Hasznos volt | 2007-05-10 19:48:59
lupe | Hasznos volt | 2007-05-10 17:58:52
Cpt_Hun | Hasznos volt | 2007-05-10 17:02:59
Igen tömören kitünő összegzés.
torok.tibor | Hasznos volt | 2007-05-10 15:47:46
Köszönöm Hasznos, összefoglalás volt. A közel jövőben fogok vásárolni szűrő lencséket és ezt most jól jött előtte.
-Vadkinder- | Hasznos volt | 2007-05-10 14:34:55
Há.Pé. | Hasznos volt | 2007-05-10 12:40:06
Hazsnos volt, köszönjük szépen! Ami még szerintem sokunkat érdekelne a cokin szűrők használata, ha esetleg ehhez is van egy-két jó ötletetek szívesen venném. Péter
rpety | Hasznos volt | 2007-05-10 12:02:02
lcs.gergely | Hasznos volt | 2007-05-10 11:16:53
jim81 | Hasznos volt | 2007-05-10 11:15:17
atkaq | Hasznos volt | 2007-05-10 11:01:06
nagysz | Hasznos volt | 2007-05-10 10:22:20
Hasznos, sokrétű összefoglalás volt.
Virgonc | Hasznos volt | 2007-05-10 09:32:55
ez jo :) engem is érdekelne a cikk folytatása, mostanában vettem pár szűrőt és jo lenne pár hasznos info hogy tudnám mégjobban használni őket. mostanában főleg az infra érdekelne. Köszi a cikket
Birdie | | 2007-05-10 09:18:44
én is lineárt használok DSLR-rel. eddig sosem volt gondom. biztos mázlista vagyok ;)
acsakos | Hasznos volt | 2007-05-10 08:41:26
Nyúlvány | | 2007-05-09 23:26:36
Majd legközelebb:)
bölcs27 | Hasznos volt | 2007-05-09 22:57:16
Szia! Jó kis cikk lett. A szürkeszűrőkről szívesen olvastam volna kicsit többet (ND4, ND8...stb.) üdv istván
Nyúlvány | | 2007-05-09 22:46:31
Csak zavart okozHAT! Nem feltétlenül kelt zavart. Én ennyit tudok hozzáfűzni:)
withopeneyes | Hasznos volt | 2007-05-09 22:26:57
szg8 | Hasznos volt | 2007-05-09 22:22:12
Apropó cirkuláris vs. lineáris polárszűrők: én DSLR gépen használok lineárist, és mégsem bolondítja meg a fénymérést, pedig már több helyen olvastam, hogy zavart okozhat. Hogy is van ez? Ha valaki tudna erről valami biztosat mondani, azt megköszönném.
Asherine | Hasznos volt | 2007-05-09 21:06:14
bgombas | Hasznos volt | 2007-05-09 20:48:41
eibmoz | Hasznos volt | 2007-05-09 20:44:10
Kiss István | Hasznos volt | 2007-05-09 20:18:07
A cikk igen sokoldalúan tárgyalta a szűrőzés fogalmait, jó volt így együtt olvasni! Pista
Yoachim | Hasznos volt | 2007-05-09 19:55:21
Hasznos volt. Nem tervezel olyan cikket ahol esetleg a típusokat jobban kibontod? Szerintem az is nagyon hasznos lenne.
petike_2006 | Hasznos volt | 2007-05-09 19:54:33
Pont szűrő vásárlás elölött vagyok és a cikka haszonos volt köszi szépen!
Nyúlvány | | 2007-05-09 19:19:32
Én is köszönöm:) Örülök, ha segíthettem!
atti16 | Hasznos volt | 2007-05-09 19:10:09
Hasznos volt, köszi.
Sincerus | Hasznos volt | 2007-05-09 18:30:38
Hasznos, információkkal teli írás.
Csíter_Láma | Hasznos volt | 2007-05-09 18:06:16
Fejoo | Hasznos volt | 2007-05-09 17:53:41
Köszi!
K.Geri | Hasznos volt | 2007-05-09 16:54:30
Köszönjük a cikket, haszonos volt.
blzoly | Hasznos volt | 2007-05-09 16:49:02
Haszos cikk
c0y0te | Hasznos volt | 2007-05-09 16:39:24
efi | Hasznos volt | 2007-05-09 16:24:55
jo volt, koszonom.