BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Csillagjárás fotók (multiexpo)
BenKee79 - 2006. május 5. 10:00

Pontok: 24


RedStar

Sziasztok!

Mivel eljött a tavasz és szép idő van talán egyre többen és bártabban megyünk éjszaka fotózni. Sokan érdeklődtek a csillagfotózás iránt. Ehhez próbálunk kisebb útmutatást adni a felszereléstől a fotózáson és buktatóin át a digitális utómunkáig. Fogadjátok szeretettel!

Mi is az a multiexpo?

Több ugyanarról a szögből készített kép egy fotóvá összefűzve.


Seer Dániel - 45 perc

Karmatt -
Bag és Gödöllő között - startrail (búcsúkép)

Seer Dániel - (csillagjárás)
Kezdjük a felszereléssel amire szükségünk lesz:
- Fényképezőgép: mindenképpen a DSLR-ek vagy a minimum 2/3-os CCD-vel ellátott kompakt gépek jöhetnek szóba, sajnos a többi modellnél nagyon nagy a zajosodás a hosszú expo-s képeknél éjszaka.
- Objektív: mindenképpen nagylátószőgű objektívet használjuk.
- Állvány: nagyon fontos a stabil állvány, enélkül nincs is esélyünk megoldani ezt a feladatot.
- Távkioldó v kioldózsínor: mivel hosszú expo-ban gondolkodunk és több képet is kell készítenünk mindenképpen ajánlott egy távkioldó, ami azét fontos mert nem nyúlunk a géphez ezzel csökkentve az elmozdulás és a bemozdulás kockázatát ami az esetleges BULB záridőnél még inkább fennáll.
- Világítás: én mindig viszek magammal egy akkus kézi refit, ezt meg lehet kapni 3-6000Ft.- os áron bármilyen autófelszerelési boltban. Ez nagyon jó szolgálatot tud nyújtani a fókusztávolság beállításában, de erre is kitérünk később.
- Vaku: ha van vakunk akkor tanácsos berakni a táskánkba ha esetleg vakus derítésre kerülne sor.
- Időmérő: érdemes magunknál tartani egy stopperes órát és akkor ezzel lehet mérni a hosszú expo-kat, mivel a legtöbb gépen a hátsó LCD-jén jelzi de sajnos nem a legjobb dolog a gépet expo közben piszkálni és a 30mp valószínű túl fogjuk lépni.
- Energiaforrás a gépnek: legyen nálunk több akkumulátor, mert a hosszú záridő nagyon meríti az aksikat.
- Egyéb felszerelések: gondolkodjunk előre, mivel ezek a felvételek sokszor órákig is eltarthatnak így érdemes melegebb ruhát, esetleg ízlés szerint kaja, pia. Jól tud jönni és gyorsabban telik az idő is, pláne ha nem sikerült elsőre.

Most hogy megvan a táskánk érezni fogjuk a téma súlyát is ha más nem a derekatokon amikor végre hazaértek.

Hogyan kezdjünk neki a fotózásnak:

- A legfontosabb a téma előre gondolása:
Gondosan válasszuk ki a helyszínt, járjuk körbe csináljuk pár képet. Nézzük meg hova tudunk leállványozni. Az állványt lehetőség szerint minél keményebb talajra rakjuk le és a lábakat ne húzzuk ki teljesen ami két szempontból is jó nekünk hiszen úgy is az eget fotózzuk és sokkal stabilabb lesz az állványunk.
Érdemes a képbe a sarkcsillagot belekomponálni, mert akörül forog minden.

Kerüljük a közhelyes képeket (csillagjárás fával), komponáljunk a képbe érdekes dolgokat. Figyeljünk az esetleges plusz fényekre amik megzavarhatják a munkánkat, pl.: autó, városfényei, ellenfények stb. A keresőt takarjuk le, mert onnan is fényt kaphat az érzékelő.


Gózon Mihály -
Nincs megállás...

Mikor menjünk fotózni:

Ha tiszta az égbolt akkor naplemente után minimum várjunk két órát. Minél kisebb a hold, annál sötétebb van, tehát ne teliholdkor menjünk!

A fotózás:

Ha ott vagyunk a helyszínen mindenképpen csináljunk pár próbafelvételt az éjszakai fényekkel. Ahhoz hogy a csillagok elmozdulását be tudjuk mutatni 30-45 percre lesz szükségünk.


Seer Dániel -
Önportré -
csillagjárás
- Beállítások: A gépünket állítsuk 4-6 blende körüli értékre. Az érzékenységet lehetőség szerint ISO100-ra, ellenfényes fotónál a lens flare kiküszöbölésére vagy csökkentésére ISO200-ig vissza lehet állítani a gépet. Itt még a zajosodás nem nagy mértékű. Én mindenképpen ajánlom a RAW kiterjesztést, hiszen ezeket csoportosan megnyitva egy lépésben azonos módon beállíthatjuk, de erre majd visszatérünk ha eljön az ideje. Mérjünk fényt lehetőleg a legsötétebb részre és csináljunk egy próba felvételt.
- Fokuszálás: erre külön kitérek mert ez is egy jó játék, 2 lehetőségünk van.
1. Már nappal próbáljuk ki, hogy manuális fókusszal hová kell tekernünk a gyűrűt, hogy a kép éles legyen (vannak objektívek, ahol nem koppanásig kell tekernünk a gyűrűt!)
2. Elővesszük a kézi refit és bevilágítjuk a kellő pontot, majd ha gép autófókusza ezt megtalálta akkor átkapcsoljuk manuális fókuszra.
Az exponálásnál mindenképpen manuális fókuszt használjunk!

Ha ez megfelelő akkor már nincs más dolgunk mint elkezdeni exponálni. Az expok között ne hagyjuk szünetet mert akkor a csillagok által húzott csíkok szaggatottak lesznek. A rövidebb expok előnye az hogy a feldolgozásnál könnyebben változtathatjuk a csíkok hosszát az összefűzött felvételek számának csökkentésével vagy növelésével. Digitálisnál max 10 perces expokkal dolgozzunk.
Legjobb télen hidegben fotózni, mert akkor kevésbé zajosodik a kép (ha az akksi ezt nem nagyon bírja, akkor vezessük ki az akkumulátort, és azt tegyük melegebb helyre). Tavasszal, és ősszel bepárásodhat az obi, erre egyetlen megoldás, ha valahogyan melegen tartjuk.

Ha megvan a kellő számú felvétel és már elfogyott az összes kaja és pia akkor elindulhatunk haza boldogan és izgatottan hiszen koránt sincs vége még a fotózásnak.

A digitális utómunkák:

A képek csoportos kibontása raw-ból ( ha ebben dolgoztunk ). Nagyításhoz kattintson a képre! Rawok kibontása csoportosan Következő képpen szoktam csinálni:
A x számú raw-ot kijelölöm és egyben behúzom a PS CS2 ablakába, ha kijelölöm mindet akkor egyszerre tudom beállítani az összes kép tulajdonságát. Majd ha kész akkor megnyitás.
A megnyitott képeket egy layer-re rakom át. Nagyításhoz kattintson a képre! Layerek megnyitva Ott mindegyiknél a Lighten értéket állítom be az átlátszósághoz. Nagyításhoz kattintson a képre! Lighten beállítása Ne élesítsük túl a csíkokat, mert lépcsősek lesznek. Majd ha kész egy layer-ré alakítom. Ha ez megvan és kell még valamit állítani akkor jöhet a többi beavatkozás ha egybe fűztük a layereket. Nagyításhoz kattintson a képre! Layerek összekapcsolása Ha ezzel is megvagyunk, jöhet a vágás ha döl akkor korrigálhatjuk, egy keret és stb...

Ezzel elkészül a kép, remélhetőleg. Nagyításhoz kattintson a képre! BenKee79 - RedStar Ha valaki megcsinálta akkor várjuk a fotózzon a végeredmények bemutatását!

A cikk megírásához a segítségért és a fotókért köszönet Seer Dániel-nek!

A fotókért köszönönet:
Seer Dániel (seerdani)
Gózon Mihály (Gózika)
Karmatt (Karmatt)

Üdv mindekinek.: BenKee79

szergej235 | | 2011-08-25 11:27:56
Tegnap este kipróbáltam ezt, azzal a módosítással, canon 450d 18-55mm gyári obi, és 58 perces záridő egyben, nem photoshoppal , szerintem jó kép lett majd feltöltöm, csak annyi még hogy 58perc volt még a zajszűrés és hatékony volt nagyon.Jó cikk volt.
Tomasson | | 2010-06-28 17:06:10
Nagyon köszönöm nagyon jó cikk, és nagy segítség nekem. :)
edeko | | 2010-04-25 20:19:15
Üdv! Nagyon klassz ötlet és cikk. Többek között ezeknek a képeknek a hatására is vettem egy belépő DSLR gépet. Szeretnék próbálkozni hasonlóval, de ha be van kapcsolva a zajszűrés, akkor az expo után nagyon sokat kell várni a zajszűrésre, ha viszont ki van kapcsolva a, elég csúnyák lesznek a képek. Utólag szoftveresen mennyire lehet kiszűrni a zajt egy több perces expoból? Ötlet javaslet tanács? Egyébként a gépem Oly E-520. Köszi. Ede
csabydee | | 2009-05-29 16:31:04
nagyon hasznos volt a cikk szamomra. nagyon tetszedtek az ilyen kepek de nem tudtam hogy hogyan keszitik. de hala a cikknek (es az irojanak) elkeszitettem egyik legkedvesebb fotomat. Szerintem eleg jol sikerult, ha gondoljatok az alabbi linken megtekinthetitek es akar kommentalhatjatok is: http://www.flickr.com/photos/csabydee/3480819688/ koszonet megegyszer a cikkert
Birdie | | 2009-03-02 10:12:14
Nem a CF kártya okozza, hanem a hotpixel kivonás. Ha több expóból akarod összrerakni a képet, akkor ez a hotpixel kivonás káros, mert ez idő alatt a Föld már elfordul, s az égbolton a csillagok elmozdulnak. Javasolt ilyen esetre a "zajszűrés" kikapcsolása a Custom Functions-ban (02-est Off-ra).
mindwarp | | 2009-03-01 20:58:02
Üdv! Többször is olvastam már több helyen hasonló cikkeket ... persze magyarul sokkal érthetőbb és hasznosabb volt. Fejbe már megvan minden de az a problémám hogy ha egy 6 vagy 10 perces expót befejezek a gép (400D) eszméletlenül hosszú ideig dolgozik rajta és addig fényképezni se tudok (itt gondoljatok több mint 1 percre, záridő függő) Így hirtelen a CF kártyára tudok gondolni hogy talán az lassú. Valakinek lenne tippe hogy hogy tudom ezt a problémát orvosolni ?
sarlosd | | 2008-10-07 22:24:37
Sziasztok! Számomra is hasznos colt a cikk! Pontosabban hasznos lenne, csak elakadtam. Tudna vki segíteni abban, hogy a megnyitott képeket hogyan tudom betenni a rétegekbe? Layer-be? Remélem vki tud segíeni! Előre is köszönöm! Üdv, sarlosd
stom | | 2008-03-24 19:39:10
Mit tegyek ha a gépemen max 1 perces expo van ? többszöri expoval megtudom csinálni? előre is köszi
DTomi | | 2007-07-28 14:00:55
Nagyon hasznos cikk...végre eltudom kezdeni a megvalósítást.. köszönet érte..
syabi | | 2007-03-10 15:55:54
Syia! Köszönjük szépen a cikket. Ennek alapján én is elkészítettem a saját csillagjárós fotómat. És még fogok szerintem. Nekem mindenképpen hasznos volt. Üdv
vpeter | | 2007-01-06 22:33:03
A részletekig kimerítően precíz, érthetően magyarázó, és még érdekes is... Mindenképp hasznos!
banaan | | 2006-10-27 21:46:51
Remek cikk,koszonet erte.
Krokovay Csenge | | 2006-09-22 19:14:00
Hát be kell szereznem pár dolgot, de előbb utóbb ezt meg kell csinálnom.. :)
D.Szilveszter | | 2006-08-22 19:18:18
Nagyon jó a cikk. Lett egy ötletem miközben a tudást szereztem. köszi
belphnaque | | 2006-08-07 22:58:39
Szia ! KOrábban már írtam véleményt, s most megpróbálkoztam a fotóval. Kb 10 expo készült, s egész jó lenne, de valami gondom van a ps-pal. Nem vagyok benne gyakorlott, legalábbis layer oldalról, s nekem egyre erősíti egymást a fotó sorozat. Így a sötét sarokban már nem látszanak a csillagok, s a világos meg már erős sárgává vált. Próbálgattam a layer táblán mindenféle megoldásban, de nem lett jó. Sajnos nekem Magyar verzióm van, s nem tudom, hogy biztosan jó helyenpróbálkozom, és mi a kulcsszó. Tudnál segíteni ? ui.: Nem tudtam az adataidhoz beballagni, azért írok így.
SDGPicture | | 2006-07-22 12:08:00
köszönöm! nagyon hasznos.
axel'sfoto | | 2006-05-27 23:17:18
Nagyon hasznos cikk volt, én is meg fogok próbálni ilyen fotót készíteni.
axel'sfoto | | 2006-05-27 23:16:40
davephoto | | 2006-05-19 08:36:36
Régóta kiváncsi voltam, hogyan is kell ilyen fotót elkészíteni. Na nem a layer egybefűzése aggasztott, hanem a gép beállításai. Nagyon köszönöm, hogy ezt megosztottad velünk! Szia, Dave
ygan77 | Hasznos volt | 2006-05-10 15:22:22
Csodálatos témához írtál cikket! (hasznos)
barthae | Hasznos volt | 2006-05-10 09:22:37
Jó cikk lett sztem, jól érthető, korrekt, sok hasznos infóval. A technikát már nagyjából ismertem, de jó így összeszedve látni egy helyen. Grat!
Xarmapa | | 2006-05-09 21:45:57
Gozika: hajszarito aksival :)
Gózika | | 2006-05-09 17:04:28
Xarmapa: Pedig hát itt felfele kukucska van... :) ... Akkor marad a cserebere. .. :(
Xarmapa | | 2006-05-09 15:34:56
Gozikanak: van egy ilyen szurom, csak igazabol azt sem teszteltem ilyen korulmenyek kozott. Egyebkent szerintem a hagyomanyos parasodas ellen nagyon jo, de ha felfele nez az obi es szall a permet, akkor ez sem tud csodat tenni
Pogesz | Hasznos volt | 2006-05-09 11:09:49
Arra tud valaki adni támpontot, hogy filmes géppel hogyan kéne exponálni? Érzékenység-blende-záridő? Gondolom ott nincs értelme többször exponálni, elég egy jó hosszú is.
Gózika | | 2006-05-09 03:54:58
Xarmappa: Kössz a tippet. A szürônek utánnanézek. Bár nem hiszek az ilyen nem párásodó dolgokban, eddig még egyik sem jött be. Nem tudom mit csinálna itt, ahol még leülni sem tudok, tócsányi víz csapódott ki a székemen:)... Most egy egyszerübben leveheto-feltehetô szurôfajtában gondolkozok...
Xarmapa | | 2006-05-09 02:57:25
Gozika: Nagyon elszant vagy az alapjan amit irsz :) En valoszinuleg majd egy kellemes nyari esten nekiallok. Bevallom ugy tudtam nem akad meg a felvetelkeszites az idozitovel, de odafigyelve le fogom tesztelni alkalomadtan es tudatom veled az eredmenyt (eddig csak hosszuexpoztam vele ejszaka, de nem csillagfotoztam). Eleg kemeny ez a polarszurocserelgetes, a kettobol talan mar tudnal venni egy B+W Kasemann-t, allitolag tenyleg nem nagyon parasodik
Gózika | | 2006-05-09 02:39:43
Xarmapa: 2 pont ide... 1.pont: Épp kint fotózok Ferihegyen. Kipróbáltam, de nem tudtam rávenni az idôzítôt az 1 sec kihagyására. Ha szünetnek 0 van megadva, akkor hiába adsz meg ismétlésszámot, nem veszi figyelembe, s csak egyet exponál. Egyébként azt hiszem, hogy a leírásában is meg van adva, hogy mely funkciók együttes megadása ad eredményt. Áruld el, hogy Neked hogy sikerült!... 2. pont: Mint leírtam korábban, akármilyen kis szünet (0 sec is!) látható megszakadást, vagy fényerôvesztést okoz a csíkban. 0sec esetén ez kb. 1 csillag méretu fényerocsökkenés lesz, ami bármi hihetetlen, de meglátszik... Egy apró trükk ami mostani fotózáskor jutott eszembe: Köd van, párásodik. Két UV szurô van nállam, teszem hozzá - véletlenül. Felváltva expónként cserélgetem ôket az obin. Közben a kezemben melengetem a lent lévôt. Csak így tudok párásodásmentesen fotózni hosszú expókat...
Xarmapa | | 2006-05-08 20:54:03
Fodrozsnak: nem a kartyan mulik, nekem is 20D-m van es beleszaladtam ejszakai fotozas kozbe ebbe: a menuben a custom functions alatt (azt hisszem a 02-es) ki kell kapcsolni a zajszurest, kulonben ugyan annyi ideig dolgozik meg a kepen mint ameddig az expo tartott, nelkule azonnal lohetsz. Mindenkinek: a canonhoz TC80N3-as programozhato tavkioldom sajnos csillagmozgason meg nem volt idom/erom tesztelni, de tudtommal azonnal tudja inditani a kovetkezo expot, nincs 1mp-es szunet
fodorzs | Hasznos volt | 2006-05-08 12:49:58
Remek cikk, szépen összefoglalt. Koszi! Nekem 20D-m van. RAW-ban fotozva tudom csak az ilyen fotokat elkepzelni. Hosszu zaridovel a kep kartyara irasa is sokaig tart (hiaba a Sandisk Extreme III). Hogyan lehet szunetek nelkul egymas utan csinalni a RAW-kat?
WhiteSaruman | Hasznos volt | 2006-05-07 23:30:56
tempoka | Hasznos volt | 2006-05-07 19:54:30
Cintia68 | Hasznos volt | 2006-05-07 10:29:34
Biztosan nagyon sok fotósnak jelent majd támpontot, útmutatót a cikk.
Gózika | | 2006-05-07 10:14:14
Képzeljünk el egy hátteret, ami nagyon kis fényességű. Van néhány mozgó pont rajta nagyságrendekkel nagyobb fényerővel. A blende állapota értelemszerűen a bejövő fény mennyiségét szabályozza, azaz a pontok és a háttér fényerejét. A pontok fényerejét azért nem befolyásolja a záridő, mivel azok mindíg arrébb mennek, azaz mindíg más és más területet világít meg az érzékelőn. Így mindegy mennyi ideig exponálsz, egy adott terület (pixel) mindíg csak adott ideig lesz megvilágítva a fénypont álltal. Ez csak akkor igaz, ha a fénypont legalább a méretével megegyező mértékig elmozdul az expó alatt. De hát pont ilyen esetről van most szó... A háttér mozdulatlan, azaz az összegyűjtött fényt meghatározza az expó ideje, mivel folyamatos megvilágításban van az adott terület (pixel). Összefoglalva: A fénycsíkok leképzett fényességét csak a blende határozza meg, s ezt kell elősször beállítani. A háttér világosságát, pedig a blende és a zársebesség határozza meg. Mivel a blende az előbb már be lett állítva, így már csak a zársebességgel játszhatunk. Ezeket én csak próbálgatással tudom belőni, próbafelvételekkel. Mivel a kívánt képhez szükséges expóidő sokkal kisebb álltalában mint a szükséges csíkhosszokhoz szükséges idő, ezért kell többet exponálgatni, s itt jön be az utómunka a képbe... Az ISO-t azért kell e lehető legalacsonyabbra választani, hogy a zaj kicsi legyen. A digitális gépeknél az ISO állítása ténylegesen csak a rögzített kép pixelfényerőszámainak felszorzását jelenti, így a digitális technika miatti leképzett zaj is felerősödik. Ha fényerőben a zaj és a téma közel van egymáshoz, akkor értelemszerűen nem lesz használható képünk. A zaj leginkább sötét területeken látszik meg. Esetünkben ugye pont ilyen felvételünk lesz, sötét a háttér. Ezért nem érdemes ISO-t emelni. Az ISO alacsonyszinten tartása a felvételi időt hosszabbá teheti, mai pont jó itt, azaz fölösleges is vele játszani!
szg8 | Hasznos volt | 2006-05-06 23:30:46
Hasznos volt, köszönjük. Gózika írta ezt a múltkor: "Exponáláskor a blendével lehet állítani a mozgó fénytárgyak (lámpa, csillagok) fényességét. A záridő nem befolyásol. Záridővel pedig a fénycsíkok és a fix háttér kontrasztkülömbségét lehet állítani, azaz, hogy a háttér mennyire világosodjon ki." Szóval hogy is van ez? Minél nyitottabb a blende, annál fényesebbek lesznek a csíkok? A záridő miért befolyásolja a kontrasztkülönbséget? Ami az érzékenységet illeti, értem hogy alacsonyat kell használni a zaj miatt, de ha magasabb érzékenységet használsz, akkor több csíkot tudsz megjeleníteni, nem? Javítsatok ki ha tévednék.
varkonyi jozsef | Hasznos volt | 2006-05-06 08:04:06
Tanulságos és mindenképpen hasznos. Köszönöm cikked.vajó
B. Tamas | Hasznos volt | 2006-05-06 07:35:41
Jó cikk, bár az én vélemányem szerint RAW előhívásban a RawShooter program jobb mint a PS, legalábbis bizonyos esetekben. A PS RAW kezelésében az egyetlen vonzó számomra, hogy a hosszúexpós hot- és deadpixeleket automatikusan eltünteti.
joaker | Hasznos volt | 2006-05-05 23:19:26
Köszönjük a leírást, hasznos cikk! üdv
Gózika | | 2006-05-05 22:50:32
belphnaque: "Gózika ! A csillagpálya szakadozása kérdésében... Ha expo befejezése után ismét lősz, akkor melegedik és zajosodik, vagy ez is mehet, csak jobban kell figyelni, hogy egyből újabb fotó induljon ?" ... Én időzítővel exponálgatok ilyen esetekben. A lehető legrövidebb időn belül újra kell kezdeni az expót. Az én időzítőmnél ez 1 sec lehet. Nem tapasztaltam zajosodást, melegedést ilyenkor sem. Egyébként a vonal megszakadását egy ilyen lassan mozgó fénypontoknál nem lehet elkerülni! Sajnos a fénypont mérete, sebessége, fényereje, a kívánt rögzítendő fényesség és a kihagyás ideje határozza meg a megszakadás mértékét. Minél kisebb a fényerő és a sebesség, annál kevésbé elkerülhető a megszakadás! Sima fizika... Sajna...
belphnaque | | 2006-05-05 22:33:47
Ja, a RAW kérdés nekem is érdekes. Mindíg így fotózom, de nincs hozzá programom. Photoshop CS1 van, meg a Canon (300d) alap programok, amiben szerintem nincs ilyen. belphnaque@t-email.hu
belphnaque | | 2006-05-05 22:30:27
Ok, már többet tudok, de azt még nem értem, hogy hogyan lesznek ott a nagy fényerejű, vagy a csekély fényerejű, de bemozdulni képes dolgok is ? Vagy ha ez a normálisan refivel villantott téma, vagy saját fénnyel világított változat, akkor miért ne legyen a távolban ilyen fény -ahogyan te is írtad- ,hiszen az csak érdekesebbé tenné a kompozíciót nem ? Ha így világítasz a képet gazdagító elemre, akkor elég egy képen megcsinálni ezt rendesen ugye ? Gózika ! A csillagpálya szakadozása kérdésében... Ha expo befejezése után ismét lősz, akkor melegedik és zajosodik, vagy ez is mehet, csak jobban kell figyelni, hogy egyből újabb fotó induljon ?
Domshow | Hasznos volt | 2006-05-05 22:28:51
Az utómunka érdekelt, azt talán kicsit bővebben is kifejthetnéd. RAWban amúgy is kezdő vagyok (meg szerintem sokan rajtam kívül,) de az éjszakai fényeknél, egyszerűbb gépekkel nincs sok megoldás RAW-on kívül. No meg persze utólag a nyers anyagból szinte mindent ki lehet hozni ;) Grat, várjuk a hasonlóan jó felvételek titkait másoktól is :)
aland | Hasznos volt | 2006-05-05 22:17:54
Pont jókor jött ez a cikk, épp utána akartam nézni a csillagjárásos fotók készítésének. Köszönöm a segítséget. :-)
laza43 | Hasznos volt | 2006-05-05 21:02:03
sibi01 | Hasznos volt | 2006-05-05 20:26:35
jó a cikk, végre megvilágosodott egy gyerekkori rejtély ! mindig azon filóztam hogy készülnek ezek a képek. köszi !
Xi | Hasznos volt | 2006-05-05 17:08:24
Szépen összefoglaltad. Eddig még csak analóggal tudtam elképzelni, most már tudom, hogyan kell(ene) digit géppel.
julesdex | Hasznos volt | 2006-05-05 14:51:26
Köszönöm hogy bizalmat szavaztál a 2/3-os érzékelőnek. :) Remélem lesz alkalmam kipróbálni ezt a különleges fotózási technikát. Köszönjük az érthető, világos utmutatást! Üdv: julesdex
Gózika | | 2006-05-05 13:28:21
Bocsi a hozzászólásom összeolvadt...
Gózika | Hasznos volt | 2006-05-05 13:27:20
Jó összefoglaló. Hozzáfűzék egy-két dolgot: Exponáláskor a blendével lehet állítani a mozgó fénytárgyak (lámpa, csillagok) fényességét. A záridő nem befolyásol. Záridővel pedig a fénycsíkok és a fix háttér kontrasztkülömbségét lehet állítani, azaz, hogy a háttér mennyire világosodjon ki. A PS utómunkánál a képek összeillesztése után sajna az 1 sec-es expók közti szünet is szépen meglátszik! Két módszert találtam erre: -Retus. Ez nagyon pepecs és időtrabló tud lenni, de egyszerű munka. -A csillagok pályájának kivágása, körre illesztése külömböző torzításokkal. Rétegmásolás. Elforgatás. Világosításra kapcsolás. Visszatorzítás. Visszaillesztése az eredeti képbe. Szép erdeményt hoz, de nagyon bonyolult tud lenni...
In the real world | Hasznos volt | 2006-05-05 13:13:58
Xarmapa | Hasznos volt | 2006-05-05 11:10:07
Haszos cikk, en eredetileg itt a fotozzos kepekhez valo hozzaszolasokbol ismerem meg korabban a reszleteket, de jo igy osszefoglalva latni. Egy dologot fuznek hozza: nekem pl. idozitheto/programozhato Canon tavkioldom van, a probakepek elkeszulte utan, egyszeruen csak be kell allitani hany expot szetetnel, mekkora zaridovel majd hazamehetsz szunyokalni reggel pedig visszamesz a gepedert :))
Lö | Hasznos volt | 2006-05-05 11:08:21
Érdekfeszítô, tanulságos és mindenképpen hasznos. Gratulálok.
mateszabolcs | Hasznos volt | 2006-05-05 10:35:49
Köszi, ez úgy tűnik mindenre kiterjedő volt. Ami nem az már csak menet közben derülhet ki. Picit többet írtam volna a filmes lehetőségekről, bár ugye az egyszerűbb is lehet, "agyonrekeszelve" kis ISO-val (esetleg még ND szűrő) talán egész éjszakára kint lehet hagyni a gépet. (Bazira nincs kedvem ezt most kiszámolni :) ) Egy Praktica még elemet sem fogyaszt. :) Jaa és ekkor PS sem kell :) Mégegy... Hallottam ilyenről, h hosszú záridőnél a keresőn bejutó fény is bezavarhat. Ilyen van? Mert ha igen, talán ez elférne még benne. Gratulálok, nagyon szép munka!
glivia | Hasznos volt | 2006-05-05 10:30:57
tlight | Hasznos volt | 2006-05-05 10:19:26
Tervben volt idén, ezek után nincs kérdés neki kell fogni.