BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Jasc Paint Shop Pro 8 Ecsetek
- 2006. január 1. 00:00

Pontok: 8

A legtöbben az oldalon az Adobe Photoshopját használják, amelyhez sokoldalú irodalom, és magyar nyelvű változat áll rendelkezésre. Azok, akik a Jasc (a 10. verzió óta Corel) Paint Shopját használják, kicsit nehezebb dolguk van, főleg, ha nem beszélnek angolul. Nekik szeretetnék egy kis segítséget nyújtani, illetve a Photoshoposoknak és egyéb érdeklődőknek bemutatni ezt a szerintem kiváló és sokoldalú programot, amibe egyébként sok plugin be tud épülni, így pl vargacsaba ff cikkében szereplő virtual photographer is.

A Program Try&Buy 60 napos próbaverziója letölthető innen.

Akit esetleg az újabb, 10-es verzió érdekel, az itt próbálhatja ki.

Regisztráció után a programokhoz különböző sablonok, elmentett beállítások stb tölthető le ingyenesen a honlapról (ResPack)

A könnyebb követhetőség érdekében beszámoztam az ecsetcsoportokat, és a beállítási lehetőségeket, íme:

Nagyításhoz kattintson a képre!

Először lássuk az ecsetbeállítási lehetőségeket:
1. Presets: itt előre beállított variációkat találhatunk illetve mi magunk is menthetünk el ide.
2. Itt az ecset alakját állíthatjuk be: A kerektől a cikkcakkoson pettyesen, csillagalakún és mintáson át a szögletesig
3. Shape: Szögletes vagy kerek ecsetet választhatunk
4. Size: Ecset mérete 1 pixeltől 500 pixelig állítható
5. Hardness: Ecset "erőssége", "élessége": 0 esetén az ecsetvonás középső egy pixele a legerősebb, és a széle felé teljesen kihalványodik, 100 esetén az ecsetvonás egész terjedelmében ugyanolyan eredményt hoz.
6. Step: Ecsetvonás folytonossága: Ha vonalat húzunk, alacsony értéknél darabos lesz, magas értéknél folytonos.
7. Density: sűrűség: alacsony érték: távolról fújt festékszóró szerű hatás, 100-as érték: homogén "paca"
8. Thickness: ecsetvastagság. Itt tudjuk beállítani, hogy ecsetünk alakja teljesen kerek (100) vagy inkább oválisabb legyen)
9. Rotation: Az ecset elfordítása (értelemszerűen nem kerek ecset esetében)
10. Opacity: Átlátszóság: 100 értéknél az ecsetvonásunk teljesen fedi az alatta levő réteget, 0 értéknél egyáltalán nem.
11. Blend mode: kevert mód: Itt beállíthatjuk, hogy ecsetünkel pl klónozás esetén az egész területet egy az egyben, vagy csak árnyalatában, színében, világosabban, sötétebben, stb. akarjuk átvinni.

És akkor most lássuk az egyes ecset és eszköz csoportokat, amiket a melletük levő kis nyíllal bonthatunk ki

12. Deformáló eszközök: Egy általános deformáló, perspektíva korrekció, kiegyenesítő (vízszintbe hozáshoz) és a Mesh Warp, amivel egy rácsháló vonalai mentén torzíthatjuk a képet. Pl így:

Nagyításhoz kattintson a képre!

13. Crop tool: átméretezéshez
14. Ezzel az eszközzel lehet az egyes layereket elmozdítani, arrébbvinni pl montázsnál.
15. Kijelölő eszköz: Itt három közül választhatunk:
Selection: ezzel négyzet, ovális, csillag stb alakban jelölhetünk ki választásunk szerint.
Freehand selection: Kézzel pontonként aprólékos kijelöléshez, többféle beállítási lehetőséggel, amelyek közül a legfontosabbak: teljesen manuális, "élkereső", ponttól pontig.
Magic wand: Ez a rákattintott ponthoz hasonló területeket jelöli ki az általunk előre beállítottaknak megfelelően (területen kívül, vagy belül, érzékenység, szín-, fényesség, saturáció, átlátszóság stb alapján hasonlóságot keresve)
16. Dropper (szín mintavevő pipetta és színcserélő eszköz található ebben a csoportban
17. Rajzecsetek:
Paint brush: sima festőecset,
Air brush: egy vastagabb, temperaszerű ecset;
warp brush: ennek inkább a deformáló eszközök közt lenne a helye, hiszen nagyítani, kicsinyíteni, különböző irányokba torzítani lehet vele.

Nagyításhoz kattintson a képre!

18. Klónbélyegző és "karcolás eltávolító" (scannelt képeknél lehet hasznos leginkább)
19. Dodge: fehérítő; Burn: Égető; Smudge: maszatoló; push: eltoló; soften: lágyító; sharpen: élesítő; emboss: "domborító" ecset
20. Az itt található eszközök jobb egérgombbal az egyik, bal egérgombbal a másik irányba tolják az ecsettel lefedett terület szaturációját, világosságát, színskáláját. Pl ha a színek telítettsége érdekében az egész képen sötétítünk, de azt szeretnénk, hogy egyes elemek világosak maradjanak, akkor például hasonló eredményt tudunk elérni. (Gyakorlással ennél sokkal jobbat... ;)

Nagyításhoz kattintson a képre!

21. Eraser: Radír: Ha egy módosítást külön layeren végzünk el, és megradírozunk egy részt, az alatta levő layer fog látszódi. Ez némileg a Photoshop előzményecsetéhez hasonló célt szolgál. Background eraser: "háttérradír"
Itt például a layer megduplázása után a felső réteget áttettem egy kontrasztos ff-be, majd egy nagy méretű 17-es hardness és 47-es opacity beállítású radírral kétszer rákattintottam a virág közepére:

Nagyításhoz kattintson a képre!

22. Picture Tube tool: A képet különböző "műtárgyakkal", mintákkal pakolhatjuk tele: gyerzyák, falevelek, csavarok, fodrok, popcorn, kövek, állatok stb...

Nagyításhoz kattintson a képre!

23. A további eszközök lefelé:
A paint brushból ismert festékesvödör, szöveg eszköztár, mely a kattintás helyére helyezi el vektor layerként a beírt szöveget, Előre beállított formák, gombok, nyilak stb. (Képszerkesztésben ritkán használható, de bemutatóhoz, DVD menühöz igen hasznos lehet.)

Pen

Az, hogy melyik ecsettel mit, milyen beállítással érdemes csinálni, mindig az adott helyzettől, és az egyéntől függ. A lényeg, hogy tudjuk, hogy mit akarunk csinálni, és legyen elképzelésünk róla, hogy ez hogyan lehetséges. Csak gyakorolni kell, és talán ehhez tudtam egy kis segítséget adni.

További szép fényeket, kitartó gyakorlást, és boldog Új évet kívánok mindenkinek!

Üdv bedicsand

tamli | | 2006-01-19 16:32:12
Nagyon örülök, hogy tanulmányozhattam a cikked, nagy segítség volt. Kicsit felnyitotta a szemem, hogy vannak az Adobe Photoshopon kívül is remek lehetőségek. Köszönöm.
-vadvirag- | | 2006-01-14 15:29:04
Köszönöm én is a részletes leírást, sajnos azt már nem tudom bejelölni, hogy hasznos volt, pedig az volt mindenképpen! Kedvet kaptam a program kipróbálásához és nagy segítségemrelesz közben a cikked. Szép fényeket!
Cintia68 | Hasznos volt | 2006-01-07 21:25:53
sitselea | Hasznos volt | 2006-01-05 11:47:34
Köszi, örömmel olvastam a cikked. Corel és PS közt hányódva megint felmerült bennem, hogy lépnem kéne valamerre, nomeg tanulni...
julesdex | Hasznos volt | 2006-01-03 18:18:03
Bár magam a photoshoppot használom, érdekes volt látni,hogy más programok hogyan is oldják meg a hasonó feladatot. Mindenképp bővíti az ismereteket, és eggyes részek meglepő hasonlóságot mutatnak, sőt kifejezetten kerestem a PS-ben egy hasonló funkciót (műtárgyak generálása.). érdekes cikk.
maggot01 | Hasznos volt | 2006-01-02 20:03:31
Mielőtt fel jöttem volna a netre volt egy kis problémám ezzel a progival ,már nincs! Köszönöm!
| | 2006-01-02 14:53:32
Faunának: Amennyire én láttam, azért a Photoshop és a paint shop sok szempontból hasonlítanak. Ha meg magyar nyelvű, annál jobb, mert akkor már csak gyakorolni kell... :-))
Fauna_ | Hasznos volt | 2006-01-02 14:48:09
Jó kis leírás, tömör és lényegretörő, ahogyan így átfutottam, de sajnos én Adobe Photoshopot használok, és az is magyar. Úgyhogy mindig bajban vagyok, amikor angul kifejezéseket hallok a fotósoktól, mert bár tudok valamit angolul, ez mégiscsak szaknyelv...
Aerendil | Hasznos volt | 2006-01-01 16:50:13
varkonyi jozsef | Hasznos volt | 2006-01-01 16:15:19
Köszönöm szépen hogy ismereteidet közreadtad.Sokunk segítségére.
szg8 | Hasznos volt | 2006-01-01 10:28:42