BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Kiégésről alapfokon. Kezdőknek.
szszabo - 2007. április 27. 21:42

Pontok: 19

Böngészve a képeket, olvasva a kommenteket már egy ideje érlelődik bennem: írni kellene valami rövid és érthető cikket a kiégésről, kezdőknek. A témának bőséges irodalma van. Aki régóta foglalkozik fotózással, annak nem sok újat fog mondani ez a cikk, legfeljebb nagyon röviden összefoglalja a minimális ismereteket e témára vonatkozóan. Cél a kezdők segítése, (jómagamat is beleértve) talán hasznos lesz, fogadjátok szeretettel.

A fényekről dióhéjban

Nos, vágjunk bele. Művészlelkek nem rajonganak a fizikáért, az olyan földhözragadt. Pedig, ha valaki fotózásra adja a fejét, nem árt, ha tud egyet s mást a fényről, amivel írni szeretne. (Fotó- gráfia: görög eredetű szavak, jelentésük így együtt nem más, mint fénnyel való írás.)

Az biztos feltűnt, hogy egészen más fények veszik körül az embert hajnalban, délben, valamint alkonyatkor. Elég triviálisan hangzik, de mi ennek az oka? Röviden: mindaz, ami befolyásolja a fény mennyiségét és minőségét, vagyis a légköri viszonyok, a Nap- Föld távolság, napszak, stb.

Hajnalban például a Nap fénye hosszabb utat tesz meg a légkörben (a sugarak nem merőlegesen csapódnak a légkörbe) amely természetes szűrőként is működik, és lágyítja, tompítja az erős fényeket. Hasonló a helyzet naplementekor is. Nem véletlen, hogy az a két napszak annyira kedvelt a fotósok körében.

Megállapíthatjuk tehát, hogy más a fény hőmérséklete (Kelvin- skálán mérjük) a különböző napszakokban. Azok a fotósok, akiknek a gépük lehetőséget ad a színhőmérséklet kézi beállítására, nem árt, ha megjegyeznek néhány számot: hajnalban és estefelé 1000- 3000, déltájban 5500, borús időben 6000-8000 K köré érdemes állítani a gépet. Ezek persze hozzávetőleges értékek. Aki biztosra akar menni, nem árt, ha beszerez egy fénymérőt. Áruk minőségtől függően 70- 140.000 Forint körül mozog, és egy amatőr fotós nem ezzel kezdi a felszerelésének bővítését, többnyire...

Lágy fények

Ők a dokumentumfotósok jó barátai, és a portrékészítők is igen szeretik őket. Nem véletlenül. A lágy fényeknek nincsen határozott irányuk, valósággal beburkolják a témát. Borús időben, hajnalban, vagy alkonyatkor lágy fényekkel van dolgunk fotósétánk során. Képeink nem lesznek drámai hatásúak, hiányozni fognak az erőteljes csúcsfények és árnyékok. Viszont telt színekre és kiemelkedő részletgazdagságra számíthatunk, finom árnyalatokkal. Párás, ködös időben is hasonló a helyzet, azzal a különbséggel, hogy életteli, telített színeket csupán a főtéma közvetlen közelében kapunk. Lágy fényekkel elég nehéz kiégett képet készíteni, de egy kezdőnek persze semmi sem lehetetlen...

Kemény fények

A kemény fények egyetlen forrásból származnak: villanykörte, stúdiólámpa, delelő Nap, stb. Az így kapott fényeket keménynek érezzük, valósággal bántják a szemet. Gondoljuk csak végig, mikor szoktunk hunyorogni... Verőfényes délben! A szemünk, összehasonlíthatatlanul érzékenyebb műszer a legfejlettebb fényképezőgépnél is, és nem tud megbirkózni a kemény fényekkel. Akkor miért várjuk el ezt egy géptől?

A kemény fények hatása is "kemény" természetesen: nagyon erős kontrasztok, éles körvonalak, jól kivehető árnyékok. A kemény fényeket többnyire azok szeretik, akik ezeket a tulajdonságokat használni akarják, ill. általuk valami többletet tudnak adni fotóikhoz.

Alapjában véve nincsen jó vagy rossz fény a fotósok szempontjából. Sokkal helyesebb, ha azt mondjuk, hogy az általunk megvalósítandó ötlethez a pillanatnyi fények alkalmasak, vagy nem alkalmasak.

A kiégés ill. a bebukás mégis többnyire erős, kemény fényben keletkező probléma. Ha már itt tartunk, akkor ideje lenne meghatározni, mit is nevezünk kiégésnek: erős fényben a gép érzékelője egyszerűen nem tud mit kezdeni a nagy kontrasztokkal, az erős csúcsfényekkel és a sötétebb képrészekkel. Ennek következtében a fényes részek vakítóan fényesek és minden részletet nélkülözők lesznek, a sötét tartományok meg "bebuknak", azaz sötétek és szintén részlettelenek lesznek.

Szeretem a fotós szakkönyveket, amikor arról értekeznek, miután 100 oldalon keresztül okítanak a fényekről, hogy ha nem megfelelő a fény minősége, akkor menj vissza később. Aranyosak, és lakhelyemen ezt meg is tudom tenni minden további nélkül, de mi a helyzet akkor, ha erre nincsen mód és lehetőség? Röviden erről lesz szó a továbbiakban.

Alkalmatlan fényviszonyok- mégis fotózni szeretnék. Mit tegyek?

Odáig tehát eljutottunk, hogy vannak lágy és kemény fények. Itt szeretném megjegyezni, mert ide tartozik, hogy hajnalban, erősen felhős időben, árnyékban nem csak kemény, hanem többnyire hideg fényekre számíthatunk, kékes árnyalatokkal. Naplementekor sárgás, narancsos árnyalatú lesz a világ. Van, aki ezt kifejezetten giccsesnek tartja, de az emberek nagy többsége szerint a meleg tónusok, ill. színek tetszetősebbek.

Az alcímben feltett kérdésre válaszolva: először gondolkozz, aztán készítsd el a képet. Tetszik, nem tetszik, tudomásul kell venni, hogy bizonyos fényviszonyok mellett van, amit lehet, és van, amit lehet ugyan, de nem érdemes. Szikrázó napsütésben, hátam mögött a Nappal elkészíthetek egy portrét, az olyan is lesz...

Nem akarok, és nem is tudok mindig, minden helyzetre alkalmazható tippeket adni, de a helyzet azért nem annyira tragikus, mint tűnik első látásra. Avagy, ha esik az eső, nem feltétlenül kell bőrig áznunk!

Sokat segíthetnek a viszonylag egyszerűen és nem túl drágán beszerezhető szűrők. Ezek lehetnek egyszínűek vagy átmenetesek. Választhatunk hideg és meleg tónusú üvegek közül, de ennek részletezése már egy másik cikk témája lenne.

Ha mindenáron fényképezni kell, akkor sokat segíthet, ha megtaláljuk a Naphoz viszonyítva legelőnyösebb helyzetet, ahol a gépnek nem kell teljesíthetetlen feladatot megoldania. Másképpen fogalmazva: menj odébb pár métert, amennyiben ez megoldható.

Az egyszerű (hagyományos) vagy ún. cirkuláris polár szűrő is segíthet a problémán. Nem csak az ég kékjét teszi sokkal teltebbé, sok egyébre is jó. Csökkenthetjük a tükröződő felületek csillogását, úgymint: autóablak, üvegfelületek, vizes kőburkolat, stb. Telíti a színeket, részletgazdag, színtelített képeket kapunk.
Javasolnám a cirkuláris polár használatát, mert ez egy második filmrétegnek köszönhetően újra szétbontja a fénynyalábokat. Ennek köszönhetően gépünk autófókusza nem bolondul meg, mint a lineáris polár használata esetében.

Mivel kezdő amatőröknek szól a cikk, csak érintőlegesen említem: a kiégés- bebukás veszélye sok esetben orvosolható derítőlapok, vagy diffuzorok használata által is.

Előfordul persze, hogy mindennel tisztában vagyunk, de ha sokat pepecselünk életünk talán legnagyobb pillanatát szalasztjuk el. Ilyenkor még mindig rendelkezésünkre áll egy egyáltalán nem elhanyagolható segítőtárs, nevezetesen a digitális sötétkamra. Különböző képszerkesztő programok segítségével sokat javíthatunk a helyszínen kiégetett felvételünkön, amennyiben nem érzés szerint, hanem tudatosan tologatjuk azokat a bizonyos csuszkákat.

A fentiek ismeretében jó lenne, ha egy kicsit toleránsabbak lennének a fotóstársak a kiégett képekkel kapcsolatosan. Persze az is megfontolandó, hogy valóban kihagyhatatlan pillanatot örökítettem- e meg, amit meg akarok osztani a többiekkel. Annak ellenére, hogy bizony kiégett és bebukott... És akkor még egy szót sem ejtettünk mindarról, amikor szándékosan történik mindez, eszközként, tudatosan használva a fény adta lehetőségeket.

Szép fényeket kívánok mindenkinek!

PNG | | 2008-09-14 21:12:49
Jó dolgok vannak tényleg! Én személy szerint sokat tanultam, de... Mi van ha nincs 70 - 140 e ft-m arra a fényakármicsodára! Vagy ha mondjuk nem olyan a gépem amire lehet szürőt rakni? Az ilyenek ne fényképezzenek? Vagy ha fényképeznek akkor ne várjanak sokat? Már bocsánat, de én szeretek fényképezni és van is hozzá egy minimális tehetségem, de sajnos nincs 100e ft-m "feleslegesen", hogy vegyek magamnak egy "jó" képet amivel kamatoztatni tudom a tudásom, mert vannak olyan olyan helyzetek ahol a Fuji FinePix A800-asommal nem boldugolok, de valaki (tehetösebb) csinál egy olyan képet egy hiperszupi géppel mint én a 30e ft-s gépemmel! Mert azért tény, hogy gép is kell ahoz, hogy valaki jó képeket csináljon! Sajnos én még semmi olyat nem olvcastam ahoz az szerepelt volna, hogy "gagyi géppel jól fényképezni"! Tehát aki nem "tehetös" értem azt, hogy nem tud venni egy olyan gépet ami már "komolyabb" az mit csináljon? Az ilyen embereken ki fog segíteni egy ehez hasonló cikkel? Bocsánat, ha megbántottam valakit, de tudjátok egy kicsit idegesít, hogy el kell érni egy szintet és onnantól segítenek... Senki nem ugy kezte, hogy százezres gépe volt... és senki nem született profi fotosként... Senki nem emlékszik, hogy honnan kezte????
Morpheus | | 2008-09-09 07:50:37
Gratulalok a cikkhez, talaltam benne dolgokat amiket kesobb fel tudok hasznalni! Koszonom!
Smea | | 2008-08-01 20:58:01
Szia!Köszönöm, hogy meg írtad ezt a cikket, nekem sokat segített.Szerintem nem kell ezt részletsebben leírni, pont annyi info van benne ami kell.Akinek meg nem elég, majd meg fogja a könyvet aztán elolvassa.:))
fdave | | 2008-05-26 11:01:15
mindenképp hasznos
laci | | 2007-08-17 23:55:44
Nem csak a kezdőknek hanem a haladóbbaknak is sokat segít a cikk.Jó és tanulságos.
Mice007 | | 2007-05-21 20:53:43
jo cikk lett, mondhatni fotozassal ismerkedoknek kotelezo :)
dancsog | | 2007-05-06 19:40:26
Hasznos , a kezdőknek felkelti az érdeklődését .
petike_2006 | | 2007-05-05 10:41:45
Köszi szépen!Jó, hogy a kezdőkre is gondol valaki!
moTmeN | Hasznos volt | 2007-05-04 15:55:51
Nem lehet egy konyvnyi temat egy flekkben elintezni, de alapvetoen egy kezdonek tud hasznos lenni a cikk. Igazabol kicsit megertem a 'nem hasznost' jeloloket is, mert ezt a temakort nem ekkora melysegig kellene targyalni. Sokkal alaposabban erdemes megismerni ezt egy kezdo, de fotozassal komolyan foglalatoskodni kivano egyennek, es ha esetleg ezzel a cikkel kezdi, megelegszik ezzel a szinttel, es nem lesz alapos a tudasa.
rpety | Hasznos volt | 2007-05-03 11:41:32
SDGPicture | Hasznos volt | 2007-05-03 08:03:32
Köszönjük a fáradtságot, a cikk megírására szánt időt! Számomra hasznos volt. És igen nagy érdeklődéssel várom azoknak a még sokkal színvonalasabb cikkét, akik ez nulla körülinek ítélték. Abból fogunk aztán még igen sokat tanúlni.
rpyd | Hasznos volt | 2007-05-03 07:02:16
Nem értem miért "fikázzátok" a cikket? Az elején leszögezi a cikk írója, hogy kezdőknek ír! És ha ezt figyelembe vesszük, akkor egy nagyon jó kis összefoglalást kapunk. Szerintem egy kezdőnek feltétlenül ajánlott elolvasni ezt a cikket!
popcornplayah | Hasznos volt | 2007-05-02 22:50:03
koszi, atfogo, elgondolkodtato, de nem tul reszletes. mindenesetre hasznos. :)
bopat | Hasznos volt | 2007-05-02 22:29:10
szg8 | Nem volt hasznos | 2007-05-02 19:31:20
Waltzer | Hasznos volt | 2007-05-02 17:20:35
A téma iránti alázatodat dijjazom
mouser | Nem volt hasznos | 2007-05-02 12:00:47
cigaro | Nem volt hasznos | 2007-05-02 01:01:16
lcs.gergely | Hasznos volt | 2007-05-01 21:34:16
lcs.gergely | | 2007-05-01 21:34:16
phreek | | 2007-05-01 13:39:21
remek cikk? hova kerültem? :o
süle | Hasznos volt | 2007-04-30 21:44:01
ÜDv! Ez remek cikk volt, nemsokára mindenképp veszek egy polár szűrőt...
bgombas | Hasznos volt | 2007-04-30 21:26:41
phreek | Nem volt hasznos | 2007-04-30 19:13:58
szedettvedett. ilyen írást leközölni éppúgy vétek, mint koncerten szembevakuzni egy énekest. ha valamiről ír az ember, ne felszíneskedjen, legyen alapos és körültekintő - ez mégsem a nők lapja.
cadeyrn | Nem volt hasznos | 2007-04-30 07:20:59
Üdv! Rengeteg mindenbe kaptál bele, de egyiket sem fejted ki eléggé. Említesz egy-két dolgot, amik persze hasznosak, de - a legtartalmasabb részt figyelembe véve - cirpol kezdőknek is lehetne a cikk címe. Illett volna megemlíteni a derítővakuzást, ahogyan cs.szabolcs említette, hogy egy gyengén megvillantott vaku kivilágosíthatja a közeli, besötétedő részeket. A derítőlapokról - ha már teljesen kezdőknek szól a cikk - le lehetne írni, hogy az egy nagy, általában világos felületű lap, fehér, ezüst, arany színekkel, és a fény visszaverésére és irányítására szolgál, minél jobban megszórva és lágyítva azt. Talán az expozíciókompenzálást is lehetett volna említeni, a bridge gépeknél szinte mindben van. Ez az, amivel befolyásolni lehet a gép fénymérését világos háttér előtt sötét ill. fordított esetben. nestea írta, hogy hiányolta a fénymérési módokat, pedig ezek nagyon sok gépnek a részei, és könnyen kiküszöbölhető vele a hibás fénymérés. Szóval bocsánat, ha indokolatlannak érzed a véleményemet, de szerintem részletesebben kellett volna írni és több mindenről.
trev | Nem volt hasznos | 2007-04-30 00:21:09
Túl nagy vonalakban van szó a témáról, átsuhanva a lényegesebb kérdéseket (pl. digitális utómunka: hogyan mozgassuk a csúszkákat, hogy a kívánt eredményt érjük el?). Sajnálom, de ez nekem nem volt hasznos.
eleven_11 | Nem volt hasznos | 2007-04-29 19:43:29
Általában Hasznosnak jelölöm a cikkeket, de sajnos ez nem nagyon szól igazán semmiről. Már másik felhasználó is említette, hogy a fénymérési módokról is szót kellett volna ejteni, mert sokmindent befolyásolhatunk azzal hogy átlagolva vagy esetleg pontra mérünk fényt. írtad, hogy: "Aki biztosra akar menni, nem árt, ha beszerez egy fénymérőt. Áruk minőségtől függően 70- 140.000 Forint körül mozog..." A fénymérő fényt mér és nem színhőmérsékletet. Arra van a színhőmérséklet-mérő, ami lényegesen drágább. Sajnálom, de nincs benne sok használható információ még kezdőknek sem... 11
bölcs27 | Hasznos volt | 2007-04-29 18:09:23
assault | Hasznos volt | 2007-04-29 14:57:04
Kicsit szétesőnem érzem a cikket. Értem én, hogy nem profiknak szól, de a téma körüljárásánál lehetne kicsit több is. A napfényes időben történő vakus derítés megemlítését is hiányolom. Riport-fotózásnál nagyon gyakran csak ez használható a derítőlap nehézkessége miatt.
csaba951 | Hasznos volt | 2007-04-29 07:22:24
deanka | Hasznos volt | 2007-04-28 18:48:41
fargo74 | Hasznos volt | 2007-04-28 13:09:02
nagyon jó cikk, köszönöm a kezdők nevében:-P de tényleg.
momental | Hasznos volt | 2007-04-28 13:07:33
Jól jött már egy ilyen cikk, sokszor hányták már a szememre a kiégést, bár nem mindig értetem egyet a bírálókkal.
Siculis | | 2007-04-28 12:57:23
Köszönöm! Minden kezdőnek (nekem is) jót tesznek az érthető, világos megfogalmazású cikkek.
cs.szabolcs | | 2007-04-28 10:25:01
Amugy jó lett a cikk... kicsit leszükített téma, de jó... Üdv! Szép fényeket Neked is! :Szbaolcs
cs.szabolcs | Hasznos volt | 2007-04-28 10:21:00
Nappal szemben le lehet rekeszelni és megvakuzni picit:D
j3ns | | 2007-04-28 09:35:05
fáradságot :)
j3ns | Hasznos volt | 2007-04-28 09:34:52
köszi a fáradtságot!
Zöldike | Hasznos volt | 2007-04-28 09:28:38
Nagyon jól érthető, hasznos cikk!
agent01 | Hasznos volt | 2007-04-28 09:07:53
Annyit azért hozzá tennék, hogy ha mondjuk DSLR van a kezünkben (a többit nem ismerem:D) akkor lehetőségünk van expozicíó kompenzációra. Azaz ha nagyon süt a nap sötétíthetünk a képen már a helyszínen. Persze ha nappal szemben fotózunk ez sem működik:))
nestea | Hasznos volt | 2007-04-28 08:01:19
Hasznos volt. Kicsit hiányoltam belőle a fényképezőgépek fénymérési rendszerének általános leírását, hogy mikor milyen fénymérési rendszer az ajánlatos (multi, spot...stb). Illetve a hóval borított tájakon, amikor általában az összes fényképezőgép fénymérési rendszere megbolondul, ott milyen lehetőségeink vannak. Van az a szürke kartonlap, ami 18%-ban veri vissza a fényeket, és segíti a pontos fénymérést, illetve az expozíció korrekcióról is szívesen olvastam volna.
bajkaia | Hasznos volt | 2007-04-28 05:27:21
.Alvin | Hasznos volt | 2007-04-27 23:34:11
Jó volt sztem :-)
Nyúlvány | Hasznos volt | 2007-04-27 23:27:54
Hát igen...a szűrőzés az egy másik téma, és remélem végre kiteszik amit erről írtam:) Kezdők számára mindenképpen hasznos, és nem tudom magamról eldönteni, kezdő vagyok-e vagy sem, de mindenesetre hasznos volt:)
PálcykaD40 | Hasznos volt | 2007-04-27 22:45:24
A fények vannak és ez nekünk jó :)
conway | Hasznos volt | 2007-04-27 22:25:35
naon hasznos, ezek szerint túl szigorúan pontoztam