BELÉPÉS
REGISZTRÁCIÓ
ELFELEJTETT JELSZÓ
KATEGÓRIÁK
Makrófényképezés eszközei
moTmeN - 2008. június 17. 20:41

Pontok: 39

A makrófényképezés széles körben népszerű területe a fotográfiának. Ennek több oka van.
Nem kell hozzá drága stúdió (akt/portré), nagyon drága felszerelés (sportfotó), nem kell hozzá kapcsolatot teremteni emberekkel (szociófotó), nem kell nagyokat kirándulni (tájkép fotózás), de nagyon nagy kitartásra sincs szükség (vadfotózás) egy kezdő számára, hogy elégedetten nézhesse vissza a terepen készült képeit.
Talán azzal sem vagyok egyedül, hogy a téma "cserkészése" gyermekkorom nyarait juttatja eszembe, amikor a fűszálon mászó hangya, az áldozatára váró pók, a mindenféle rovarok, apró lények életének figyelése oly sok kellemes percet adott.
Ha a makrófotózás egy múló hóbortnál komolyabb időtöltéssé válik egy komoly amatőrfotós számára, akkor persze szeretné a képeit minél jobbá faragni, hogy másoknak is büszkén mutogassa. Ezt a terepismeret tökéletesítésén, a kísérletező kedv megtartásán túl szinte már csak a tökéletes technikán múlik. De mi is ez a tökéletes technika? Erről szeretném a néhány év alatt összegyűlt tapasztalat-morzsáimat megosztani veletek.

A makrófotózás kőkemény technikai sport némi kreativitással fűszerezve. Attól még nem lesz tökéletes, esetleg pályázatokon bemutatható egy makrófotó, mert érdekes szemszögből, érdekes fényviszonyok között (bár ez már-már technikai kérdés, itt csak szőrmentén foglalkoznék vele) készült, ha a téma pacává hígul a nagyításon. A makrófotózáshoz használt optikának a lehető legnagyobb feloldásúnak kell lenni, hogy a téma a lehető legrészletesebben kerüljön megmutatásra, hiszen talán épp az a legnagyobb szépsége ennek a szakágnak, hogy olyan dolgokat mutathatunk meg így a nézőnek, amit szabad szemmel nem láthat, mintha egy másik dimenzió nyílna meg előtte.

Tehát mire van szüksége egy makrózásra fejét adó embernek?

Elsősorban szüksége van egy fényképezőgépre. Sajnos a digitális kompakt fényképezőgépek világában nem mozgok túl otthonosan, de annyit mondhatok, hogy érdemes szem előtt tartani azt, hogy a gép ne legyen full automata (legyen rajta rekesz előválasztás program), legyen az optikája menetes (bár már kaphatók olyan kiegészítők, amivel a nem menetes optikára tehet a fényképész ezt-azt), legyen állványra rögzíthető a gép, lehessen manuálisan fókuszálni és legyen a lehető legjobb az optikája (esetlegesen makró üzemmóddal). Egy jól megválasztott kompakt géppel élvezet a makrózás - ami igazából a normál hangyás-lepkés-virágos képeknél nem is nevezhető makrónak, hiszen az apró érzékelőből fakadóan a leképezés meg sem közeliti az 1:1-et. Ez is talán a legnagyobb előnye a kompakt gépeknek, hiszen igy sokkal nagyobb mélységélességgel dolgozat az ember azonos apartúrával.
A kompakt gépek másik nagy előnye az LCD kijelző, amivel pontosan azt a képet láthatja az ember, ami exponáláskor letárolódik. Érdemes emiatt olyan készüléket választani, aminek a kijelzője kihajtható, mert az nagyon megkönnyíti a föld közeli témák megközelítését. Nagyításhoz kattintson a képre! Kompakt kiforgatható LCD-vel

Cserélhető optikás egyaknás tükörreflexes géppel már jóval nagyobb az ember variálási lehetősége, illetve eleve adottak azok a funkciók, amivel manuálisan beavatkozhat az ember a kép készítésébe.
Kisformátumú készülékek esetén igazából a rendszerhez piacon megtalálható optikai kiegészítők nagy választéka dönthet egyik, vagy másik gyártmány mellett. (35mm-s makró optika) Makrófotózás szempontjából fontos újítás a legfrissebb készülékek élőképes megjelenítése, ami a kompakt gépeknél megszokottan az LCD kijelzőn jeleníti meg a szenzorra eső képet. Makrózásnál ez egy igen kényelmes újítás, mivel általában manuálisan fókuszál a fényképész - mivel az AF nem mindíg tudja pontosan eltalálni a megfelelő gyújtótávolságot, és a makrófotózásban ennek preciz beállítása elengedhetetlen. A jelenleg kapható nem profi gépek esetében sajnos igen kisméretű (sötét kép), illetve nincs olyan precizen beállítva a mattüveg, hogy a makrófotós számára elegendő precizitással egyezzen meg a mattüvegre eső fény a szenzorra/filmre eső fény útjával, ami melléfókuszálást eredményez. Az élőképbe szerencsére bele is lehet nagyítani, ami ugyancsak könnyíti a preciz fókuszálást.

Középformátumú készülékkel átlag fotózz-felhasználó csak mint analóg géppel találkozik, így itt az élőképet el is felejthetjük. Cserébe választhatunk nagy mattüveget, ami elég világos a preciz fókuszáláshoz.
A középformátumú gépeknél a nagy tükör jelent problémát, hiszen minél nagyobb a tükör, annál nagyobbat csap, berezdítve a készüléket. Hiába nagyobb tömegű a készülék, a leica méretű gépekhez képest jobban megmozdul exponáláskor, legalább is nekem ez a tapasztalatom. Itt jegyezném meg, hogy egyaknás gépeknél igen fontos funkció az előzetes tükörfelcsapás (MLU, mirror lock up), amivel pontosan ezeket a rezgéseket tudjuk kiiktatni.
A középformátumú gépek másik nagy problémája, hogy adott téma fotózása esetén nagyobb nagyítás szükséges, mint Leica-s, APS-C-s, vagy még kisebb szenzorú kompakt géppek, ami azt jelenti, hogy ugyanazt a mélységélességi tartományt sokkal szűkebb blendével lehet csak elérni, ami növeli a záridőt, ami nem előnyös, hiszen a legkisebb szélcsendben sem garantálja senki, hogy minden mikrométer pontosan ugyanott marad a hosszú expozíció alatt.
Cserébe mit kapunk? Sokkal részletesebb képet, mint bármelyik korábban említett rendszerrel. Szerintem megéri a vesződséget...

A képméretet tovább növelve a síkfilmes gépek világába jutunk. Szerencsére itt nincs tükör, így eggyel kevesebb hibaforrás van a rendszerben. Van élőkép, ráadásul olyan, ami mögött minden LCD elbújhat, főleg ha a fotós megszokja, hogy minden fordítva van a képen (középpontosan tükrözve). Sajnos a film gépbe helyezése problémás (komponálás után az ember félrehajtja a mattüveget, és becsúsztatja elé a kazettát), így mozgó makrótémát lehetetlen nagyformátumú géppel fotózni, és statikus témát is csak nagyon óvatosan behelyezett kazettával érdemes.
Az exponálási idő kiszámításakor is nagyon képben kell lennie a fotósnak, hiszen nincs a gépben beépített fénymérő. Tisztában kell lennie a fotósnak, hogy mekkora a lencse gyújtótávolsága és a kihúzat hosszának aránya, mert ezzel kell kompenzálni a külső fénymérővel mért exponálási értéket.
A középformátumú gépeknél elmondott blendés probléma itt hatványozottan igaz. (Gondoljunk bele, hogy egy 5x4 centis téma lefotózása már 2,54:1-es nagyítást jelent a legkisebb méretű NF nyersanyagra, míg ugyanez APS-C-s DSLR-rel fotózva 1:2,2-es nagyítás, hát még kompakt géppel!) Sokkal szűkebb blende, sokkal hosszabb záridő, vagyis még statikusabb témát kíván az ilyen készülék.
Cserébe a KF képeknél is sokkal részletesebb kép vár minket hívás után. Nem mindegy, hogy néhány százmillió szemcsén köszön vissza valami, vagy nyavajás 8-10 megapixelen (és akkor még a kompakt gépek optikájának valódi képességéről nem is beszéltem, de ez túlmutat ezen a cikken)... Nagyításhoz kattintson a képre! Nagyformátummal így csinálják...

Szóba jöhet még kétaknás, vagy távmérős gép is, de ezeknél a parallaxiális problémák megnehezítik a komponálást, emiatt makró témák fotózására nem ajánlott ez a két géptípus.

Ha már a makrózni akaró ember megvette a fényképezőgépet, rohan is vele a rétre katicákat, meg virágszirmokat fotózni. A réten komponálgatva szomorúan tapasztalja, hogy a készüléke, vagy a hozzá vásárolt alap obi nem alkalmasak a hétpöttyöst egy piros foltnál részletesebben megjeleníteni, pedig a fotózz-on olyan sok szép makró fotó van, ahol a bolha p.csén is látszik a pattanás.

Ilyenkor a lelkes makrófotós nem törik le, nem dobja sutba az új, legkedvesebb hobbiját, hanem elkezd gondolkozni, hogy mivel is lehetne nagyobb nagyítást elérni, hogy előjöjjenek már annak a katicának a pöttyei. Szerencsére van erre megoldás, hiszen hogy is fotózhatta le az a másik az ominózus pattanást... Valamit az optikai útba kell csempészni, hogy növeljük a nagyítást.

Nagyításhoz kattintson a képre! Makró előtétlencsék Erre a legszélesebb körben használható eszköz a dioptriás előtétlencse, mivel ezt a kompakt fényképezőgépektől a nagyformátumig minden géptípus esetén használhatja az ember.
Az előtétlencse gyűjtőlencse, magyarán egy adott pontba gyűjti, fókuszálja a végtelenből rá eső fényt. Középiskolai tanulmányunkból emlékezhetünk rá, hogy a dioptriaérték ennek a pontnak a lencsétől méterben mért távolságának reciproka. Az előtétlencse a frontlencse elé helyezve megrövidítjük az eredetileg használt optika gyújtótávolságát, ami - feltéve azt, hogy az objektív szenzortól mért távolságét közben nem változtattuk - megegyezik azzal, mintha a kihúzatot megnöveltük volna, vagyis a témához közelebb mehetünk. Minél nagyobb a lencse dioptria értéke, annál nagyobb mértékben módosítja a gyújtótávolságot, vagyis a hatás annál nagyobb lesz.
Hasonló módon, az optika elé helyezhető egy másik optika, fordítva (magyarán a két frontlencse kerül így egymással szembe). Ilyenkor a fordított lencsét érdemes a legnagyobb hatás elérése érdekében a végtelenre fókuszálni. Érdemes nagylátószögű lencsét használni erre a célra, mert a gyutáv rövidülésével megegyező tempóban növekszik az így elérhető nagyítás.
Objektív megfordítva Cserélhető optikájú gép birtoklása esetén akár az üres akna elé is fordíthatjuk a lencsét, nincs szükség másik, rendesen álló optikára. Ez esetben viszont megoldandó probléma, hogy mikép vezéreljük az egyetlen, optikai útban maradt blendét. Erre léteznek boltban vásárolható megoldások, de a makrófotózással előretörő barkács-kedv is segíthet.

A kompakt gépeknél, ahol nincs mód az optikai út megbontására, itt megáll a tudomány.
Ellentétben a levehető optikás gépekkel tovább kisérletezhetünk, hiszen tehetünk dolgokat az optika és a szenzor közé is!

Levéve az optikát a gépről, de továbbra is a szenzor normálvektorán tartva, és távolítva láthatjuk, hogy egyre közelebbről kapunk éles képet az elöttünk gyöngyöző söröskorsó hab-buborékairól, egyre nagyobb nagyítással. Kár, hogy ehhez legalább két kéz kell, ráadásul a szenzor is telemegy piszokkal.
Szerencsére van megoldás! Rögtön kettő! Nagyításhoz kattintson a képre! Közgyűrűk A közgyűrű olyan üres gyűrű, aminek az egyik vége apa, a másik anya, magyarán pont a gép és az optika közé rögzíthető. Szerencsés esetben (és a jelenlegi, elektrónikusan vezérelhető lencsék esetében ez fennáll) tudjuk a lencsénket (különösen a blende fontos nekünk) a gépről vezérelni. Sajnos kardántengelyes készülékekhez (ahol a vázban van a fókuszmotor) kapható közgyűrűben nem tudom, hogy van-e kardántengely-toldalék, de mivel általában manuálisan fókuszál a makrófotós, nem is számít igazán. No, tehát a közgyűrűvel (és a rövidesen bemutatásra kerülő harmónikakihúzattal) megnövelhetjük (immáron nem csak virtuálisan) a kihúzatunkat, vagyis közelebb vihetjük az optikát a témához.
Közgyűrűből szerencsére többet is tehetünk a váz és az optika közé, ezzel beállítva, hogy mennyire szeretnénk megnövelni a kihúzatot.
Gyakorlati felhasználás során viszont nem szerencsés az, hogy fix nagyságú gyűrűket variálhatunk, mert sokszor kell emiatt megbontani az optikai utat, ami nem szerencsés a szenzor szempontjából (koszolódás) sem, de mire összerakjuk a kiszemelt prédához legigéretesebb optikai utat, már a préda hetethét határon is túl van. Nagyításhoz kattintson a képre! Harmónika Erre találták fel az okosok a harmónikakihúzatot, amivel egy minimum- és maximumérték között analóg módon állíthatja a fotós a kihúzat nagyságát. A harmónikakihúzat nagy hátránya, hogy a legritkább esetben oldja meg az optika vázról történő vezérelhetőségét. Ez régi, mechanikusan beugró blendés megoldásoknál azt jelentette, hogy a felhasználó kétágú kioldózsinórt alkalmazott, az egyiket a gépbe, a másikat a harmónika elejébe vezetve. Nagyításhoz kattintson a képre! Egy középformátumú makrószett a kettős kioldózsinórral Itt említem meg, mert ezzel nagyon analóg módon a síkfilmes gépeknél is van mód nagyobb harmónika (és sín) alkalmazására, ami a rendszer működési elvéből fakadóan az ég egyadta világon semmilyen negatív hatással nincs semmire, hiszen minden vezérlés eleve az optikában van (a zár és a blende, a fókuszálást a kihúzattal oldja meg az ember). További nagy előnye a többi eszközzel szemben ezeknek a viszonylag egyszerű eszközöknek, hogy nincs benne üveg, magyarán nem torzítja tovább a lencse által már eleve torz képet, nem visz bele újabb optikai hibát a képbe.
Nagy hátrány az összes kihúzatnövelő eszköznek, hogy alkalmazása mindkét végén változtatja a fókusztartományát a lencsének, magyarán a végtelenbe fókuszálást elveszítjük, ami különösen akkor bosszantó, amikor makrózva észrevesszük, hogy a közelben előbukkan mondjuk egy őz (velem megtörtént, 50 mm-rel fotózhattam volna egészalakos portrét).

Az optikai útba szerencsére egy csőnél bonyolultabb dolgot is beletehetünk. Telekonvertert. Ez ugyan nem változtatja a fókuszálási tartományt, de megnöveli az optika gyújtótávolságát, magyarán ugyanolyan távolságról nagyobb nagyítást érhetünk el. Ez nem csak az esetlegesen felbukkanó őzek, de a jelenlétünkre érzékeny makrótémák szempontjából sem elhanyagolható, hiszen a TC nem csökkenti a munkatávolságot. Cserébe belevisz a rendszerbe nem elhanyagolható mennyiségű optikai hibát, ezért eleve nem túl jó minőségű lencse mögé rakása ellenjavalt.
További bonyodalom, hogy jellemzően a telekonverterek első lencsetagja kicsit belelóg az elé tett lencsébe, ami nem minden lencsénél megoldható, mert a leghátsó lencsetagjával ütközne a konverter. Erre megoldás lehet, hogy a kettő közé egy csövet (közgyűrűt, vagy harmónikát) teszünk, amivel a végtelenre fókuszálhatóval kapcsolatban megintcsak ott vagyunk, ahol a part szakad. Extender a ráhelyezett lencsébe nyúló első tagjával

A legideálisabb megoldás persze egy eleve makrózásra fejlesztett optika alkalmazása, ami egymaga képes a megfelelő nagyításra, eleve erre a tartományra van kireszelve (ilyen közeli fókuszálásnál olyan optikai hibák jöhetnek elő, amire normál objektívek nincsenek megfelelő módon optimalizálva).
Makró optikát nagyjából minden kisfilmes tükörreflexes gépre lehet vásárolni. Általában normál-tele tartományú, fix gyújtótávolságú optikák ezek, amik képesek 1:1-es leképezést is megvalósítani. Általában 2.8-as a fényerejük, de ez egyedül a fókuszálás során érdekes számadat, hiszen a legritkább esetben használja az ember tág blendével ezt az optikát (vannak kivételek persze), mert olyan kicsi lenne a mélységélessége, ami igen speciális témánál lenne csak használható.
Kétféle fókuszmegoldás létezik az ilyen rendszerekben. Az egyik esetben a frontlencse (és még néhány) tolódik ki, 1:1-es leképezés esetén duplájára növelve a lencse hosszát, megváltoztatva a lencse súlypontját, stb. A másik esetben az objektíven belül mozognak lencsetagok. Ez a szerintem jobb megoldás.

Két, egymással ellentétes jósági függvény határozza meg, hogy rendszerünkhöz milyen gyújtótávolságú makróoptikát használjunk.
Az egyik függvény a minimális munkatávolság. Minél közelebb megyünk a témához, annál nagyobb árnyékot vetünk rá, ha mögülünk süt a Nap, illetve annál jobban zavarjuk az erre érzékeny élőlényeket. Nagyon kis munkatávolság megnehezíti a témára megfelelő megvilágítását akár speciális makróvakuval is.
Viszont minél távolabb megyünk a témától (minél hosszabb lencsét használunk), annál laposabb lesz a kompozició. Egy 35mm-s makrólencsével sokkal térszerűbb képet kapunk, mint egy 180mm-ssel. Ugyancsak probléma a reciprok-szabály. Minél telébb a lencse, annál rövidebb ideig tarthat egy kézből lőtt expozició. Jellemzően egy 100mm-s lencséhez 1/200 dukál, ami normál hajnali fényviszonyok között f/8 környékén ISO-100-zal is kivitelezhető (f/11 ISO-200-on, f/16 ISO-400-on), míg a 180-as lencséhez dukáló 1/400 másodperces expóra nem mindíg van elég fény.
A makróoptikák egyik nagy hátránya az ára. A másik, hogy az 1:1 néha kevés. Persze vannak ennél nagyobb maximális nagyítást tudó lencsék is, de azok nem tudják a végtelent, ráadásul mocskos drágák. Lehet cserébe az előzőleg bemutatott eszközökkel szabadon variálni. Persze minél többmindent raksz össze, annál rosszabb lesz a képminőség... Pl a lenti kép így készült: Zeiss Flektogon 35mm f/2.4 fordítva + Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM + 68mm kgy + Sigma 2x EX APO TC

Nagyításhoz kattintson a képre! Ez azért már túlzás...

No, tehát szerencsére a makrófotózással kiélhetjük igen sokféle vágyunkat, hiszen hangyákat bámulhatunk, ahogy hordják a kaját a bojba, legózhatunk a mindenféle kütyükkel, és barkácsolhatunk is. Ráadásul azon sem kell gondolkodnunk, hogy a maradék zsebpénzünkkel egy űrutazást, vagy egy földkörüli luxus hajóutat finanszírozzunk, hiszen a tökéletes optika és váz még csak a kezdet...

Ritus | | 2009-03-26 21:26:12
Hasznos nagyon hasznos! Ebből már ellehet indulni a helyes irányba. Kösz!
Rergő | | 2009-03-26 08:14:28
nagyon sokmindent írtál a géekről és a hozzá trtozó megvásárolható lencsékről.Amire nekem szükségem volt aszt ebben a cikkben megtaláltam. Köszönöm!
Psychedelic | | 2008-10-23 14:06:03
Köszi, ismét okosabb lettem! Persze a fordított objektívről már hallottam, és ki is próbálom...!
tivoraf | | 2008-10-07 09:45:08
Köszönöm a cikket, nagyon hasznos volt, mert nemrégiben kaptam egy jó fényképezőgépet, és a kedvencem a makrófotózás.
Surtess | | 2008-10-03 11:18:19
Nagyon hasznos volt! Köszönöm!
Phoser | | 2008-06-25 11:22:47
hasznos volt!!!
lori_atya | | 2008-06-24 12:18:34
ja meg valami. ezt a novoflex forditoattetelt (a borsos ara miatt - kb 600 $) lehet helyettesiteni barkacsmunkaval is, ha van egy regi EOS gep es egy rossz EOS obi, + kabel, forrasztopaka keznel. egyeduli dolog amit meg kell vasarolni hozza (vagy esztergaltatni), az egy egyszeru forditogyuru es (ha harmonikaval akarjuk hasznalni) attetelek a canon bajonett es a harmonika menete kozott. ha valakit erdekel elkuldom a leirast emailben vagy akar egy makros barkacs cikkben is leirhatom ha van ra igeny.
lori_atya | Hasznos volt | 2008-06-24 12:00:36
hat maga a cikk sok hasznosat (ujat) nem mondott, de egy dolog nagyon hasznos volt. az h megtudtam h van a canonhoz elektromos tovabbitassal rendelkezo forditogyuru. ezt egy jo harmonikakihuzattal tarsitva sokmindenre lehet majd hasznalni es jo otleteket adott. amit hianyolok, az h nem tertel ki a makrovakukra, deritesekre, es az allvanyra, foleg az egylabu allvanyra aminek nagy hasznat lehet venni. szerintem ez meg az alaphoz hozzatartozik. (a lezeres szenzorok azok nem, igy azokat nem is hianyolom :D)
moTmeN | | 2008-06-23 15:10:40
Fejoo! Igy is nagyon hosszu lett a leiras. Eredetileg Leo78 diffuzoros leirasa is szerepet jatszott abban, hogy nem irtam a fenyrol. Mivel nem Te vagy az egyetlen, aki szivesen olvasna a megvilagitasrol, es abban a korben is vegigjartam a kanasszamat, irok majd egy cikket abban a temakorben is orommel.
sipuka | Hasznos volt | 2008-06-23 14:02:46
gzolcsii | Hasznos volt | 2008-06-21 19:22:06
Sony Alpha 200-am van, kit(18-70) objektívre 55-ös előtét megy rá. Így simán 38 cm a közelpontja. Egy ilyen készlettel lehet csodá művelni, és macrora alkalmasabbá tenni az obit? http://www.vatera.hu/55_mm_es_makro_keszlet_4_lencsevel_ajandekkal_75783268.html
borgdrone | Hasznos volt | 2008-06-21 16:05:15
Csepkele | Hasznos volt | 2008-06-21 11:34:18
Fejoo | Hasznos volt | 2008-06-20 21:28:07
Nem rossz írás gratuéálok, bár az egyik legfontosabb dolgot, a fényt nem említetted. Szívesen olvastam volna a különböző vakukról, vakutechnikákról, háilag készíthető vakúdiffúzorokról is. ;)
csaba951 | Hasznos volt | 2008-06-20 19:42:10
Érdekes, jó cikk. A világításról szivesen olvastam volna valamit, de majd talán a következő cikkedben. Üdv.: Csaba
lcs.gergely | Hasznos volt | 2008-06-20 14:20:45
hkornél | Hasznos volt | 2008-06-20 13:30:06
ssscsaba | Hasznos volt | 2008-06-19 17:34:20
nagysz | Hasznos volt | 2008-06-19 14:38:11
Alcy | Hasznos volt | 2008-06-19 12:11:06
moTmeN | | 2008-06-19 11:40:44
belphnaque, en is c100-ast hasznalok. alapvetoen rovarfotozasra szerintem elegendo magaban ez az optika, amennyiben nem szeretnel rovarreszleteket fotozni (magyaran 1:1-es nagyitas ala menni). Az 5D-del mar szerintem a nem tul extrem nagyitasig nyugodtan hasznalhatod poren is ezt az optikat. Ha esetleg a 35x24-es kepkockanal kisebb felvetelt szeretnel kesziteni, akkor en kozgyurut javasolok. En altalaban a 12-est es a 20-as soligor gyuruket tartom az optika mogott. Ezzel kb 1:2-es merettol (vegtelenbe fokuszalva) lefele kb 2:1-ig tudok menni, es igy marad boven munkatavolsag is. Szukseged lehet meg korvakura, vagy a jelenleg hasznalt vakudhoz valami ugyes diffuzorra, illetve egy makrosinre (pl. manfrotto 454), ha nyugisabb temat szeretnel nagy nagyitasban fotozni.
c1p0 | Hasznos volt | 2008-06-19 10:48:49
A világításról is hasonló részletességű és igényességű cikket követelünk, persze makróban :) Élmény volt olvasni, bár lehetett volna több kép :)
belphnaque | Hasznos volt | 2008-06-19 02:21:06
köszönöm az utazást, érdekes volt. Az maradt hiányom, hogy ha én jó minőségben szeretnék képeket, és próbálkoznék mondjuk az itt leggyakoribb megoldásban, azaz kisfilmes tükörreflexes digitális géppel, akkor mi a legjobb és leggyakrabban igényelt megoldás: Teszem azt alap 100mm-es makro obit mivel érdemes gazdagítani, hogy a lehető legjobb minőség mellett már elérjünk egy általánosan leggyakrabban használt nagyítást, mondjuk rovarok fényképezéséhez, te mit ajánlanál ?
flyerwolf | | 2008-06-18 22:02:52
hukk! mintha kicsit nagyítva lenne?! Sportfotó? Technikai sport :)
BenKee79 | Hasznos volt | 2008-06-18 18:54:46
Ügyes
bölcs27 | Hasznos volt | 2008-06-18 18:24:49
Goodwill | Hasznos volt | 2008-06-18 18:09:46
.virus. | Hasznos volt | 2008-06-18 17:34:39
moTmeN | | 2008-06-18 16:54:33
az also kepen egy bogoly szemebol lathato nemi reszlet, viszonylagosan... :)
flyerwolf | Hasznos volt | 2008-06-18 16:43:32
Nagyon jó, helyenként száraz. Egy kérdés: Mi van a képen az alsó? Fordítót V-vel kezdődő aukciós oldalon szoktam látni, hogy 58-as van-e fenn nem tudom. Off: Canon-ra van eladó soligor kgy. sorom
plankadam1 | Hasznos volt | 2008-06-18 16:42:26
moTmeN | | 2008-06-18 15:51:12
Lenoks, en azt tanacsolom, hogy ha mar hajlasz egy kozgyurusor vasarlasa fele, akkor az ele helyezd az 50/1.8-at! Egesz jo minosegu kepeket tud az is generalni. Nezd meg tlight regebbi kepeit (7. oldaltol visszafele a galeriajaban), pentacon 50/1.8-cal keszultek.
v_sanya | Hasznos volt | 2008-06-18 15:29:23
f.cherrug | Hasznos volt | 2008-06-18 14:47:47
Hasznos volt, bár kár hogy a megvilágításról nem írtál semmit sem.
moTmeN | | 2008-06-18 14:32:23
http://ecx.images-amazon.com/images/I/21F0P3K90HL._SL500_AA200_.jpg de ha a gugglin rakeresel a kepek kozott a 'reverse ring canon' keresoszora, elso talalat.
Gabesz923 | | 2008-06-18 14:26:16
Bemásolnád a kinket mégegyszer? Erzt nem tudom megnyitni!
harminchat | Hasznos volt | 2008-06-18 14:10:57
lkovacs75 | Hasznos volt | 2008-06-18 14:01:53
moTmeN | | 2008-06-18 13:10:09
szorri, azt hittem megy a linkeles. :) morrmota: 1, a 'jellemzően' kifejezes pont azt takarja, amit mondasz. termeszetesen letezik olyan TC obi paros, ami nem jelent problemat. Nekem pl kivaloan megy a c100-as makro a s2x-vel. 2, vilagitasra nem akartam kiterni, mert mar igy is eleg hosszu litania lett, raadasul arrol valoban irt egy remek cikket Leo78.
moTmeN | | 2008-06-18 13:07:20
Gabesz! Gugglit tudom ajanlani. En az amerikai ebay-en leltem 58mm-s forditogyurut. Persze ha leveszed a bajonettet a vazrol, mar nem lesz meg az a kontaktus, ami idoben beugrassza a blendet (es persze az autofokusz se fog menni). Erre megoldas az (sok feny eseten), hogy a kivant blendebeallitast elvegezve benyomod a melysegelesseg ellenorzo gombot, es annak benyomott allapotaban veszed le az obit. Akkor ugy marad a blende, a kivant erteken. Persze lehet venni <a href=http://ecx.images-amazon.com/images/I/21F0P3K90HL._SL500_AA200_.jpg target=_blank>olyan</a> forditos szettet, amiben egy kabellel a vazrol a megforditott obihoz vezetik a delejt, de az nagyon draga. Viszont ilyet lehet barkacsolni is... :)
Lenoks | Hasznos volt | 2008-06-18 12:21:48
Én is fordított obival makrózgatok (Zeiss Pancolar 50/1,8). Egy baj van, hogy fordított obinál nagyon kicsi a mélységélesség, még ha szűkítem is a rekeszt. Ha nagyobb gyújtótávolságú obit teszek fel fordítva nagyobb lesz a mélységélesség? Mert van egy Zeiss Sonnar 135-ösöm is, de azt mikor feltettem nem lett éles a kép. Lehet kéne közgyűrű is hozzá? Mert ha nagyobb lesz vele a DOF akkor beszerzek egy közgyűrü sort is.
Peet13 | Hasznos volt | 2008-06-18 12:09:35
bazsitoo2 | Hasznos volt | 2008-06-18 11:42:10
Köszi!
efi | Hasznos volt | 2008-06-18 11:13:09
BaloghZoltan | Hasznos volt | 2008-06-18 10:26:10
ovarnet | Hasznos volt | 2008-06-18 09:30:45
Köszönjük a részletes leírást.
Brain Drain | Hasznos volt | 2008-06-18 08:37:56
hallottam már erről a fordított objektívről most ki is próbáltam, WOW ez tényleg működik ;)
Gabesz923 | Hasznos volt | 2008-06-18 08:31:56
Hasznos volt. Az lenne a kérdésem, hogy a canon 18-55-ös kitobihoz hol lehet fordítógyűrűt beszerezni?
Fauna0909 | Hasznos volt | 2008-06-18 08:15:44
morrmota | Hasznos volt | 2008-06-18 07:32:20
érdekes volt, mint inkább hasznos. én tudtam már mindezt. kiegészítésként leírnám, hogy léteznek olyan telekonverterek is, amiknek a frontlencséje nem nyúlik ki a konverter síkjából, és emiatt könnyedén használható közgyűrű nélkül is. azt hiányoltam még, hogy kifejtsd hogy van különbség aközött, hogy gép-kgy-tc-obi és gép-tc-lgy-obi sorrendet alkalmazunk. jó, persze mindenki kísérletezen csak ha akar, rosszat nem tesz vele semminek. megvilágításhoz javasolhattál volna derítőlapos, makrodiffúzoros (leo cikke) megoldást is. de ez már a részletekben való elmerülés felé kalandozik el. amit egy kezdőnek tudnia kell, az kb bennevan a cikkben. grt. jó olvasmány volt.
doki | Hasznos volt | 2008-06-18 07:27:33
köszönöm szépen!!!alapos, részletes, nekem pont elegendő!!!:-) (kedvencek közé lementve:-)) üdv:doki
pearl_13 | Hasznos volt | 2008-06-18 06:51:38
Karesszatya | Hasznos volt | 2008-06-17 23:48:58
Bruncz | Hasznos volt | 2008-06-17 22:52:12
c0y0te | Hasznos volt | 2008-06-17 21:23:49