Sziasztok!
Szeretnék megosztani veletek egy érdekes fotózási technikát, remélem hasznosnak fogjátok találni. Elöljáróban talán annyit, hogy nincs nagy tapasztalatom e téren, és másnál sem láttam, hogy ezzel a technikával fotózott volna, csupán egy hasonló témájú videót láttam, de az sem pont erről szólt. Az ötletet egy, a pixinfo-n nemrég megjelent blogbejegyzés adta, melyben egy barlangos fotóhoz másik 4-et használt fel az illető, ezáltal nagy mértékben csökkentette a zajt. Ezt gondoltam tovább, és valósítottam meg nem is olyan rég, Budapesten, a Szent Gellért-térről.
Az alapötlet az, hogy a medián átlagolás segítségével nagyban csökkenthető a zaj. Ha egy forgalmas teret próbálunk lefotózni,akkor a járműveket, embereket zajként is felfoghatjuk. Azaz, valahogyan el szeretnénk érni azt, hogy csak a tér maradjon, a változó objektumok pedig essenek ki.
Ehhez sok-sok képet kell készítenünk ugyanarról a helyről. A technika egyik nagy előnye, hogy semmi, de tényleg semmi extra felszerelés nem kell hozzá. Jómagam is egy átlagos okostelefonnal vágtam neki a dolognak, de persze ez ugyanúgy vonatkozik DSLR-es és egyéb géppel rendelkező kollégákra is. :) Ahogy említettem, az egyik fontos dolog, a minél több kép készítése. Én szám szerint 30 darabot csináltam, de úgy voltam vele, hogy ha már sokat utómunkázok, akkor töltsünk le egy ingyenes fotós appot, ami tud .dng formátuban menteni, és ne jpg-ket használjunk. Persze ilyenkor figyelni kell, hogy telefon esetében az átlagos 2-3 MB-os képekből lesz 25 MB, ami 30 kép esetén már 750MB, de azért a mai telefonoknál ez már nem probléma. A képek készítésénél még egy dologra kell ügyelnünk: A képek közti időre. Fontos, hogy a képeinket ne egymás után készítsük el, hanem ha látjuk, hogy egy autó ott áll a piros lámpánál, akkor csak 1 képet csináljunk, és várjunk, amíg megindul a forgalom. Nálam a 30 kép elkészítése körülbelül 10 percig tartott, közben állvány híján végig a témán tartottam a telefont.
A képek elkészítése után jöhet a feldolgozás. Itt megjegyezném azt, hogy az elkészített képeket a telefon alapértelmezetten nem tudja megnyitni, ehhez kell olyan fotós szerkesztő app, ami támogatja a .dng formátumot. Ez a képek készítése közben jól jött volna, például visszanézni, hogy tényleg jó-e minden. De mivel úgyis a Photoshopban fogjuk feldolgozni, ez talán nem olyan nagy probléma.
A medián módszer az iskolából talán mindenkinek ismerős. A medián készítésekor az értékeket sorba rendezzük, és a középen lévő szám értéke lesz az adott sorozat medián értéke. Páros sorozat esetén vagy a két középső átlagát fogja venni, vagy egyszerűen felfele kerekít. De hogy miért is kell ez nekünk? Most jön a lényeg: oké, tudom, kicsit előbb kellett volna... :)
Szóval, gondoljunk csak bele: ott van a képünkön a szürke aszfaltos rész. Ha több képet megnézünk, akkor nagyobb eséllyel az aszfalt fog többször látszódni, amin mennek az autók. Mivel az autók nem egyforma színűek, hanem piros, kék, fehér, stb..., az aszfalt viszont végig ugyanolyan, így ezeket mediánnal átlagolhatjuk. Azaz, ha a Photoshop a képeknek az azonos helyen lévő pixeleit elkezdi sorba rakni, akkor a példánkban említett aszfalt túlsúlya miatt a többi szín kiesik, így a végső képről eltűnnek a járművek, a gyalogosok, és minden mozgó objektum. Közben pedig a víz és az égbolt is "kisimul". Persze a villamossal már kicsit gondban volt a szoftver, ugyanis ezek csak sárga színűek, ráadásul a kép közepén lévő lámpánál nagyon sokat várakoztak, így féltem, hogy túlsúlyban lesznek a sárgák, de végül a fentebb említett képek közti idő miatt ezek is kiestek. Az elmélet leírása utána, következzék a gyakorlat:
A feldolgozás menete a következő: a képekből kisebb csoportokat kell mediánnal átlagolnunk, majd, hogy még tökéletesebb legyen, az így keletkezett képeknek is vegyük a medián értékét. Ehhez, a 30 képből hármasával 10-es csoportokat csináltam, külön mappákba dobálva szét a képeket. A relatíve nagyobb idő miatt, fontos, hogy ne egymás utáni képeket válasszunk, hanem mondjuk az első csoportba kerüljön az 1., 10. 20. kép, a másodikba pedig pl. a 2., 11., 21. kép, és így tovább. Ezzel elértük azt, hogy a képek között több idő telik el, így nem lesz rajtuk remélhetőleg egyforma részlet, például egy ugyanolyan színű autó.
A hármas csoportok képezése csak egy példa, lehet akár ötös is, de törekedjünk a páratlan számokra, hogy elkerüljük a kerekítést.
Ha megcsináltuk a csoportokat, érjük el, hogy ezek a képek egymás felett, rétegekben legyenek. Jó megoldás lehet, ha a nyers fájlokat először elmentjük tif formátumba, majd a Lightroom segítségével "open as Layers in Photoshop" funkcióval betöltjük őket. Ha nincs Lightroom, semmi probléma, a képeket megnyitva, majd kijelölve, mi magunk dobáljuk egymásra őket. Ez azért kellett, hogy a rétegekre kattintva a Shift+click billentyűkombinációval kijelölve a rétegeket egymáshoz tudjuk igazítani őket. Kattintsunk baloldalt a legfelső ikonra (mozgató eszköz), majd felül a Rétegek automatikus igazítása-ra. Ekkor a Photoshop elvégzi a képek automatikus igazítását.
Ezután kattintsunk a Réteg fülre, majd Intelligens objektumok, Konvertálás intelligens objektummá. Ezután aktív lesz az előző fül alatt a "Veremmód", és itt válasszuk ki a medián opciót. Néhány mp múlva megjelenik a 3 kép egyesített medián képe. Látható, hogy rengeteg mozgó objektum kiesett!
De sajnos vannak még a képen hibák. Ezért mentsük el a képünket, és ezt a műveletsort játsszuk el a többi csoporttal is. Igen, ez el fog egy ideig tartani...
3 kép mediánja. Látszik, hogy még nem esett ki minden
Ha pedig mind a 10 képpel eljátszottuk ezt, akkor most ezeket rakjuk be rétegekbe, csináljuk meg az automatikus illesztést, vonjuk össze őket intelligens objektumokká, és átlagoljuk őket mediánnal. Ha ez megvolt, akkor most kaptuk meg a végső képünket! :) Itt már levághatjuk a lelógó részeket, és jöhet az utómunka.
A 10-es csoportokból képzett képek, vagyis a végeredmény :)
Köszönöm, hogy végigolvastad! Elsőre lehet, hogy nem minden volt érthető, de azért próbáltam megfelelően fogalmazni. Ha bármi kérdésetek van, keressetek nyugodtan, mindenkinek fogok válaszolni!
Szűcs Mátyás