BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Fényképezés pingvinnel /Linux és gPhoto/
TeleTubbie - 2007. február 10. 15:50

Pontok: 20

Mikor kibontjuk újonnan vásárolt gépünket, találunk hozzá néhány CD-t, amin olyan programok vannak, amelyeket szinte soha nem használunk. Kapunk hozzá meghajtóprogramokat, melyek w-vel kezdődő operációs rendszerekhez használhatóak.

Mit kezdjen viszont az egyszerű halandó, ha GNU/Linux alatt akarja használni fényképezőgépét? Ekkor lép a színre a gPhoto.

A gPhoto egy nyílt forráskódú program, mely lehetővé teszi, hogy GNU/Linux vagy FreeBSD alatt is használhassuk gépünket.

Sokan most biztos felhördülnek: Minek nekem ez, amikor egy mount paranccsal bármilyen usb-s fényképezőt rá tudok kapcsolni a gépemre és mindent átránthatok a vinyóra? Ez igaz. A gPhoto viszont képes bizonyos masinákat vezérelni, megjeleníti az EXIF információkat és segítségével nem kell több száz fotót átmásolni, hanem hatékony kereséssel kiválaszthatjuk a nekünk kellőt.

A nyílt forráskód egyik előnye, hogy 64 bites operációs rendszeren is használhatjuk kedvenc fényképezőgépünket, ami jelen pillanatban egy nyílászáróról elnevezett operációs rendszernél sok esetben nem megoldott. (Canon gépre én még nem láttam 64 bites meghajtóprogramot.)

A program forráskódja letölthető a www.gphoto.org címről. A program függ más programozói könyvtáraktól és kernel moduloktól, ezért telepítésé előtt nem árt figyelmesen elolvasni az instrukciókat. Kezdőknek a forráskódból történő telepítést nem ajánlom. Debian alatt könnyedén installálhatunk a következő paranccsal: (A továbbiakban a sor elején található >-jel a parancssort jelenti, azt nem kell beírni)

> apt-get install gphoto2

RedHat/Fedora rendszerekre pedig létezik rpm csomag formájában is.
Ha fent van gépünkön ez a kis csoda, akkor kezdődhet a munka. A program parancssoros, mint minden rendes program. A számítógéphez kapcsolt fényképezőgépek listáját a következő paranccsal tudhatjuk meg.

> gphoto2 --auto-detect Nagyításhoz kattintson a képre! Fényképezőgép detektálása Kapunk egy listát, ahol a felismert kamerák láthatóak és a port, amihez csatlakoznak. Az ismert kamera típusokat is megjeleníthetjük:

> gphoto2 --list-cameras

Ez a lista a program honlapján is látható, és érdemes előre átnézni, mert sok káromkodástól mentjük meg magunkat.

A fényképezőgép adatait ezután úgy kezelhetjük, mint a fájlrendszer állományait.

Ha nem akarunk sokat gépelni, akkor a legegyszerűbb, ha a következő paranccsal mindent lementünk:

> gphoto2 --get-all-files

Hátradőlünk és hagyjuk, hogy a képek a vinyóra vándoroljanak.
Persze böngészhetünk is fotómasinánkon.

Lekérhetjük a könyvtárak neveit:

> gphoto2 --list-folders

Beléphetünk a könyvtárba:

> gphoto2 --folder könyvtárnév

Kilistázhatjuk a fájlokat:

> gphoto2 --list-files Nagyításhoz kattintson a képre! Fájlok listázása A parancs hatására egy listát kapunk képeinkről (vagy egyéb állományainkról, ami a memóriakártyán található). Mindegyik fájl tartalmaz egy sorszámot is, később ezzel hivatkozhatunk rájuk. Nem egy kényelmes módszer, főleg több száz képnél, de kárpótol minket, hogy GNU/Linux rendszerünkben sok parancs segítségével lehet szűrni, rendezni szöveges állományokat.

Pl: > gphoto2 --list-files | grep -v 'image/jpeg'

Ezzel a parancs kombinációval ki tudjuk szűrni azon állományokat, melyek nem jpeg képek.

Ha nem akarunk minden adatot lementeni, akkor a következő kapcsolók segíthetnek nekünk. A változatosság kedvéért csak a kapcsolókat írom ki: --get-raw-data --get-audio-data --get-thumbnail

Mindegyik kapcsolónak egy tartományt adhatunk meg, ami ugyan azokat az elveket követi, mint az egyedi oldalak kinyomtatása a legelterjedtebb szövegszerkesztő programban.

> gphoto2 --show-image 190-198,1

A parancs hatására megtekinthejük az összes elérhető információt a 190-től 198-ig terjedő számozással ellátott képeknél, valamint az első képnél.

Most elég bátorságot összegyűjtve bemutatom, hogy mivel lehet megváltoztatni az alapértelmezett fájlnevet letöltésnél.

> gphoto2 --filename 'eskuvo%03n%Y%m%d.jpg' --get-file 1-10

Akár mennyire is hihetetlen, ez a kódsor helyes. Ez a parancs az első 10 fájlt lementi eskuvo néven, beszámozza őket 3 számjegy hosszan (az üres helyiértékeket 0-val tölti fel), a végére pedig év,hónap,nap alapján hozzáírja a dátumot, a végére pedig kiterjesztést biggyeszt.
Talán megmenekülök a nép haragjától, ha nem részletezem az egyes hieroglifák mit jelentenek. A súgó részletesen tartalmazza a jelentésüket.

Most pedig következzen a legérdekesebb funkciók gyűjteménye, a távvezérlés. A program honlapján részletesen le van írva, hogy mely típusokat lehet irányítani. Ha ilyen gépünk van, akkor igazán örülhetünk.

> gphoto2 --capture-image

A fenti parancs egyetlen képet készít. Párjai a --capture-movie --capture-sound. Rossz hírem van a Canon EOS 350D tulajdonosoknak. Habár ez a gép távvezérelhető, a program azon verziója, amit bemutatok, nem támogatja ezt. Talán egy későbbi verzióval megvalósul ez is. Addig is javaslom a multicam nevű programot, amivel egyszerre 5 Canon gépet tudunk használni.

Mielőtt a klikkelős társadalom halálra dobálna működésképtelen egerekkel, sietve megjegyzem, hogy a programnak van grafikus felülete. A program a gtkam névre hallgat. Betölti a képeket gyorsnézetben (ahol ez lehetséges), hogy ránézésre ki tudjuk választani, mi az, amit le szeretnénk tölteni és mi az, amit inkább átadnánk az enyészetnek. Nagyításhoz kattintson a képre! Grafikus felület A gPhoto remek program, de biztos vagyok benne, hogy aki már testre szabta rendszerét egy fizetős operációs rendszerrel, nem fogja mindet félredobni, hogy a billentyűzeten matasson. Személy szerint azon Linux fanatikusoknak ajánlom, akik szeretik rendszerüket automatizálni. A fenti parancsok ismeretében például nem nehéz összedobni egy olyan scriptet, ami mindig csak a legfrissebb képeket másolja gépünkre. Ha pedig valaki olyan szerencsés, hogy számítógépével vezérelni tudja fényképezőgépét, akkor gyorsan és ingyen össze tud állítani akár egy lakásfigyelő rendszert is, aminek az állapotát interneten követheti nyomon.

hoivi | | 2007-06-18 22:55:51
Az osszes letezo linux distribet kiprobaltam mar, es ezek utan el sem tudom kepzelni, az ember miert hasznal windowst. A linux manapsag mar nem olyan mint reg, lasd Frugalware. Grafikus telepito, automatizalt hardware felismeres es beallitas. A configuracios fileokhoz joszerivel mar hozza sem kell nyulni. Es ha megis? Akkor az ember belelat az alapveto dolgok mukodesebe. Amiota frugalwarem van, es megismertem a fejleszto garda-csapatot, alig -alig nyulok a linux konzoljahoz. Es ha megis kell? nem kell tole felni. A linux kovetkezetes, esszeruen atgondolt dolog. (vannak amik nem:) Barmely hiba jol debuggolhato, a rengeteg ingyenes szoftver bo valogatasi lehetoseget ad. En azt mondom ne feljunk a linuxtol, bar nem a legjobb oprencer. Az valaha a c64-en futott, es az amigan:) En bemountolom a filerendszert, majd gthumbbal megnezegetem a kepeket. gthumbon belul megtudom nyitni oket szerkesztesre gimp-el... ha keszen vannak a szerkesztett kepek, akkor vissza gthumbra es webalbumot gyartok vele. Ennel tobb nem is kell. Mindez grafikus feluletrol kattintassal. Persze ehhez kellett egy 3 soros bash script ami felmountolja nekem a device-t, ha rakattintok a fluxbox menujeben. De ennyi. Amiert en a linuxot hasznalom az a stabilitas, a virus mentesseg es a biztonsag. Ami elengedhetetlen szempont az adattarolasnal.
geomar | | 2007-05-27 10:26:03
A cikk mindenképp hasznos. Akkor is ha a linuxnak azt az oldalát (parancssor) domborítja ki, amivel szerintem az új felhasználók nagy részét el lehet ijeszteni. Én linux alatt a LightZone, gThumb és a Gimp hármast használom.
R3Ce | | 2007-03-08 01:15:50
En is ufraw-ot hasznalok.
dualon | | 2007-02-25 17:05:48
Ubuntu 64 bit, GIMP + UFRaw plugin, F-Spot. Szeretem! És se informatikus, se kocka nem vagyok. :)
selli79 | Hasznos volt | 2007-02-16 14:50:50
remek cikk, habar en lusta es kenyelmes vagyok ezert digikam-mal toltom le a kepeket. kat-kat, egyszerubb mint win-be, tobb szaz fenykepezogephez alapbol tamogat (gphoto-val termeszetesen), nem kell drive-t rakni, stb. Raw konvertalasra en bibble linuxos versiojat hasznalom, annal jobb nincs linux-ra, szerintem.
R3Ce | Hasznos volt | 2007-02-16 01:46:07
Bár nekem teljesen más a munkamenetem, mindenképp hasznosnak tartom az írásod, és szívböl örülök, hogy ebben a témában is jelent meg cikk itt a fotozz-on. A hitetlenkedőknek annyit, hogy én az időm 100%-ban linuxot használok, és tökéletesen megfelel a rendszer a képfeldolgozásra. A gimp jobban kézreáll mint akármelyik másik képszerkesztő. A RAW képeknél meg lehet csinálni azt, hogy az ember beállítgatja a tulajdonságokat minden képnél (külön vagy egybe), és ennek alapján a gép a tényleges konvertálást egyben akár később is elvégezheti amíg az ember eszik/alszik/dolgozik/tanul/megnéz vmi filmet. De ez csak egy példa. Nem is gondolnátok, hogy mennyire sok esetben nem is annyira kényelmes és/vagy egyszerű a klikkelgetős módszer. Mondjuk aki csak azt próbálta annak persze, hogy úgy tűnik.
dano | | 2007-02-15 16:32:51
Szerintem is igen hasznos. En kde-s kornyezetben digikam-et hasznalok, illetve Gimpet ufraw pluginnel. Szerintem semmivel nem roszabb mint a Nikonhoz adott programok.
G.hu! | Hasznos volt | 2007-02-14 23:56:29
Linux alatt is lehet monitort kalibrálni, vagy az teljesen mellékes probléma a parancs-soros technika miatt? :-) ICC profilok? Hacsaknem a Gimp 2.2.14! Már várom, hogy végre nekiszaladjak. (A PS plug-in kérdések azért már elég jól kezelhetők az "ablakos" Gimppel!)
blúzer | | 2007-02-14 16:38:30
bölcs27: Én úgy tudtam, hogy a PS nemcsak az ablakon, de az almán is fut. Rosszul tudtam?
bölcs27 | Hasznos volt | 2007-02-14 14:19:29
korrekt cikk, várnék egy hasonlót Mac-re... :-)
lcs.gergely | Hasznos volt | 2007-02-13 21:35:44
efi | Hasznos volt | 2007-02-13 13:34:47
tempoka | Hasznos volt | 2007-02-13 06:53:09
Ebből egy kukkot sem értek, de sokat fáradoztál vele, és az a réteg, aki ehhez ért, vagy jártas abban amiről írsz, azoknak bizonyára hasznos. M
mrd | Hasznos volt | 2007-02-12 11:38:58
Örülök, hogy ebben a témában is megjelent egy írás! Bár véletlenül sincs kedvem parancssorral szórakozni, szerencsére a pingvines világban is lassan-lassan fejlődik a grafikus felület. A fényképezés mégis csak vizuális dolog!
lkovacs75 | Hasznos volt | 2007-02-12 10:59:51
Nagyon orulok, hogy Linuxos anyagok is megjelennek a Fotozz-on! Hasznos infok/peldak vannak a cikkben, ki fogom probalni! En is Linuxot hasznalok mindenfele kepmanipulaciohoz, es nem erzem, hogy ez az op.rendszer barmiben is korlatozna. Tudom, hogy a PS mindent tud, de szerintem a szukseges kepmodositasok tobb mint 90%-a siman elvegezheto pl. GIMP segitsegevel! Arrol nem is beszelve, hogy ha meg kellene venni a PS-t az osszes plugin-jevel egyutt, milyen kevesek hasznalhatnak :)
j.t.maston | Hasznos volt | 2007-02-12 02:00:52
Hasznos volt ez, úgy hiszem kiviláglik belőle egy jobb világ, ahol kanyon gépeinket már nem muszáj a régen kukába való wia/twain driverrel hajtani, hanem rendes fényképezőgépként elérhetőek rajta az állományok. Ha jól értettem... Azonban ez a linux dolog... Mintha hiányozna a photoshop, nem? és nem is a PS hiánya az igazán zavaró, hiszen a gimp sok mindent megoldhat, de azt a sok jó plugint csak a PS-hez csinálják meg... Az üvegezett faliajtós rendszert pokolba szoktam kívánni, de biza az üvegen át lehet fényképezni, egy pingvinen át sajnos nem annyira. Még.
gyuresz1983 | Hasznos volt | 2007-02-11 21:12:55
Sajnos ez elég bonyolult mármint az egész Linux. Multkor probálkoztam feltelepíteni egyet és hát már ott akadályokba ütköztem :( De amit irtál hasznos az kétségtelen ha valaki Linuxozik
Venom2 | Hasznos volt | 2007-02-11 18:56:48
-vadvirag- | Hasznos volt | 2007-02-11 17:11:49
Határozottan tetszik a kezdeményezése a Linuxos alkalmazások bemutatását illetően. Érdemes lenne folytatni a témát, hátha olyanok is kedvet kapnak a Linuxhoz, akik eddig nem foglalkoztak vele. Jómagam sokat barangoltam a Debian birodalmában, igaz, csak SSH-n keresztül. Kedvet kaptam felvenni egy pingvines gépet az aktív háziállatok listájára. :-)
Virgonc | Hasznos volt | 2007-02-11 17:10:50
agent01 | Hasznos volt | 2007-02-11 15:00:30
Fogalmam nincs miről írsz, de a fáradozásaidért mindenképp hasznos:)
blúzer | Hasznos volt | 2007-02-11 13:53:45
Hasznos volt: Az informatikusunk régóta nyaggat, hogy miért nem térek át Linuxra, mennyivel jobb. Most már még biztosabb, hogy maradok a windowsnál... :-) Kényelmes vagyok, és nem vagyok túl fogékony a programozásra (még a html-es vastagítás, aláhúzás stb-t sem bírom megjegyezni, nem hogy ilyenekre adja a fejem. Persze attól még az XP lehet, hogy repül, és visszalépek egy verziót, de a Linux nekem már/még túl bonyolult... :-)
mutty.hu | Hasznos volt | 2007-02-11 13:00:17
Az erőfeszítéseid mindenképp elismerem. Bár a Linux rendszerek szerintem kis felhasználói, otthoni és középméretű serverekben fényévekre megelőzik az ablakos csodát, megbíthatóságban és költséghatékonységban, a fotózás messzemenőkig grafikus alkalmazás,s zerintem még ezen a téren nagyon hosszú út áll a Linux előtt, de örvendetes tény hogy vannak fanatikusok akik szívügyüknek tekintik a témát.
B. Tamas | Hasznos volt | 2007-02-10 20:49:45
Hasznosnak hasznos, de nekem még eszembe nem jutott volna fotót kezelni linux alatt. Az megmarad az én szememben szerver oprendszernek, minden másra meg ott a winfos.
nemlasep | Hasznos volt | 2007-02-10 19:53:08
akik most valtanak linuxra biztos jol fog jonni ez.
dclxvi | Hasznos volt | 2007-02-10 18:08:32